wtorek, 24 grudnia 2024 19:44
Reklama
Reklama

[WIDEO] Pomorzanie byli poddawani wielu represjom po wprowadzeniu stanu wojennego. Pamiętamy o ofiarach i uczestnikach tamtych dni

Gdańszczanie, Tczewianie i wielu Pomorzan miało swój znaczący udział w walce z komunizmem. Wielu z nich stanęło do walki jako pierwsi, ale w stanie wojennym płacili za to często najwyższą cenę. Mija 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. (zawieszenie 31.12.1983 r.) w celu zdławienia opozycji solidarnościowej, która w sierpniu 1980 r. wywalczyła prawo do organizowania się w niezależne związki zawodowe i respektowanie praw obywatelskich.

 


ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA [WIDEO] Z OBCHODÓW MIEJSKICH W TCZEWIE Z OKAZJI DNIA PAMIĘCI OFIAR STANU WOJENNEGO 13 GRUDNIA 2024. 
W WIDEORELACJI PRZEMÓWIENIE POSŁA KAZIMIERZA SMOLIŃSKIEGO I FRAGMENT BARDA "SOLIDARNOSCI" STEFANA  

 

 

WRON-a orła nie pokona!

Władza, na której czele stał gen. Wojciech Jaruzelski zawiązała nielegalny WRON i ogłosiła stan wojenny. Od tej chwili zaczęły też obowiązywać dekrety Rady Państwa. Wprowadzenie stanu wojennego wywołało szok i oburzenie zachodniej opinii publicznej, a także zróżnicowane reakcje ze strony najważniejszych przywódców demokratycznego świata. Poza granicami kraju zaczęły zawiązywać się akcje pomocowe, wspierające opozycję demokratyczną w PRL.

Nie jest znana dokładna liczba ofiar. Szacuje się, że zginęło od kilkudziesięciu do ponad 100 osób. Nieznana jest również liczba tych, którzy stracili w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy podczas demonstracji ulicznych.


 

Jednym z symboli stanu wojennego stało się przemówienie telewizyjne Wojciecha Jaruzelskiego, informującego o wprowadzenie stanu wojennego oraz wprowadzenie cenzury i maksymalnej kontroli mediów masowych. Nocą z 12 na 13 grudnia służby, w ramach akcji „Azalia”, przejęły kontrolę nad centralami telefonicznymi, rozgłośniami telewizyjnymi i radiowymi. Wyłączono telefony i ocenzurowano korespondencję. Ponadto wstrzymane zostało wydawanie prasy poza oficjalnymi tytułami. Władze ograniczyły swobodę przemieszczania się poprzez wprowadzenie godziny milicyjnej. Zmilitaryzowany został szereg instytucji. Zawieszono m.in. prawo do strajku, a także działalność szkół i uczelni.

W odpowiedzi na delegalizację „Solidarności” i internowanie przywódców związkowych i opozycyjnych robotnicy, stoczniowcy i górnicy rozpoczęli strajki.16 grudnia 1981 r. doszło do tragedii w katowickiej kopalni „Wujek”, gdzie ZOMO zastrzeliło dziewięciu górników, raniło zaś 23. W Gdańsku zaś odbyła się stutysięczna demonstracja, w trakcie której jedna osoba zginęła, a ponad 300 było rannych. Podobne wydarzenia miały miejsce dzień później w Krakowie. Demonstracje powtarzały się w 1982 r.


 

Podziemna Gazeta Tczewska 

Ta rocznica upamiętnia także osoby, które ryzykując życie informowały społeczeństwo o działaniach związkowców „Solidarności”, opozycjonistów oraz nielegalnych, często przestępczych krokach władzy i służb komunistycznych. Na Pomorzu licznie wychodziły podziemne gazetki zwane „bibułą”. Także w Tczewie znalazła się grupa ludzi, którzy postanowili wydawać podziemne pisma „Gazetę Tczewską” i „Wolne Słowo”. Pierwszy nr GT wyszedł 13 grudnia w 1982 r. Gazeta informowała m.in. o internowaniu 17 tczewian, z których 10 było pracownikami FPS „Polmo” oraz wielu innych sprawach, jak np. morderstwa dokonywane przez służby komunistyczne m.in. o zmarłym Franciszku Hennigu (wcześniej pobity).

Grupy podziemne powstawały przy parafii na Suchostrzygach u ks. Stanisława Cieniewicza. Wielu działaczy organizowało się spontanicznie jak: Andrzej Struczyński, Mietek Śliwka, Józef Bielecki czy śp. Józef Wojda.

W tym roku w Tczewie oficjalne miejskie obchody 13 grudnia rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą FPS „Polmo”.


 

(Red.)

WIDEO: W. Mocny



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama