sobota, 21 września 2024 16:29
Reklama
Reklama

Pochówek antywampiryczny pod posadzką kościoła?!

Pracujący w Pączewie archeolodzy, dokonali niezwykłego odkrycia. Pod posadzką Parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny odnaleźli groby pochodzące z XVI i XVII wieku. W jednej z mogił pochowany został prawdopodobnie… mężczyzna podejrzany o wampiryzm, o czym świadczą odnalezione przy jego szczątkach narzędzia. Jest to pierwszy znany przypadek pochówku antywampriycznego w grobowcu kościoła.
Pochówek antywampiryczny pod posadzką kościoła?!
fot. Archeo-Adventure

Od września w parafii w Pączewie trwają badania archeologiczne. Już podczas pierwszych dni archeolodzy natrafili na mogiły, wśród których jedna przykuła ich szczególną uwagę. 
- Pośród odkrytych pochówków został zarejestrowany jeden atypowy grób, w którym został pochowany osobnik z sierpem na szyi. Wzbudził on duże zainteresowanie. Tego typu praktyki są obserwowane na cmentarzyskach nowożytnych i były stosowane powszechnie w XVII wieku. Etnografowie odnotowali wiele ludowych przepisów na zabezpieczenie przed powstaniem zmarłych - mówią archeolodzy z Archeo-Adventure, firmy prowadzącej badania. 


Badania in situ
Cały zespół dołożył starań, aby badania przeprowadzić jak najmniej inwazyjnie. 
- Odsłonięte szkielety zostały przebadane przez antropologa dr Justynę Karkus in situ, czyli w miejscu znalezienia. Kości nie przewozimy do laboratorium - po oględzinach jamy grobowe ze szczątkami zostaną powtórnie zasypane. Takie działanie jest możliwe także dzięki staraniom archeologa Łukasza Połczyńskiego, który wykonał szczegółowe, trójwymiarowe modele pochówków - wyjaśniają badacze.

 

Elementy średniowiecznej posadzki
Oprócz antropologicznych sensacji, archeologów cieszy fakt, iż zrealizowany wykop dostarczył wielu cennych danych na temat gotyckiego wystroju kościoła.
- W wyniku badań pozyskano fragmenty pierwszych, średniowiecznych posadzek wykonanych z płytek ceramicznych, niekiedy szkliwionych na zielono i czarno, a także fragmenty szkieł witrażowych! To archeologiczne rarytasy. Bogaty materiał numizmatyczny prezentuje przekrój mennictwa Zakonu Krzyżackiego, który koresponduje z datą założenia kościoła w połowie XIV wieku – dowiadujemy się. 
To jednak nie koniec badań w świątyni. Archeolodzy przenieśli się do wykopu zlokalizowanego pod obecnym chórem. 
- Będziemy badać nawarstwienia w miejscu średniowiecznego wejścia do kościoła - zapowiadają pracownicy Archeo-Adventure.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama