sobota, 28 września 2024 03:30
Reklama
Reklama
Reklama

Więcej pogody dla przedsiębiorców

STAROGARD GD. - Uważamy, że partie powinny zadbać, aby na listach wyborczych znaleźli się prawnicy, ekonomiści, inżynierowie również ludzie młodzi, otwarci, dobrze wykształceni. Taki skład, niezależnie od podziałów politycznych, może doprowadzić do nowego spojrzenia na rozwój miasta czy gmin – powiedział Bolesław Buda.
Rozmowa Bolesławem Budą, prezesem Starogardzkiego Klubu Biznesu – Związku Pracodawców.
- Czego, zdaniem przedsiębiorców, najbardziej potrzebuje Starogard?
- Najbardziej w naszym mieście jest brak nowych inwestycji – budowy nowych zakładów pracy, które będą generowały miejsca pracy i technologie i przedsięwzięcia innowacyjne. Brak jest terenów w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jest kilku potencjalnych inwestorów dlatego wystąpiliśmy do prezydenta i starosty o podjęcie działań celem wyznaczenia atrakcyjnych uzbrojonych terenów pod tych inwestorów w ramach SSE. W przeciwnym wypadku przedsiębiorcy mogą odejść na inny teren, takie mamy sygnały. W Starogardzie jest brak atrakcyjnych, dobrze wyposażonych w całą infrastrukturę terenów inwestycyjnych. Jest to poważne wyzwanie dla władz samorządowych. Innym poważnym problemem Starogardu jest również brak parkingów. Zagadnienie to wymaga kompleksowego rozwiązania przez lokalne władze. Pilnego działania wymaga utworzenie Centrum Informacji Biznesowej oraz utworzenie tzw. „szybkiej ścieżki” dla przedsiębiorców chcących inwestować w Starogardzie. To wynika z przyjętej w ubiegłym roku Strategii Rozwoju Społeczno – Gospodarczego Starogardu.
- Minął rok funkcjonowania Klubu jako Związku Pracodawców. Jak ocenia pan ten okres?
- Od roku działamy jako regionalny Związek Pracodawców. Zmiana spowodowała, że pracodawcy i przedsiębiorcy z zadowoleniem przyjęli fakt, iż powstała autentyczna organizacja reprezentująca ich interesy na zewnątrz oraz oferująca wzajemną pomoc i solidarność wśród samych przedsiębiorców. Świadczy również o tym fakt intensywnego rozwoju organizacji. Obecnie do SKB – ZP należy ponad 120 firm z terenu miasta, powiatu, oraz z Gdańska, Tczewa, Chojnic, Żukowa, Kościerzyny. Udało się nam zorganizować profesjonalnie funkcjonujące biuro wraz z zespołem konsultantów w różnych dziedzinach, jak drogownictwo, komunikacja, budownictwo i architektura, transport, służba zdrowia, BHP. Są to osoby mające duże doświadczenie zawodowe i teoretyczne w tych dziedzinach. Każde stanowisko czy wnioski, które Klub przyjmuje jest wszechstronnie z tymi osobami konsultowane i analizowanie. Wprowadziliśmy nową formę kontaktu społecznego. W każdą środę odbywają się dyżury członków Zarządu i konsultantów. Cieszą się one dużą popularnością wśród przedsiębiorców i interesantów. Tylko w okresie wakacyjnym zgłosiło się ok. 90 przedsiębiorców i interesantów z różnymi problemami.
- Z jakimi problemami przychodzą przedsiębiorcy i interesanci?
- Najwięcej problemów dotyczy spraw związanych z wydawaniem pozwoleń, uzgodnień na budowę określonych inwestycji. Pozostawiony przez ustawodawcę w niektórych przepisach szeroki zakres uznania administracyjnego właściwych organów skutkuje też różną interpretacją tych samych przepisów w różnych regionach nawet naszego województwa, np. Tczew, Chojnice. W tym zakresie właśnie dużo uwag jest kierowanych pod adresem Wydziału Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Starostwa Powiatowego oraz Nadzoru Budowlanego. Uważamy, iż działanie tych instytucji powinna się zmienić, być bardziej przyjazne dla przedsiębiorczości. Druga grupa spraw to pomoc w zakresie pozyskiwania unijnych środków pomocowych oraz skarg na uciążliwość w zakresie rozliczania przyznanej pomocy. Trzecia grupa spraw to absurdy w prawie, które utrudniają funkcjonowanie firm. Ponadto sporo grup interesantów przychodzi ze zwykłymi sprawami ludzkimi, które w zasadzie nie są przedmiotem naszego działania. Każdego interesanta wysłuchaliśmy z należytą uwagą i tam gdzie uznajemy za zasadne, kierujemy do odpowiednich organów.
- Czym zajmowała się organizacja w minionym roku?
- Podejmujemy działania w kierunku tworzenia właściwej atmosfery w relacjach pracodawca – pracobiorca. Chcemy, aby wizerunek przedsiębiorcy był pozytywny przecież to oni ryzykują, wykładając własne pieniądze, tworzą nowe firmy, stanowiska pracy, odprowadzają podatki. Osobom tym należy się szacunek i uznanie ze strony pracowników i władz wszystkich szczebli. Staramy się uczestniczyć w dialogu na rzecz rozwiązywania różnych sporów. Mamy swego przedstawiciela w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Staramy się upowszechniać problematykę przedsiębiorczości wśród młodzieży, temu służy konkurs „Biznes Plan – Moja Firma” organizowany przez Gimnazjum nr 1. Chcemy temu konkursowi nadać jeszcze większą rangę. Cieszymy się, iż w tą inicjatywę włączyła się Polpharma. Staraliśmy się aktywnie uczestniczyć w działaniach podejmowanych przez władze samorządowe. Wypracowaliśmy własne stanowiska w sprawie pozyskiwania środków UE przez samorządy, w sprawie prywatyzacji przychodni lekarskiej, stanowisko w sprawie promocji Starogardu, podjęliśmy działania na rzecz utrzymania Oddziału Celnego w Starogardzie. Ponadto podejmowaliśmy działania lobujące na rzecz remontu i budowy nowej ul. Jabłowskiej, modernizacji ul. Zielonej, dokończenia modernizacji stadionu im. K. Dejny. Celem poparcia tych niezmiernie ważnych inwestycji dla miasta odbyliśmy spotkania z Marszałkami woj. pomorskiego i Wojewodą. Ponadto aktywnie uczestniczymy w pracach Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości przy Marszałku Woj. Pomorskiego. Chcielibyśmy, aby kolejne spotkanie odbyło się w Starogardzie. Mamy zamiar  wspólnie z władzami miejskimi i powiatowymi zastanowić się nad tematyką. Ponadto pracujemy nad stworzeniem bazy o ofertach dla firm oraz banku poszukiwanych pracowników. Chcemy również, aby zamówienia towarów i usług o ile jest to możliwe były lokowane wśród naszych firm.
- Dlaczego tyle miejsca poświęcacie sprawom drogownictwu?
- Sprawny układ komunikacyjny oraz jakość i stan techniczny dróg mają ogromny wpływ na rozwój firm. Przyciąganie inwestorów zewnętrznych, zadowolenie pracodawców oraz klientów. Władze wszystkich szczebli tą zależność muszą zrozumieć. Zadajemy sobie pytanie, dlaczego tak mało środków z budżetu jest przeznaczone na infrastrukturę drogową w stosunku do innych miast w naszym województwie.
- Wbrew temu co pan mówi są przecież efekty w tym zakresie.
- Oczywiście, bardzo się cieszymy, że mamy nową, bezpieczną i dobrze wykonaną „berlinkę” arterię przez miasto. Gdyby nie popełnione błędy przy projektowaniu mogła być jeszcze bardziej funkcjonalna, podobnie ul. Gdańska jednak modernizacja ta powinna być kontynuowana do miejscowości Kokoszkowy. Warto zaznaczyć, iż najważniejszym problemem dla Starogardu jest budowa obwodnicy Starogardu w ciągu DK 22. W przypadku braku tej inwestycji oraz szybkiej budowy nowej ul. Jabłowskiej grozi nam kompletny paraliż komunikacyjny. Może warto zastanowić się nad powołaniem społecznego komitetu budowy obwodnicy, który będzie wspierał władze samorządowe w przyspieszeniu tej inwestycji. Podobnie pilnych działań wymaga modernizacja ul. Lubichowskiej, Skarszewskiej, Pelplińskiej. Są to ulice w bardzo złym stanie technicznym, bardzo niebezpieczne dla użytkowników. Wspólnie władze miejskie i powiatowe naszym zdaniem ten problem muszą rozwiązać w najbliższym okresie. Trzeba obiektywnie też zauważyć również pozytywne efekty, jak wybudowanie ul. Armii Krajowej, remont i modernizację ul. Reymonta, ul. Juranda ze Spychowa, Norwida, Kolejowej oraz działania na rzecz modernizacji ul. Zielonej, do której włączyło się 10 przedsiębiorców tam zlokalizowanych w ramach partnerstwa z Urzędem Miasta oraz ul. Skarszewskiej w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Żałujemy, że wnioski te nie zostały wstępnie zakwalifikowane do realizacji. Poza tym na podkreślenie zasługuje działalność Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie” w zakresie budowy dróg, parkingów osiedlowych oraz estetyki całych osiedli.
- Za rok wybory samorządowe, jakie plany posiada SKB w tym zakresie?
- SKB - ZP nie jest organizacją polityczną. Nie zamierzamy startować w wyborach samorządowych, choć chcielibyśmy mieć swoją reprezentację w samorządzie. Jest to trudne, gdyż przedsiębiorcy muszą większość czasu poświęcać firmom szczególnie w okresie spowolnienia gospodarki. Uważamy, iż partie polityczne czy poszczególne komitety wyborcze powinny zadbać, aby na listach dających gwarancję wyboru znaleźli się również sprawdzeni menadżerowie, przedstawiciele życia gospodarczego. Takich kandydatów będziemy popierać niezależnie na jakich listach się znajdą. Uważamy, że partie powinny zadbać, aby na listach znaleźli się prawnicy, ekonomiści, inżynierowie również ludzie młodzi, otwarci, dobrze wykształceni. Taki skład, niezależnie od podziałów politycznych, może doprowadzić do nowego spojrzenia na rozwój miasta czy gmin.
- Czy macie kandydata na prezydenta Starogardu?
- Uważamy, iż w zakresie wyboru prezydenta powinna przeważyć idea, aby byli to kandydaci akceptowani przez wszystkie siły polityczne – ludzie odważni, posiadający wysokie kwalifikacje, co najważniejsze mający wizję rozwoju miasta i funkcjonowania urzędu oraz wolę jego realizacji i zmian. Takich kandydatów będziemy popierać, a mam nadzieję, że również społeczeństwo.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
autko 15.11.2009 16:43
nie wierzcie temu klubowi jeden jest tam chamski jak to on był tam prezesem wiecie o kim mówię o tym z czerwonym krawatem

rycz 14.11.2009 05:39
Kazimierz Deyna (ur. 23 października 1947 w Starogardzie Gdańskim, zm. 1 września 1989 w San Diego w USA) – znany polski piłkarz, chorąży LWP, wielokrotny reprezentant Polski.

Sobecki z PZPR 12.11.2009 18:44
sami sekretarze

27-28.09.2024 - 18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim 27-28.09.2024 - 18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim W Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim cyklicznie od 2007 roku odbywają  się imprezy pod tytułem Pomorskie  Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim. Organizowane są wspólnie z Gdańskim Kołem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. W ramach Pomorskich Dni Chopinowskich zapraszamy na koncerty, które mają upamiętniać pobyt Fryderyka Chopina w posiadłości Sierakowskich w 1827 roku.Wstęp bezpłatny.18. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie WielkimPROGRAM:27.09.2024, godz. 17.00Koncert muzyki klasycznej„Nowe Trio Gdańskie”Anna Prabucka-Firlej – fortepianPaula Preuss – skrzypceJan Lewandowski – wiolonczelaW programie utwory Fryderyka Chopina.Nokturn Es-dur op. 9 nr 2Preludium e-moll op. 28 nr 4Mazurek a-moll op. 67 nr 4Nokturn cis-moll op. posth.Paula Preuss – skrzypce, Anna Prabucka-Firlej – fortepianNokturn c-moll op. 48 nr 1Largo z Sonaty g-moll op. 65Introdukcja i Polonez C-dur op. 3Jan Lewandowski – wiolonczela, Anna Prabucka-Firlej – fortepianTrio g-moll op.8Allegro con fuocoScherzo – Con moto, ma non troppoAdagio sostenutoFinale – AllegrettoAnna Prabucka-Firlej – fortepian, Paula Preuss – skrzypce, Jan Lewandowski – wiolonczelaAnna Prabucka-FirlejProf. dr hab. Anna Prabucka-Firlej jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. W latach 2003–2020 w tejże uczelni pełniła funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Jej działalność artystyczna obejmuje występy solowe oraz kameralne w ośrodkach muzycznych w Polsce, większości państw Europy, a także w Chile, Peru, Iranie i Tajlandii (łącznie w 30 krajach). Jako akompaniator towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego. Jest członkiem Tria Gdańskiego, nagrała szereg audycji radiowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą oraz 8 płyt CD. W wielu krajach prowadziła kursy mistrzowskie, seminaria i wykłady, zapraszana także jako juror konkursów kameralnych i pianistycznych. Uznaniem dla jej działalności artystycznej były nagrody Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Gdańska i Rektora AM w Gdańsku oraz odznaki i medale – m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Kulturze Gloria Artis, czy Krzyż Kawalerski Polonia Restituta.Paula PreussUkończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. W 2017 r. obroniła tytuł doktora sztuki. Jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych, brała udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego.Prowadzi działalność koncertową na terenie całego kraju, jak też za granicą: w Niemczech, Francji, Estonii, Turcji, Litwie, Łotwie i Czechach. Występowała jako solistka z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polską Filharmonią Bałtycką oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną, w której od 2015 roku pracuje na stanowisku koncertmistrza.Jan LewandowskiAbsolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Marcina Zdunika oraz kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Jest laureatem głównych nagród wielu międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych oraz półfinalistą Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Jest liderem wiolonczel orkiestry kameralnej Polish Soloists, którą tworzą muzycy młodego pokolenia. Występował na wielu salach koncertowych w Polsce, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Teatrze Wielkim w Warszawie, a także we Włoszech, w Austrii, Szwecji, Bułgarii, Słowenii, Ukrainie, Litwie oraz Białorusi.28.09.2024, godz. 17.00Koncert muzyki jazzowejWojciech Staroniewicz QuartetDominik Bukowski – wibrafonJanusz Mackiewicz – kontrabasPrzemysław Jarosz – perkusjaWojciech Staroniewicz – saksofonProgram:Muzyczne spotkanie czterech wybitnych muzyków, z których każdy prowadzi własny zespół, grając jazz w różnorodnych stylach – takich jak world music, electric jazz, swing, blues, czy bossa nova. Podczas wspólnego występu przedstawią niektóre kompozycje własne oraz improwizacje na ulubione tematy. Cenieni są za wyjątkowo piękny jazz grany na najwyższym artystycznym poziomie.Dominik BukowskiWibrafonista, kompozytor, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej. Zdobywca wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej (2002). Nagrał ponad 30 płyt. Jego album „Projektor” znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś płyta „Vice Versa” została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Nagrywa z takimi muzykami jak Amir ELSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet czy Brian Melvin. Koncertował na festiwalach w Indonezji, Izraelu i w większości krajów europejskich.Janusz MackiewiczJako kontrabasista debiutował w big bandzie jazzowym Jerzego Partyki oraz zespole New Coast. Wraz z Przemkiem Dyakowskim prowadził jeden z najlepszych klubów jazzowych w Polsce – „Sax Club”. Grał z wieloma gwiazdami amerykańskiej sceny jazzowej oraz z czołowymi artystami polskimi – m.in. z Emilem Kowalskim, Piotrem Baronem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Krystyną Prońko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Jako leader nagrał płytę z kolędami jazzowymi „W Dzień Bożego Narodzenia”, autorski album „Frogsville” oraz „Electri-City”.Przemysław JaroszPerkusista, absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu konkursów, nagród i wyróżnień. Od wielu lat współpracuje z czołowymi jazzowymi muzykami, nagrywając płyty oraz występując na festiwalach w Polsce i za granicą. Obecnie członek kilku formacji oraz lider własnego tria Yarosz Organ Trio. Od 2005 r. kontynuuje pracę dydaktyczną na rodzimej uczelni, gdzie w 2014 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Jego najnowsze nagrania to: Maciej Fortuna – „Jazz from Poland”, Lion Vibrations – „Friends”, Krystyna Stańko – „Snik”, Improvision Quartet – „Free Folk Jazz”, Yarosh Organ Trio feat. Katarzyna Mirowska – „Alterakcje”.Wojciech StaroniewiczSaksofonista i kompozytor, jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie (1991), gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Jego dyskografia obejmuje ponad 50 płyt – najnowsze to „Alternations”, „Strange Vacation”, „Tranquillo”. Współpracował z norweską grupą „Loud Jazz Band” i sekstetem Włodzimierza Nahornego. Koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Grał z takimi muzykami, jak Andrzej Jagodziński, Włodek Pawlik, Cezary Konrad, Adam Cegielski, Erik Johannessen, Brian Melvin oraz praktycznie całą czołówką jazzową Trójmiasta.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.09.2024
Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski posiedli unikatową umiejętność obserwacji ludzkiej potrzeby bycia kochanym. Koncert złożony z piosenek ich autorstwa nie ma służyć porównaniu ich talentów. To żywe, muzyczne zestawienie odmiennego podejścia do uczuciowych usiłowań podejmowanych przez poszczególne bohaterki i bohaterów tych małych dzieł sztuki. Często - jak to bywa w życiu - przypadkowych sytuacji prowokujących burzliwy wzrost napięcia emocjonalnego przeradzającego się w nagłe, zaskakujące, acz nieuniknione np. zakochanie. Postaci z piosenek potrafią zapaść na „chorobę” miłości tak samo szybko, jak mozolnie i z trudem się odkochiwać. Opisać ulotną wymianę spojrzeń, albo spór między zimnym intelektem, a nagłym porywem serca. Czy to w ogóle możliwe? A. Osiecka i W. Młynarski prawdopodobnie przypuszczali, że nie. Ale jako twórcy niemogący i nieumiejący uwolnić się od wrodzonych talentów wiedzieli, że usiłować trzeba. Opowieść pozornie stara jak świat. „Człowiek czasami serce otworzy…” i dozgonna miłość, albo pasmo uczuciowych nieszczęść gotowe. Albo jedno i drugie.Zapraszamy Państwa na niezwykłą podróż muzyczną z Zespołem Raz Dwa Trzy.Informacje o wydarzeniu:Data: 29.09.2024Miejsce: Kino SokółStart: 19:00Otwarcie bram: 18:20Bilety na:Eventim.pl: https://www.eventim.pl/.../koncert-raz-dwa-trzy-czlowiek.../KupBilecik.pl: https://www.kupbilecik.pl/.../Starogard+Gda.../Raz+Dwa+Trzy/Zamówienia grupowe:prosimy o maila na [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama