Na rynku dostępnych mamy dziesiątki suplementów z kolagenem. Jedne są w postaci tabletek/kapsułek, inne proszku rozpuszczalnego w wodzie, a jeszcze inne w formie gotowych szotów. Bez względu na to, który rodzaj kolagenu wybierzemy, musimy go przyjmować przez określony czas, by przyniósł on wskazane efekty!
Hydrolizat, liofilizat, peptydy – o co w tym chodzi?
W ostatnich latach preparaty z kolagenem stały się popularnymi suplementami. Ich przyjmowanie reklamowały największe gwiazdy, celebryci i influencerzy. Jakie działanie przynosi zażywanie kolagenu? O co dokładnie w tym chodzi? Informacje na ten temat znajdziemy także na stronie https://pro-farm.pl/kolagen-w-tabletkach-efekt/.
Jeśli zerkniemy na opakowanie większości suplementów z kolagenem, to od razu zauważymy tam takie zwroty jak “hydrolizat” czy “peptydy”, a czasami także “liofilizat”. Co one oznaczają i co mają wspólnego z kolagenem?
Suplementy kolagenowe nie zawierają całych cząsteczek kolagenowych, ponieważ są one za duże, by zostać wchłonięte z przewodu pokarmowego, przez co mają niską biodostępność. Co innego wstępnie przetworzony kolagen, którego cząsteczki są rozbite na mniejsze elementy.
Peptydy to właśnie te mniejsze elementy, a dokładniej krótkie łańcuchy aminokwasów, które powstają w procesie hydrolizy lub liofilizacji. Białka kolagenu są “cięte” na krótsze fragmenty, które składają się z glicyny, proliny i hydroksyproliny (aminokwasy), przez co lepiej są przyswajalne.
Zalety suplementacji kolagenem
Wiemy już, że w tabletkach z kolagenem znajduje się hydrolizat lub liofilizat kolagenu, który składa się z krótkich peptydów. Oprócz bardzo dobrej przyswajalności te krótkie łańcuchy aminokwasów mają także inną zaletę – zawierają peptydy sygnałowe. Dlaczego są one tak ważne?
Peptydy sygnałowe potrafią pobudzić specjalne komórki w skórze (fibroblasty) do produkcji kolagenu. To niezmiernie istotne, ponieważ organizm musi sam zbudować nowe połączenia kolagenowe między innymi z dostarczone glicyny, proliny i hydroksyproliny. I w tym momencie możemy wreszcie przejść do zalet suplementacji kolagenem:
- poprawa stanu skóry – przyjmowanie kolagenu w tabletkach (także w innej postaci) poprawia elastyczność i nawilżenie skóry, a także zmniejsza widoczność zmarszczek;
- lepszy stan włosów – wpływa na grubość i wzrost włosów, a także na ich lepsze odżywienie poprzez poprawę stanu skóry włosów;
- korzystny wpływ na paznokcie – poprawa wytrzymałości, zmniejszenie łamliwości i kruchości;
- wpływ na stawy – zmniejszenie bólu stawów po wysiłku fizycznym i u osób z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, poprawia stan ścięgien.
Przyjmowanie kolagenu może mieć więcej zalet. Badania pokazały także, że przyjmowanie tego typu preparatów korzystnie wpływa na przykład na regenerację mięśni po intensywnym wysiłku.
Okres suplementacji kolagenem
W badaniach naukowych, które wykazały korzystny wpływ suplementacji kolagenem, uczestniczkom (zazwyczaj były to kobiety, ponieważ badano wpływ na stan skóry) podawano preparaty z kolagenem przez dłuższy czas – od 8 tygodni do nawet kilku miesięcy. Oto przykłady takich badań:
- zminimalizowane badania z 2008 roku przeprowadzone w Japonii wiązał się z przyjmowaniem peptydów kolagenowych rybich lub wieprzowych przez 56 kolejnych dni;
- badanie z 2012 roku z Francji dotyczyło przyjmowania kolagenu przez 84 dni;
- w innym badaniu opublikowanym w 2020 zatytułowanym Positive effect of bioactive collagen peptide of fish origin on skin health uczestniczki otrzymywało przez 8 tygodni kolagen, a już po 4 zauważono poprawę elastyczności skóry.
Widzimy więc wyraźnie, że przyjmowanie suplementów z kolagenem wymaga czasu. Z pewnością nie powinien to być okres krótszy niż 4 tygodnie. Zazwyczaj zaleca się kilka miesięcy doustnego zażywania hydrolizatu kolagenu.
Co ważniejsze, badania pokazały także, że efekty przyjmowania kolagenu utrzymywały się wiele tygodni po zakończeniu eksperymentu. Nie stwierdzano także efektów ubocznych suplementacji kolagenem.
Dbanie o zdrowie
Na koniec musimy wspomnieć o bardzo ważnej kwestii. Pamiętajmy, że suplementacja to tylko dodatkowy sposób na wsparcie organizmu, który będzie korzystny dla określonych grup osób, w szczególności dla niedostarczających odpowiedniej ilości kolagenu z diety, sportowców czy osób starszych. Podstawą dla zdrowia jest zawsze:
- zbilansowana i pełnowartościowa dieta,
- umiarkowana aktywność fizyczna (np. spacery),
- unikanie używek (alkohol odwadnia, a papierosy są wyjątkowo szkodliwe także dla skóry),
- odpowiednie nawodnienie.
Polecamy także zajrzeć na stronę https://pro-farm.pl/diety/. Znajdziemy tam przepisy diety naturalnej, na przykład spaghetti z pesto czy gulasz z warzywami. Dodatkowo strona zawiera wiele porad na temat odżywiania, ruchu i pozytywnego wpływu ziół na zdrowie.
Napisz komentarz
Komentarze