Przygotowanie roślin i trawnika na zimę
Zwłaszcza jesień jest okresem intensywnej pielęgnacji roślin. W tym czasie usuwamy suche i znędzniałe rośliny, przygotowujemy rabaty na zimę, przycinamy krzewy i drzewa. Zwróćmy szczególną uwagę na martwe drzewa – to odpowiedni moment na ich usunięcie. Oprócz zabezpieczania drzew i krzewów nie zapominajmy, że trawnik również wymaga odpowiedniej opieki. Powinniśmy go dokładnie skosić, aby przyśpieszyć regenerację po zimie.
Opróżnianie i zabezpieczanie oczek wodnych oraz przydomowego szamba
Jesień to czas, w którym oczka wodne wymagają szczególnej troski. Należy je wyczyścić ze zbędnej masy roślinnej, niestety zazwyczaj osadza się w nich wiele liści. Kolejnym krokiem jest opróżnianie i zabezpieczanie przydomowego szamba, aby uniknąć jego zamarznięcia. Ile zarabia szambonurek w tym okresie? Z pewnością są to wyższe wynagrodzenia, niż w okresie letnim.
Zabezpieczanie nawierzchni i sprzętów ogrodowych
Przygotowania ogrodu na zimę to również zabezpieczanie nawierzchni ogrodowych – kostki brukowej, tarasów czy drewnianych podestów. W przypadku drewnianych elementów ogrodu konieczne może być zaimpregnowanie ich specjalnymi środkami. Natomiast sprzęty ogrodowe, takie jak kosiarki, łopaty czy grabie, powinny zostać dokładnie oczyszczone, osuszone i przechowywane w odpowiednich warunkach. Więcej wskazówek znajdziesz m.in. na: https://www.wnetrzaidom.pl/.
Ogród warzywny i zamknięcie sezonu
Ostatecznym etapem przygotowania ogrodu na zimę jest uporządkowanie ogrodu warzywnego. Jesienią zbieramy ostatnie owoce sezonu, usuwamy suche części roślin oraz użyźniamy glebę. Konieczne jest dokładne przekopanie gleby, aby zahamować rozwój szkodników i chorób. Warto również pomyśleć o nasadzeniu warzyw, które zimują w gruncie, np. czosnku czy cebuli. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się z ogrodu uszkodzonego drzewa, możesz poszukać wskazówek np. tutaj: https://www.wnetrzaidom.pl/czym-podlac-drzewo-zeby-uschlo/.
Pamiętajmy, że każdy ogród jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Podane wskazówki służą tylko jako orientacyjny przewodnik, zawsze zwróćmy uwagę na specyfikę naszych roślin, gleby i warunków panujących w naszym ogrodzie. To wszystko zawarte jest w trosce o ogród, który zasłuży na miejsce spotkań i relaksu, pomimo chłodnej aury jesieni i zimy.
Napisz komentarz
Komentarze