niedziela, 5 stycznia 2025 11:12
Reklama
Reklama

[WIDEO], [GALERIA ZDJĘĆ] Grand Club Paris otwarcie nowego klubu w Tczewie. Koncerty, odsłonięcie tablicy i mapping pamięci Grzegorza Ciechowskiego

Grand Club Paris to nowa propozycja kulturalna w Tczewie. Po długim okresie prac przy przebudowie budynku dawnej mleczarni powstał elegancki klub, który z pewnością będzie przyciągał fanów dobrej muzyki, zabawy, ale też wielu artystów. W rocznicę śmierci Grzegorza Ciechowskiego - muzyka z Tczewa, zorganizowano wydarzenia upamiętniające związane z tym miejscem i nowootwartym klubem. Jego nazwa nawiązuje do pochodzenia właściciela z Paryża, a także do jego planów współpracy z klubami stolicy Francji.

Zanim zaproszono gości na część oficjalną z udziałem rodziny muzyka i zaproszonych gości, odsłonięto tablicę pamięci Grzegorza Ciechowskiego, umiejscowioną na ścianie byłej mleczarni. Odsłonięcie tablicy połączono z pokazem świetlnych animacji na ścianie budynku, które przygotował Robert Turło ze swoim zespołem (reżyser filmów animowanych, twórca nowych mediów, tczewianin).


 

Animacje w deszczu

Animacja prezentowała wizerunek muzyka w połączeniu z charakterystycznymi miejscami naszego miasta m.in. wnętrzem Mostu Tczewskiego z muzyką Republiki i Obywatela GC (rozbrzmiały m.in. „Arktyka” i „Śmierć na pięć”). Wszystko odbyło się przy deszczowej pogodzie, co w sumie pasowało, bo wspominaliśmy przecież odejście muzyka 23 lata temu (zmarł 22 grudnia 2001 w Warszawie). Dodajmy, że ta część otwarta była dla wszystkich chętnych. Same wydarzenia w klubie były dostępne za zaproszeniami.

 

- W założeniu właściciela i pomysłodawcy, ten klub ma być związany z innymi podobnymi w Europie: we Francji, we Włoszech, Holandii i innych takich miejscach. Imprezy odbywające się w niektórych z nich mogłyby się w jakiś sposób łączyć z tymi w Grand Club Paris – tłumaczy Józef Golicki, twórca i organizator corocznego Festiwalu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie, koordynator pierwszej imprezy w Grand Club Paris. - Idea była taka, by powstał w Tczewie klub w miejscu, w którym urodził się jeden z najważniejszych polskich artystów. Właściciel klubu zaproponował mi, bym zaplanował recitale, koncerty, które nawiązując do charakteru klubu, łączyłyby się z historią i twórczością Grzegorza Ciechowskiego. Stąd na scenie tego wieczoru (22 grudnia) zespół Sławka Ciesielskiego (Eurazja) z wokalistką Eurazją Srzednicką oraz artystki młodszego pokolenia Zuza Wiśniewska, która zdobyła nagrodę marszałka na festiwalu in Memorim G. Ciechowskiego i Luiza Ganczarska, laureatka specjalnej nagrody prezydenta Tczewa i nagrody fanów na wymienionym festiwali.


 

W klubie przygotowano małą scenę, na której zagrali wspomniani artyści. Kilka energetycznych utworów zaprezentował także zespół „Eurazja” ze Sławomirem Ciesielskim, który w latach 80-tych był współzałożycielem, perkusistą i autorem muzyki niektórych utworów grupy „Republika”, której liderem był Grzegorz Ciechowski.


 

Pomysł na międzynarodową kuźnię artystów

Zapytaliśmy właściciela Grand Club Paris skąd pomysł, by zaaranżować starą mleczarnię tczewską, która lata świetności ma już za sobą na klub.

- Szukając pomysłu na inwestycję zauważyłem, że ten budynek jest na sprzedaż i wiedziałem, że był domem Grzegorza Ciechowskiego. Chciałem stworzyć coś co byłoby związane z kulturą i jego dorobkiem – przyznaje Radosław Romanek, właściciel Grand Club Paris. - Znajomy, który pracował w biurze nieruchomości powiadomił mnie, że ta nieruchomość z ciekawą historią Grzegorza Ciechowskiego, duszą muzyka - jest na sprzedaż. Wiedział też, że wykonywałem remonty i przebudowy budynków na kluby w Paryżu. Stwierdziłem, że tu przy ul. Nowy Rynek mogłoby powstać tego typu świetne miejsce. Założyłem: jeśli strop nie będzie walił się na głowę, a ściany nie będą do wyburzenia: „biorę to”.


 

Już niedługo Grand Club Paris Festiwal

Właściciel GCP w rozmowie stwierdził, że celuje nie tylko w publiczność tczewską, ale i ogólnopolską.

 

- Chcielibyśmy działać także w Paryżu czy Brukseli, organizując wydarzenia promujące nowych artystów. Pomysłem jest zapraszanie znanych twórców, organizowanie warsztatów dla młodzieży, ale także by dawać szansę młodym muzykom na pokazanie się w innych krajach. Naszą flagową imprezą będzie „Grand Club Paris Festiwal” - konkurs muzyki, który będzie startował od początku stycznia. Każdy kto śpiewa będzie mógł wziąć w nim udział niezależnie od narodowości. Selekcja potrwa od stycznia do marca. Wiem, że to wysoka poprzeczka, ale współpracujemy już z kilkoma klubami w Paryżu. Są wstępne rozmowy w Brukseli. Trudno je było jednak prowadzić, gdy GCP jeszcze nie działał... Dzisiaj jest nasz pierwszy dzień (22 grudnia). Daliśmy znać, że istniejemy i śpiewamy. Nie będziemy jednak codziennie otwarci. Będą wyłącznie imprezy koncertowe, eventy, stand upy, a w czwartki konkursy karaoke. Jestem także otwarty na promocje książek, czytanie wierszy, wystawy obrazów. To ma być dom sztuki młodego artysty.

 

Podczas imprezy wszyscy wykonywali utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. Goście, którzy bawili w klubie reprezentowali różne środowiska od rodziny muzyka, polityków samorządowych po muzyków (m.in. Adam Wendt - skasofoniosta, Roman Puchowski - bluesmen), także wielu lokalnych, artystów malarzy (Jarosław Kukowski z ojcem), dziennikarzy i wielu innych.


Głosy uznania od włodarzy 

- Jest mi niezmiernie miło, że zostałem zaproszony na otwarcie Grand Club Paris. Dobrze widzieć tu tylu gości. Widzę, że są ludzie w Tczewie, którzy chcą inwestować w kulturę w naszym mieście z czego się bardzo cieszę – powiedział starosta Mirosław Augustyn podczas otwarcia imprezy. 

 Prezydent Tczewa - Łuksza Brządkowski dodał, że dzięki takim miejscom, pamięć o Grzegorzu Ciechowskim jest wciąż żywa.

- Tej pamięci by nie było gdyby nie wieloletnie starania wielu osób. Chciałbym abyśmy nagrodzili pana Radka – gospodarza tego obiektu brawami – powiedział prezydent (odpowiedziały mu oklaski). - W imieniu swoim i władz miasta Tczewa mogę powiedzieć tylko jedno: dziękuje Tobie Radku!


Właściciel Radosław Romanek witając gości, przeprosił, że nie wszyscy mogli dziś gościć w jego klubie bo „lokal jest malutki”. Klub jednak nie jest wcale taki mały. Cały budynek to spory kompleks z szatnią i pokojami gościnnymi. Wchodząc do klubu, mijając korytarz, mamy po lewej stronie niewielkie wnętrze z przodu miejsca na małą scenę (DJ-a), a po prawej drugą dłuższą część pomieszczenia z barem. Do tego możemy skorzystać z miejsc na piętrze, do którego prowadzą estetyczne, czarne schody. Co ważne wszystko można oglądać z góry. Podczas imprezy udostępniono w tej części ekran, na którym można było oglądać występujących artystów. Wszystko jest bardzo stylowe i przypomina znane „świątynie jazzu czy bluesa”.


 

Podczas spotkania wystąpiła Aleksandra Krzemińska, siostra G. Ciechowskiego, a później Małgorzata Potocka.

- Jest to niesamowite wrażenie – móc wrócić do swojego rodzinnego domu, w którym zaplanowano miejsce niezwykłe w Tczewie. Sam powrót do domu po tylu latach jest czymś niezwykłym, a wiedząc, że tyle rzeczy będzie się działo - to wielka uczta duchowa – mówiła wzruszona Aleksandra Krzemińska. - Nie mogą za bardzo się martwić, ani cieszyć z powodu słabego serca, ale... ogromnie się cieszę. Poznaje te mury. Poznaje te miejsca... Biura księgowość... Po prawej stronie gabinet tatusia... Niesamowicie wygląda pierwsze piętro, gdzie mieszkaliśmy. Tam były nasze pokoje i kuchnia. Na dużym korytarzu można było jeździć rowerem. W piwnicy, która została pogłębiona żyły nawet nietoperze i... czarne ślimaki. Ten dom istnieje nadal dzięki temu przedsięwzięciu. To nasze dzieciństwo jest wśród nas! Dziękuje wszystkim życzliwym osobom za przybycie, a Radkowi gratuluje ukończenia tego dzieła.


 

Pani Małgorzata odczytała list Weroniki Ciechowskiej Polanco, córki Grzegorza Ciechowskiego, mieszkającej w USA.

Podczas imprezy wśród ok. 150 gości byli także przyjaciele Grzegorza Ciechowskiego. Jednym z nich był, tczewski muzyk – Zbyszek (wujek) Sylwestrowicz. Jak wspomina Obywatela GC?


 

- Z Grzegorzem się znałem jeszcze w szkolnych czasach – mówi. - Kolegowaliśmy się. Pożyczałem od niego płyty. Kilka razy zaprosił mnie do tego domu. Czasami wspólnie z jego siostrą Olą słuchaliśmy płyt. Grzegorz z Jackiem Klińskim słuchali trochę ambitniejszej muzyki niż my. Miałem grać w Nocnym Pociągu, ale nie wyszło... Z Grzegorzem zagrałem w 1993 r. w „Kolejarzu” (Domu Kultury Kolejarza w Tczewie – dop. red.). Wspominam go jako zdecydowanego chłopaka, który od początku wiedział czego chce. Pamiętam, że gdy grał na flecie muzykę bluesowo – folkową, robił to bardzo zadziornie, ostro. Interpretował trochę w stylu Iana Scotta Andersona z Jethro Tull.


 

Tekst i fot. Wawrzyniec Mocny


 

Zapraszamy do obejrzenia wideo na naszym kanale Gazeta Tczewska/YouTube, na którym nagraliśmy fragment koncertu i pełen zapis projekcji graficznej (mappingu) na budynku w dniu imprezy 22 grudnia w Tczewie.


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama