Gdy ruszył projekt głównym założeniem było stworzenie pierwszego w kraju ogólnodostępnego portalu radiowego dla osób o specjalnych potrzebach szkoleniowych – przyjaznego seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. W ramach radia zorganizowano mnóstwo szkoleń i warsztatów dla niepełnosprawnych.
W powiecie tczewskim funkcjonują dwa oddziały Rada SoVo. Tym razem przedstawimy projekty amatorskiej redakcji związanej z Gniewem (powiat tczewski, Kociewie).
- Audycje, które powstały są częścią projektu „Dojrzałość nie wyklucza – świadomy senior zna swoje prawa i szanuje prawa innych”, w ramach którego poszerzamy wiedzę na temat Europejskiej Karty Praw Podstawowych, ze szczególnym naciskiem na prawa osób senioralnych – podkreśla Małgorzata Szlendak, koordynatorka z Fundacji Pro Cultura. - Dodam, że Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską w ramach „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”.
Dziennikarze - seniorzy zrealizowali między innymi następujące materiały i rozmowy:
Materiał na temat atrakcjonizmu w Gniewie (Inny, nie znaczy gorszy. Rzecz o atrakcjonizmie – Radio Sovo). Opowiada o różnych formach dyskryminacji, nietolerancji, niesprawiedliwym traktowaniu. Rozmowa ze szkolną pedagog, panią Barbarą.
Audycję przygotował Uniwersytet Trzeciego Wieku, UTW – Radio SoVo. Udostępniamy za zgodą gniewskiej redakcji.
Rzecz o atrakcjonizmie, Radio SoVo Gniew:
WIDEO zrealizowane w ramach projektu „Radio SoVo i UTW na cyfrowo” finansowanego ze środków „Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025” .
Opowiada o działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gniewie, integracji seniorów z mieszkańcami. W materiale wypowiedzi m.in. burmistrza Macieja Czerneckiego, przewodniczącej Rady Gminy. https://radiosovo.pl/utw-gniew/
OPRÓCZ TEGO W RAMACH OSTATNIEGO PROJEKTU POWSTAŁY M.IN.:
* Materiał o dyskryminacji wśród mieszkańców wsi w lubelskim - Adamowa
Są to niezwykłe rozmowy dziennikarzy - amatorów, którzy nigdy wcześniej takich tematów nie poruszali.
https://radiosovo.pl/o-dyskryminacji-w-adamowie/
Aby przygotować się do nagrywania podcastów seniorzy i seniorki z Radio SoVo uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanych szkoleniach. Dzięki partnerstwu Fundacji Pro Cultura z Fundacją Kultury Dialogu udało się nam zgromadzić na szkoleniach ponad 360 osób starszych, zainteresowanych tematem dyskryminacji i jej przeciwdziałania. W 14 lokalizacjach (Adamów, Bydgoszcz, Bytom, Gniew, Kłobuck, Kołobrzeg, Krosno, Łódź, Nysa, Olsztyn, Sanok, Supraśl, Świdnica, Warszawa) odbyły się szkolenia stacjonarne lub webinaria przybliżające pojęcia takie jak: stereotypy, uprzedzenia, ageizm (adultyzm – dyskryminacja ze względu na młody wiek), a zatem tematy kontrowersyjne i dające duże pole do dyskusji.
Opr. (tomm)/Radio SoVo
Napisz komentarz
Komentarze