czwartek, 28 listopada 2024 18:45
Reklama

Aleja będzie piękniejsza - jest pomysł na wielofunkcyjną przestrzeń publiczną

STAROGARD GD. Od kilkunastu lat przestrzeń Alei Wojska Polskiego ulega stopniowej degradacji. Powodów jest wiele. Mieszkańcy narzekają na samochody, których kierowcy, nie zważając na obowiązujące zakazy coraz częściej wykorzystują deptak jako arterię komunikacyjną i miejsce parkingowe. Zastrzeżenia budzi również stan nawierzchni, przestrzeni zielonych oraz małej architektury.
 Aleja będzie piękniejsza  - jest pomysł na wielofunkcyjną przestrzeń publiczną
Rejon Alei Wojska Polskiego jest jednym z obszarów Starogardu Gd. przewidzianych do rewitalizacji zgodnie z “Lokalnym Programem Rewitalizacji Obszarów Miejskich miasta Starogard Gd. na lata 2008-2013”. Wydział Planowania i Urbanistyki Urzędu Miasta zorganizował otwarte warsztaty dla osób zainteresowanych tą problematyką. Podsumowano je w ubiegłym tygodniu.

Teatr ludzkich spotkań
Władze miasta zleciły opracowanie kompleksowej koncepcji programowo – przestrzennej ukształtowania obszaru Alei Wojska Polskiego, która powinna stać się podstawą do wytyczania przyszłych kierunków działań o charakterze przestrzennym, społecznym i ekonomicznym. Opracowanie koncepcji postanowiono zrealizować w trakcie cyklu spotkań warsztatowych z udziałem mieszkańców, prowadzonych przez dr hab. Piotra Lorensa, kierownika Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wcześniej, we wrześniu 2009, przeprowadzono ankietę "Aleja Wojska Polskiego w opinii mieszkańców". Powstał Raport, który wykorzystano do opracowania programu warsztatów. Od października do lutego przeprowadzono 6 takich warsztatów, w których wzięło udział ponad 40 zainteresowanych tematem mieszkańców. Warsztaty nie zainteresowały ani prezesa ani  przedstawicieli zarządu SM Kociewie.

- Zastanawiając się od czego zależy urok ulicy, wszyscy przywołują indywidualne doświadczenia odbierania przestrzeni ulicznej i nie będzie tu śmiesznym zestawienie wspaniałych alei Paryża, Barcelony, Tuluzy z naszą, starogardzką Aleją Wojska Polskiego – mówi Maria Brzozowska, naczelnik Wydziału Planowania i Urbanistyki Urzędu Miasta Starogard Gd. - To kwestia odniesienia: skali, smaku, oczekiwań, znaków i symboli. Aleja, ma rangę estetyczną wyraźnie odmienną niż zwyczajna ulica i nasze oczekiwania są większe niż stawiane przeciętnej ulicy. W obrębie Alei dokonuje się swoisty teatr ludzkich spotkań i ważnym jest, aby ta przestrzeń tworzyła odpowiednie ramy spotkania. Mam nadzieję, że nawet przy mizerii finansowej, można osiągać stopniowo te znane w historii podstawowe wartości mieszczańskie: przyjemność estetyczna i
poczucie bezpieczeństwa są do osiągnięcia w urządzaniu Alei Wojska
Polskiego.

Przestrzeń o funkcji rekreacyjnej
Głównym założeniem powstałej  podczas warsztatów koncepcji jest nadanie Alei Wojska Polskiego charakteru wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej o dominującej funkcji rekreacyjnej (jednak z elementami komercyjnymi oraz reprezentacyjnymi) i pieszym charakterze – przestrzeni, gdzie pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo przed ruchem zmotoryzowanym.
- Część pomysłów można zrealizować szybko i raczej tanio np. ograniczenie ruchu samochodów i parkowania na Alei, zadbanie o czystość i porządek, jak klomby kwiatowe zamiast trawy, pojemniki na psie odchody itp. - ocenia dr Leszek Krzykowski, inspektor ds rewitalizacji, który z ramienia UM pilotuje temat.
Realizacja całości będzie sporo kosztowała i przy obecnych możliwościach finansowych miasta zajmie sporo czasu. 

Trochę historii

Początki dzisiejszej Alei Wojska Polskiego sięgają przełomu XIX i XX wieku, kiedy to ulica zaczęła się rozwijać jako arteria łącząca dworzec kolejowy z centrum miasta. Z tego właśnie okresu pochodzą najstarsze budynki np. ciągle piękna kamienica pod nr 9. Na starych pocztówkach i planach z tego okresu możemy zobaczyć częściowo zabudowaną, szeroką ulicę obsadzoną drzewami (zabudowa ulicy była stopniowo uzupełniana jeszcze w okresie po drugiej wojnie światowej). W latach 70-tych ubiegłego wieku podjęto decyzję o wyłączeniu ruchu pojazdów i przekształceniu Alei Wojska Polskiego w deptak. We wspomnieniach wielu mieszkańców Aleja była wtedy jedną z piękniejszych ulic Starogardu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

benben 24.02.2010 10:03
aleja-dawniej dworcowa piekna uliczka wysadzona starymi lipami -lza w oku,jak zostala zniszczona przez pseudo nieudacznikow nowoczesnosci-gdzie i starocie maja swoje miejsce-piekny ciag ulic az do rynku,retro starogardzkie od lat zostalo zrujnowane- stary starogardziak

wkurzony 17.02.2010 22:14
stare babki ściągneli i chcą zmieniać miasto. im bliżej do ziemi a nie do zmian

bosy antek 17.02.2010 12:26
chyba trzeba ciebie zmienic. mieszkam na tej alei i nie zycze sobie abys mnie wypraszal

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama