Wszystko zaczęło się w czasie wojny francusko-pruskiej, kiedy oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcom. W jednym z listów oficerskich, wysłanym z Nowego nad Wisłą 10 lutego 1807 roku, podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu o wysyłaniu „patrolu ku Gociewiu”. To właśnie ten fragment listu stanowi pierwszy udokumentowany zapis nazwy regionu, który z czasem przyjął formę „Kociewie”. Z okazji tej rocznicy, w 2007 roku, ustanowiono 10 lutego Światowym Dniem Kociewia, który celebruje dziedzictwo tego regionu.
Geografia i charakter regionu
Kociewie to region położony na lewym brzegu Wisły, w dorzeczu Wdy i Wierzycy, wschodniej części Borów Tucholskich. Rozciąga się na obszarze 3,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, zamieszkiwanym przez około 340 tysięcy osób. Region ten jest częścią dwóch województw – pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. W województwie pomorskim obejmuje powiaty starogardzki i tczewski, a także fragmenty powiatów gdańskiego, kościerskiego i chojnickiego. W województwie kujawsko-pomorskim to głównie powiaty świecki i tucholski.
Bogactwo historyczne i turystyczne
Kociewie to region, który zachwyca swoją historią i pięknymi zabytkami. Można tu znaleźć trzy wspaniałe fortyfikacje pokrzyżackie – w Świeciu, Nowem i Gniewie. Nad regionem góruje również bazylika katedralna w Pelplinie, z jej unikatowym zabytkiem – Biblią Gutenberga, której egzemplarz jest jedyny w Polsce. Tczew z kolei szczyci się mostami starszymi niż wieża Eiffla w Paryżu, a Starogard Gdański, stolica Kociewia, jest centrum kulturalnym i historycznym regionu.
Najstarsza miejscowość na Kociewiu
Region może poszczycić się także jednym z najstarszych miast w Europie. Skórcz, którego nazwa pojawiła się już na mapach Ptolemeusza z pierwszych wieków naszej ery, jest jednym z najstarszych miejsc na Kociewiu. W Skórczu znajduje się także unikatowa atrakcja – głębinowe wody artezyjskie, samoczynnie wypływające na powierzchnię ziemi. To prawdziwy rarytas turystyczny tego regionu.
Znani Kociewiacy
Kociewie to również region, który wydał wielu znanych i cenionych ludzi. Wśród nich znajduje się król Jan Sobieski, który miał swoje korzenie w tej ziemi, czy też Johann Reinhold Forster – naukowiec i badacz. Wspomniani Kociewiacy to także piłkarz Kazimierz Deyna, tenisista stołowy Andrzej Grubba, czy muzyk Grzegorz Ciechowski. Sławomir Pstrong, reżyser i scenarzysta, czy Oktawia Nowacka, pięcioboistka, również są dumą Kociewia. Region ten może poszczycić się także takimi postaciami jak aktorka Dorota Landowska i piosenkarka Anna Szarmach.
Kociewie – tożsamość, tradycja i przyszłość
Święto Kociewia to doskonała okazja, by oddać hołd historii tego regionu i uświadomić sobie jego bogactwo kulturowe. Dzięki takim wydarzeniom, jak Dzień Kociewia, mieszkańcy i odwiedzający mogą poczuć się częścią tej niezwykłej tradycji. Kociewie to miejsce, które z pewnością zasługuje na jeszcze większą uwagę i docenienie za swoje dziedzictwo, zarówno to historyczne, jak i współczesne.
Napisz komentarz
Komentarze