Medale brązowe Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich przyznał Irenie Krzykowskiej i Ryszardowi Grądmanowi. Srebrne medale otrzymali Włodzimierz Rozkwitalski, Krystyna i Alfons Świeczkowscy, Teresa Wysocka i - pośmiertnie - Roman Wysocki.
Tylko pogoda zawiodła
Zgodnie z tradycją, pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Paderewskiego, delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W tegorocznej uroczystości wzięło udział wyjątkowo dużo ludzi młodych. Nie odstraszyła ich typowo jesienna dżdżysta pogoda.
Potem poczty sztandarowe, delegacje i wielu stargardzian w rytm marsza w wykonaniu miejskiej orkiestry udało się pod Ratusz, gdzie poczet sztandarowy Straży Miejskiej wciągnął na maszt narodową flagę. Spod Ratusza uczestnicy obchodów przeszli do zabytkowej Fary, tam ksiądz dziekan Stanisław Człapa i ks Janusz Lipski odprawili mszę świętą.
Wolność trzeba stale zdobywać
Polska zmartwychwstała 11 listopada 1918 r. Stała się wolna po 123 latach zaborów. To odzyskanie wolności wyzwoliło w narodzie wielki entuzjazm, a jego źródłem były słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna.
- Z tym hasłem związany był patriotyzm – krąg myśli i działań, i tak rozumiany jest ciągle aktualny - przypominał w homilii ks. Stanisław Człapa.
Zawsze należy pamiętać o własnej tożsamości narodowej i miłości Ojczyzny.
- Jeżeli w partiach politycznych o tym by się zapomniało, byłby to wielki błąd. Pan Bóg od zawsze patrzy na każdego człowieka z wielką mądrością i miłością. Dostrzega i podkreśla to co jest w nim niepowtarzalne.
Duszpasterz pytał czy jest dziś w nas duch patriotyzmu wielkie umiłowanie ojczyzny. Przypomniał, że już 20 lat żyjemy w innym kraju i nie wszystko można powoli zwalać na poprzedni ustrój.
- Jak wykorzystujemy ten dar wolności? Wolność trzeba stale zdobywać, nie można jej tylko posiadać – przypomniał słowa Wielkiego Polaka Jana Pawła II.
Mówił o frymarczeniu życiem ludzkim, życiem ludzi zwalnianych z pracy, życiem nieradzonych, sprawców i ofiar, niepełnosprawnych. Przypomniał, że jest tylko jedna etyka – etyka dekalogu i prawa naturalnego.
91. rocznica
11 listopada 1918 r. w miejscowości Compiĕgne, na północny - wschód od Paryża, przedstawiciele Niemiec podpisali rozejm, który oznaczał zakończenie I wojny światowej. Wcześniej rozpadło się państwo Habsburgów – Austro-Węgry. Symptomy te stały się sygnałem do działań niepodległościowych dla Polaków; w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, w Lublinie rząd Ignacego Daszyńskiego. Rozbrajano garnizony niemieckie stacjonujące na terenach tzw. “Kongresówki”. 10 listopada do Warszawy powrócił z internowania Komendant I Brygady Legionów Polskich Józef Piłsudski. Powrócił jako mąż opatrznościowy a Rada Regencyjna przekazała mu pełnię władzy państwowej i zdecydowała o przekazaniu naczelnego dowództwa nad wojskiem.
Po zakończeniu II wojny światowej święto 11 listopada było jeszcze świętowane, ale już od 1946 r. zastąpiło je święto 22 lipca. Mimo to w wielu środowiskach dzień ten był obchodzony w dalszym ciągu jako rocznica odzyskania niepodległości. W 1989 r. Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej restytuował dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości. (Źródło: www.wojsko-polskie.pl)
Reklama
Medale i kwiaty z historią w tle
STAROGARD. Młodzież nie zawiodła na niepodległościowej uroczystości. W Narodowe Święto Niepodległości pod Ratuszem staromiejskim ppłk Stanisław Biernat, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień wręczył brązowe i srebrne “Medale za zasługi dla obronności kraju”.
- Janusz Rokiciński
- 21.11.2009 00:00 (aktualizacja 31.07.2023 17:02)
Data dodania:
21.11.2009 00:00
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze