Tanie wakacje w Europie: 5 najlepszych kierunków
- Albania – kraj o ciekawej historii, smacznej kuchni i zachwycającej przyrodzie. Rozległe, piaszczyste plaże nad Morzem Adriatyckim i Jońskim pozwalają tutaj na kąpiele słoneczne i wodne. A albańskie jeziora, góry i szlaki zachęcają do aktywnego wypoczynku. Nie brakuje w tym kraju też interesujących miejsc do zwiedzania: choćby Butrint, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starożytna osada, lub Gjirokastra, nazywana miastem tysiąca schodów.
- Bośnia i Hercegowina – kolejny kraj położony na półwyspie Bałkańskim, który śmiało może konkurować z popularną wśród polskich turystów Chorwacją. Słynie między innymi z Medjugorie, miejscowości będącej według wierzeń chrześcijan miejscem objawień Maryi, oraz Neum, kurortu z dostępem do Morza Adriatyckiego i widokiem na majestatyczne góry. Popularnymi turystycznie miejscami są też Mostar, z pochodzącym z XVI wieku mostem, którego konstrukcja została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz stolica kraju, Sarajewo.
- Bułgaria – przyciąga letników rozległymi, piaszczystymi plażami położonymi nad Morzem Czarnym, pięknymi górskimi krajobrazami i wieloma atrakcyjnymi architektonicznie i kulturowo zabytkami. Oprócz plażowania, będąc w Bułgarii, koniecznie trzeba znaleźć czas na odwiedzenie stolicy tego kraju, Sofii, ze starożytnym amfiteatrem rzymskim i pięknymi katedrami oraz cerkwiami. Godne uwagi są też takie miejscowości jak Płowdiw z dobrze zachowaną starówką, wpisany na listę UNESCO Nesebyr i Veliko Tarnovo z twierdzą Carewec: położonymi na wzgórzu o tej samej nazwie ruinami murów obronnych i pałacu carskiego.
- Węgry – kraj kojarzący się głównie z wypoczynkiem nad Balatonem, największym jeziorem Europy Środkowej oraz miastem o ciekawej historii i licznych zabytkach, Budapesztem. Węgry to jednak o wiele więcej: turyści znajdą tu mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia, skosztują też pysznej lokalnej kuchni. Co zwiedzić na Węgrzech? Po wycieczce do obecnej stolicy koniecznie udaj się do Wyszehradu: dawnego centrum administracyjnego kraju. Znajdziesz tu m.in. średniowieczny pałac królewski z XIV wieku, na którym do dziś odbywają się turnieje rycerskie połączone z degustacją wspaniałych węgierskich win. Na uwagę zasługuje też m.in. Eger z zamkiem, łaźnią turecką i bazyliką archikatedralną oraz wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wieś Hollókő.
- Rumunia – gratka dla miłośników gotyckich klimatów: to tutaj leży ojczyzna słynnego hrabiego Draculi, Transylwania, z której wywodzi się znana na cały świat legenda o wampirze. Gdy już odwiedzisz zamek Draculi, nie zapomnij odwiedzić też takich ciekawych miejsc jak Wesoły Cmentarz w Săpânța z kolorowymi drewnianymi nagrobkami, Bukowinę ze średniowiecznymi klasztorami położonymi wśród malowniczych wzgórz czy Monastyr Moldovița. Na fanów pieszych wędrówek czekają w Rumunii przepiękne szlaki w górach Fogaraskich, Rodniańskich i górach Parang.
Samolotem, autokarem, a może pociągiem?
Jeśli już wybrałeś miejsce, do którego chcesz udać się na urlop, czas zaplanować, jak do niego dotrzeć. Stolice i większe miasta w wymienionych krajach europejskich są najczęściej dobrze skomunikowane: bez większego problemu można dotrzeć do nich komunikacją publiczną (choć nie wszystkie dysponują własnym lotniskiem). Aby w pełni skorzystać z wypoczynku i zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne regionu, warto jednak być zmotoryzowanym. Przyjazd samochodem daje w tych okolicznościach dużą niezależność i elastyczność. Auto dostosowane do swoich potrzeb wypożyczysz w Hertz: https://www.hertz.pl/rentacar/reservation/.
Zalety wyjazdu na urlop samochodem
Dysponując pojazdem, łatwiej i szybciej można dotrzeć do okolicznych atrakcji turystycznych – często także w miejsca, do których nie docierają lokalne autobusy. Doceniają to zwłaszcza osoby, które wolą unikać tłumów i zamiast na główny deptak, wolą udać się w mniej uczęszczane rejony. Niemałą zaletą poruszania się autem jest niezależność czasowa. Nie trzeba zwracać uwagi na rozkłady jazdy (których zgodność ze stanem faktycznym pozostawia w wielu miejscowościach turystycznych sporo do życzenia) ani bać się, że nie zdąży się na ostatni autobus.
Wreszcie jest to zwyczajnie wygodniejsze: zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.
Wynajem krótkoterminowy w Hertz Polska
Brak własnych czterech kółek nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z wyjazdu samochodem na wakacje. Auto można wypożyczyć. I choć oczywiście koszty takiego rozwiązania nie są niskie, po podsumowaniu wszystkich wydatków, które poniosłoby się na podróż samolotem albo pociągiem, komunikacją miejską i taksówkami może okazać się, że budżet nie będzie dużo wyższy (a może nawet być niższy, jeśli podróżuje się w dużej grupie lub całą rodziną). Może to więc być element niskobudżetowych wczasów.
Korzystną ofertę, jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy samochodów, proponuje Hertz Polska. Jest to wypożyczalnia, która funkcjonuje już od 1974 roku i ma kilkadziesiąt punktów wynajmu w kraju oraz flotę liczącą ponad 2500 pojazdów. Obejmuje ona auta różnych marek i rozmiarów. Samochody Hertz można wypożyczać też za granicą, możesz więc najpierw dotrzeć do miasta pobytu samolotem lub innym środkiem komunikacji publicznej, a auto wypożyczyć już na miejscu, jeśli uznasz, że takie rozwiązanie będzie korzystniejsze finansowo.
Więcej przeczytasz na: https://hertzpoland.pl/
Jak wypożyczyć auto?
Rezerwacji można dokonać na stronie internetowej, w centralnym biurze rezerwacji lub we współpracujących z Hertz biurach podróży. Po wyborze rodzaju samochodu i dat wynajmu oraz wskazaniu punktu odbioru i zwrotu klient udaje się na miejsce. Tam podpisuje umowę, podaje dane karty kredytowej (są one potrzebne do pobrania zwrotnej kaucji) i odbiera kluczyki.
Napisz komentarz
Komentarze