sobota, 21 września 2024 17:36
Reklama
Reklama

FELIETON: Historia nauczycielką życia

Sierpień obfituje w święta i rocznice historyczne, ważne dla narodu polskiego. Jest okazja, by pokazać młodemu pokoleniu, jakim cennym darem jest niepodległy byt, skoro kosztował nas tyle krwi. Jest okazja, by przypomnieć nieśmiertelne słowa Cicerona: historia jest nauczycielką życia (historia magistra vitae est) – historia jest światłem prawdy (historia lux veritatis est). Nie wszyscy to rozumieją, nie brakuje oszołomów i nieuków, którzy wrzeszczą: dość tej historii, jesteśmy Europejczykami!
FELIETON: Historia nauczycielką życia
Pomnik i symboliczny słup graniczny w Kolniku, warta honorowa 15 sierpnia.

Praworządny” Kalinowski
1 sierpnia – w 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – odbyły się w Starogardzie dwie uroczystości: pod Pomnikiem Harcerzy i przy ulicy Powstańców Warszawskich. Uroczystość pod pomnikiem organizował prezydent miasta. Tę drugą zorganizowali ludzie PiS-u, z inspiracji radnego powiatowego Jacka Marczaka i Ewy Turzyńskiej. Przemawiał między innymi radny wojewódzki z naszego powiatu – Sebastian Dadaczyński. Ja przypomniałem wydarzenia sprzed 80 lat i podkreśliłem, że wielu chłopców z Pomorza ruszyło w czasie wojny potajemnie do Warszawy, by uchronić się przed zaciągiem do Wehrmachtu.
Na jednej i drugiej uroczystości było sporo ludzi, więcej przy Powstańców Warszawskich, ale to mniej ważne, liczy się to, że złożyliśmy hołd naszym bohaterom i że o 17 (godzina „W”) zawyły w mieście syreny.
Na rogu Powstańców i Kociewskiej, tuż przy przejściu dla pieszych, powiesiliśmy dużą planszę z kociewskimi bohaterami Powstania Warszawskiego (Zygmunt Bączkowski, Witold Wetta i inni), zapaliliśmy znicze. Miejsce niekolizyjne, ludzie mogą stanąć i przeczytać, mogą położyć tam kwiat lub zapalić swój znicz. Postanowiliśmy, że zostawiamy planszę do 2 października, czyli przez 63 dni.
Kilka dni po uroczystości Sebastian Dadaczyński otrzymał SMS-a od „zatroskanego” wiceprezydenta Macieja Kalinowskiego: „Jest prośba, aby na ulicy Powstańców usunąć z barierek te tablice. Przepisy na to nie pozwalają, a po co mamy słać pisma”. Kalinowski jest wiceprezydentem „do spraw społecznych”! Ten SMS go kompromituje, ale to jego sprawa. Ja natomiast mam pytanie: w czasie kampanii wyborczej szef Kalinowskiego wywiesił na budynkach użyteczności publicznej w Starogardzie około hektara banerów. „Przepisy” na to pozwoliły?

Matka Boska Zwycięska
15 sierpnia to rocznica cudu nad Wisłą i zwycięstwa nad bolszewikami. W kalendarzu liturgicznym to Wniębowzięcie NMP, Królowej Polski. W całym kraju odbyły się uroczystości, także w Starogardzie i w innych miejscach na Kociewiu.
Nie wiadomo, dlaczego władze miejskie Starogardu poprosiły księdza proboszcza parafii św. Wojciecha Janusza Lipskiego, by główna uroczystość i Msza św. w intencji Ojczyzny odbyły się… w porze obiadu (o 14) i godzinę przed rozpoczęciem pikniku świątecznego w Osiecznej, którego termin był wcześniej znany i na który wybrało się wielu starogardzian. Skutek był taki, że na starogardzkiej uroczystości było o połowę mniej ludzi niż mogłoby być. Szkoda.

Pamięć cudu nad Wisłą – polska racja stanu
Historyk patrzący na sprawy chłodnym okiem powie, że w dniach 13-25 sierpnia 1920 nie było cudu, lecz manewr wojsk polskich znad Wieprza, oskrzydlający bolszewików, planujących paradę w Warszawie a potem marsz „przez trupa Polski” na zachód. Wybitny polityk i politolog ze środowiska narodowego Stanisław Stroński nazwał ten manewr po raz pierwszy cudem nad Wisłą. To wrosło w nasze serca, bo tylko tak można zrozumieć zwycięstwo osamotnionej Polski nad bolszewizmem, śmiertelne zagrożeniem i dla naszej niepodległości, i dla cywilizacji chrześcijańskiej w ogóle.
Brytyjski polityk i historyk lord Edgard Vincent D`Abernon pisał: „Gdyby Piłsudskiemu nie udało się powstrzymać triumfalnego pochodu armii bolszewickiej, nastąpiłby nie tylko niebezpieczny zwrot w dziejach chrześcijaństwa, ale zostałoby zagrożone samo istnienie zachodniej cywilizacji”. Zaliczył cud nad Wisłą do 18 bitew, decydujących o losach świata! Napisał książkę na ten temat.
Polskę i Europę obroniła młodzież polska. To nie byli „jaśniepanowie polscy”, jak głosiła propaganda bolszewicka. To była często biedota, zdążająca do armii bez butów. Stefan Żeromski pisał w zachwycie: „Złoty róg Polski trzyma w ręku młode narodu pokolenie. I zadmie weń lada dzień, lada godzina nową pieśń życia!”.
Polskę i Europę obroniła też wielka polska modlitwa – całonocna adoracja i suplikacja rzesz rozmodlonych rodaków, którzy przed decydującą bitwą, za pośrednictwem Królowej Polski, wybłagali u Boga zwycięstwo. Arcybiskup warszawski Aleksander kardynał Kakowski mówił o tym słowami psalmu: „Jeśli Pan nie będzie strzegł miasta, próżno czuwa, który go strzeże” (126,2).
„Noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy w tym czasie podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem” – mówił nad mogiłami tych żołnierzy wzruszony św. Jan Paweł II – 13 czerwca 1999 w Radzyminie. Zachowajmy świadomość tego długu w naszych sercach.

Kolnik – zapomniana śmierć polskiego żołnierza
Jednym z miejsc upamiętnianych 15 sierpnia na Kociewiu jest Kolnik – między Pszczółkami a Tczewem. Tam przed wojną była na szosie bariera drogowa – granica między Rzeczpospolita Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem. Wczesnym rankiem 16 sierpnia 1939 roku Niemcy zastrzelili w pobliżu tego miejsca polskiego strażnika granicznego Michała Różanowskiego. Podobno miał przekroczyć granicę, więc zabili go bez ostrzeżenia a ciało szybko zabrali (by nie można było ustalić, w jakim miejscu został zabity?) i zawieźli do Gdańska „na ekshumację”. Oddali ciało kilka dni później, zbeszczeszczone.
Michał Różanowski miał w chwili śmierci 23 lata. Można go traktować symbolicznie jako pierwszą ofiarę nadciągającej II wojny światowej po stronie polskiej. W tym roku ta śmierć obrońcy polskiej granicy przed 85 laty nabrała nowego znaczenia. Wszak niedawno na naszej wschodniej granicy zginął młody żołnierz sierżant Mateusz Sitek. W tej sytuacji skromna uroczystość w Kolniku miała wymiar ogólnopolski. Dziękujemy panu Stefanowi Kukowskiemu, wielkiemu mistrzowi konfederacji Orderu św. Stanisława za upamiętnienie Kolnika. W czasach PRL był tam pamiątkowy głaz (z roku 1964), staraniem pana Kukowskiego uczyniono z tego pomnik, dodając symbolicznie słup graniczny.
Podczas uroczystości przemawiali minister Anna Fotyga, poseł Kacper Płażyński, zastępcy wójtów gminy Tczew wieś i Pszczółki, przedstawiciel Młodzież y Wszechpolskiej, która jest w Kolniku co roku. Wartę honorową pełnili rekonstruktorzy 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Pamiętajmy o tym miejscu, zatrzymajmy się tam czasem, jadąc drogą nr 91.

Wychowanie patriotyczne młodzieży
W Sejmie pojawił się projekt poselski ustawy o wychowaniu patriotycznym. Posłowie chcą „utworzenia kanonu wizyt w miejscach kluczowych dla kultury polskiej i dziedzictwa historycznego uczniów szkół podstawowych i średnich”. Pięknie. Ilu nauczycieli z powiatu starogardzkiego, ilu dyrektorów szkół było ze swoimi uczniami na lekcji historii w Lesie Szpęgawskim, pod tablicą na murze starogardzkiego więzienia czy na cmentarzu z grobami żołnierskimi? To by się dało zrobić i bez ustawy, ale trzeba rozumieć i chcieć.

NIK bada… powietrze
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący jakości powietrza w gminach uzdrowiskowych. W każdej z badanych gmin potwierdzono przekroczenie norm zanieczyszczenia. NIK się martwi, że te gminy mimo to ciągle mają status uzdrowiska.

A może zamiast badać powietrze, NIK zbada budowę domu pomocy, którą kierował ksiądz Michał Olszewski? Za trudny temat? Według prokuratorów Tuska, ks. Michał „prał” brudne pieniądze?! Jak to „brudne”, skoro pochodziły z państwowego Funduszu Sprawiedliwości?! Sprawa do zbadania w sam raz dla NIK-u, wynika to z ustawy. A badaniem powietrza niech się zajmie zespół pulmonologów. Jest jednak problem: Marian Banaś nie lubi ministra Zbigniewa Ziobro


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama