niedziela, 22 grudnia 2024 02:38
Reklama
Reklama

Psychiatria dzieci i młodzieży w województwie pomorskim

Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci i młodzieży cierpiących na depresję oraz osób niepełnoletnich, które odczuwają myśli samobójcze. 9 milionów nastolatków w Europie (dzieci w wieku 10-19 lat) żyje z zaburzeniem psychicznym, z czego depresja i zaburzenia lękowe odpowiadają za ponad połowę przypadków.

W ramach projektu „Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży” opracowano i udostępniono mieszkańcom województwa pomorskiego Platformę Koordynacyjno-Edukacyjno-Informacyjną Pomorskie dla Ciebie


Platforma, którego pomysłodawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a wykonawcą Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Bilikiewicza w Gdańsku, ma na celu rozpowszechniać działania wspierające ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Materiały udostępnione na stronie „pomorskiedlaciebie.pl” są skierowane nie tylko do dzieci, ale i rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy są zaniepokojeni stanem psychicznym dziecka. Należy pamiętać, aby samemu nie wchodzić w rolę psychologa i nie udzielać porad spoza swoich kompetencji, a diagnozę pozostawić specjalistom. Z tego powodu, Platforma oferuje bazę kontaktową placówek wraz z zakresem świadczonych usług i została zaprojektowana w sposób intuicyjny, tak aby każda osoba mogła bezproblemowo uzyskać pomoc. Platforma umożliwia również kontakt z wykwalifikowanymi psychologami, a wszystkie rozmowy na czacie są w pełni anonimowe. Na stronie można znaleźć niezbędne materiały dotyczące przedmiotowej tematyki, w tym przede wszystkim, gdzie zgłosić się po pomoc na terenie województwa pomorskiego.

Platforma składa się z 3 modułów, dzięki którym można uzyskać pomoc:
• Dla siebie – skierowany jest do młodych osób w wieku między 12 a 25 rokiem życia. Informacje, które można otrzymać dotyczą m.in. samoakceptacji, odżywiania czy seksualności.
• Dla kogoś – skierowany jest do nauczyciela, opiekuna lub rodzica młodej osoby. Tutaj można znaleźć zbiór porad mogący pomóc rozpoznać i zareagować na niepokojące zachowania, które świadczą o tym, że młoda osoba zmaga się depresją. Dostępne są również szkolenia online z modułami edukacyjnymi i bazą wiedzy.
• Moduł „Pilnie potrzebuję pomocy” – w tym module można uzyskać numery telefonów do dyżurujących psychologów i specjalistów w przypadku trudnej sytuacji, kryzysu lub myśli samobójczych.

Mózg człowieka jest podatny na choroby tak samo jak inne części ciała, i nie należy ignorować sygnałów, które mogą wskazywać na kryzys zdrowia psychicznego. Niepokojące sygnały to m.in. objawy obniżonego nastroju (smutek, strach, napięcie), poczucie ciągłego zmęczenia, brak siły do nauki, drażliwość, płaczliwość czy wycofywanie się z kontaktów z innymi osobami. Przyjrzyj się swojej codzienności, a następnie poczyń małe kroki do poprawy funkcjonowania psychiki. Jak to zrobić? Podejmuj aktywność fizyczną, odżywiaj się zdrowo, znajdź czas na sen i relaks, buduj więzi z bliskimi osobami, przy których czujesz się bezpiecznie.

Każdy człowiek może w swoim życiu zetknąć się z trudnościami, a korzystanie z pomocy w trakcie kryzysu psychicznego nie jest powodem do wstydu. Problemy z rówieśnikami, zawody miłosne, dylematy wewnętrzne często stają się zbyt trudne, aby poradzić sobie z nimi bez pomocy ze strony specjalistów. Nie musisz borykać się samotnie ze swoim problemem.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy: 112

Pomoc można uzyskać dzwoniąc pod następujące numery telefonów:
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
- Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222
- Wsparcie dla osób będących w żałobie po utracie bliskich: 800 108 108
- Tumbo Pomaga – pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123

Więcej informacji na stronie akcji Pomorskie dla Ciebie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama