sobota, 21 września 2024 11:42
Reklama
Reklama

Kociewiacy zapraszają na wspólne plachandrowanie! Spróbuj ruchanek z fjutem i daj się ponieść zabawie

Arboretum Wirty po raz kolejny gościć będzie Walne Kociewskie Plachandry. To już 14 września. Czeka nas wiele dobrej zabawy, zarówno przy muzyce i regionalnych potrawach, jak też w ogrodach literackich, warsztatach artystycznych i na wystawach prac lokalnych twórców. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Impreza jest doskonałą okazją, by poznać bliżej kulturę Kociewia.
Kociewiacy zapraszają na wspólne plachandrowanie! Spróbuj ruchanek z fjutem i daj się ponieść zabawie

Głównym organizatorem wydarzenia jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Tegoroczne Walne Kociewskie Plachandry odbędą się wraz z VII Jarmarkiem Kociewskim.

Walne Kociewskie Plachandry
Niektórzy już wiedzą, niektórzy jeszcze nie, ale wielkimi krokami zbliżają się kolejne Walne Kociewskie Plachandry. Skojarzenia z wędrowaniem i opowiadaniem plotek jest jak najbardziej na miejscu, w końcu od tego się zaczęło. Plachandry to zarówno wędrówka, często bez określonego celu, jak też plotki, ploteczki, współcześnie wyłącznie nieszkodliwe. Wpadajcie poplachandrować do Wirt! Będzie skocznie, smacznie i na pewno pięknie. Kociewskie spotkania mają specyficzną atmosferę, która długo pozostaje w pamięci. Na stoiskach kulinarnych królować będzie szandar oraz… ruchanki z fjutem. Tylko bez skojarzeń, chodzi o racuchy polane miodem z maślanki. Bez czarny, też się pojawi. Z jego owocami kojarzy się koniec lata, a niektórzy robią z niego nie tylko syrop, ale też tradycyjne nalewki. Będzie też konkurs „Mistrzostwa Kociewia KGW na potrawę regionalną”. Kto wie, może lista produktów regionalnych wzbogaci się o kolejny smakołyk?
 

Jak to się zaczęło?
Pomysł zrodził się w 2017 roku. Wówczas dostrzeżono, że oprócz odbywających się od 1995 roku Kongresów Kociewskich warto zorganizować wydarzenie, które byłoby publiczną celebracją kociewskiej kultury. Kultury ciągle za mało znanej, za mało docenianej a przecież bardzo interesującej, a co najważniejsze – rdzennie pomorskiej, nie mniej niż kaszubska, czy borowiacka. Od 1995 roku odbywają się Kongresy Kociewskie, pomorski sejmik ustanowił 2005 Rokiem Kociewskim, a od 2007 roku Kociewiacy mają swoje święto, przypadające 10 lutego. Nie było jednak cyklicznego wydarzenia, które byłoby okazją do publicznego świętowania, spotkań z twórcami kultury oraz do zwyczajnych rozmów między ludźmi, dla których kultura kociewska jest czymś ważnym albo po prostu wartym uwagi. Pierwsze Walne Plachandry odbyły się w 2018 roku w Piasecznie. Od tamtej pory plachandrują, czyli „mówią się same” i wędrują z miejsca na miejsce, jednakże w celu określonym, jednoznacznie pozytywnym i w swej prostocie pięknym.

Gdzie leży Kociewie i kim są Kociewiacy?
Granice Kociewia nie wszędzie są ostre, zwłaszcza na terenach, gdzie styka się ono z ziemią Kaszubów i Borowiaków. Od Wisły koło Tczewa na zachód i południe, po Czersk i Śliwice z jednego oraz Świecie z drugiego krańca. Jak widzimy, teren Kociewia podzielony jest między dwa województwa. Historycznie Kociewiacy dzielili się na kilka grup regionalnych. W okolicach Pelplina mieszkali Feteracy, na północ od nich Górale i Samburczycy. Śliwice były domeną Piaskarzy, a nad Wisłą mieszkali Olędracy. Bory Tucholskie były zamieszkane z kolei przez Lasaków. Były i są, gdyż jest to podobno jedyny kociewski etnonim będący w użyciu do dzisiaj. Kociewiacy, podobnie jak Kaszubi i Borowiacy są potomkami dawnych Pomorzan. Ponadto przez wieki ich krew i zwyczaje mieszały się z napływowymi Holendrami, Niemcami a także przybyszami z Polski. Te wpływy widać zarówno w miejscowym dialekcie, jak i w nazwiskach miejscowych rodzin, niekiedy bardzo charakterystycznych.

Plachandry? A skąd takie słowo?
Plachandry to zjawisko wspólne dla rodowitych Pomorzan, zarówno współczesnych, jak i dawnych. Borowiacy również plachandrują, a Kaszubi mają swoje plachądrë. Słowo było też używane przez niemieckojęzycznych mieszkańców Prus, zarówno Wschodnich, jak i Zachodnich. Stary słownik pruskich osobliwości językowych wymienia identyczne znaczenia słowa „Plachander” i „plachandern”, jakie do dzisiaj mają nasze „plachandry” i „plachandrowanie”. Co ciekawe, jako prawdopodobny źródłosłów wskazane zostało słowiańskie słowo „płachta”. Słowa mają historie, niekiedy plachandrują przez setki lat ale ciągle pozostają żywe. Tego samego chcemy życzyć kulturze kociewskiej a także wszystkim innym pomorskim tradycjom, zarówno rdzennym, jak i napływowym. Chcemy wej margnóńć na plachandry! Ale pociafrotać, podóndrotać i porzechotać z fejn kipków.

Co w programie?
Program V Walnych Plachandrów Kociewskich – Wirty 14.09.2024 r.

godz. 12.00 – rozpoczęcie Walnych Plachandrów
godz. 12.15 – wręczenie Ambasadorów i Perełek Kociewia
godz. 12.45 – przegląd Zespołów Regionalnych
godz. 12.45– 17.00:

  • konkurs  kulinarny „Mistrzostwa Kociewia KGW na potrawę regionalną”
  • warsztaty artystyczne oraz przyrodniczo-leśne;
  • turnieje: strzelecki i petanque;

godz. 17.00 – Inscenizacja historyczna pt. „A lato było piękne tego roku”
godz. 19.00 – Grupa Teatralna CKiS „Ławica” spektakl pt. „ZA WOLNO”

Zakończenie ok. 21.00

W trakcie imprezy

  • stoiska z rękodziełem regionalnym;
  • kuchnia regionalna;
  • stoisko promocyjne marki „DOBRE Z LASU”;
  • stoiska kulinarne z dziczyzną;
  • miody z kociewskich pasiek;
  • wystawa prac z XVIII Pleneru Artystów Ludowych Pomorza i 4 Pleneru Fotograficznego;
  • ogrody literackie;
  • warsztaty artystyczne oraz przyrodniczo-leśne;
  • strefa atrakcji dla dzieci;

     


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama