poniedziałek, 25 listopada 2024 02:54
Reklama
Reklama

Spotkanie Kociewiaków w Trójmieście

TRÓJMIASTO. Od ponad dwóch lat w Gdańsku działa Trójmiejski Klub Kociewiaków będący kołem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie. W sobotę 28 marca 2008 r. odbyło się kolejne, już jedenaste spotkanie organizowane przez miłośników Kociewia co 3 miesiące.
Spotkanie Kociewiaków w Trójmieście
Spotkanie odbyło się tradycyjnie w Klubie Literackim - restauracji „Turbot” w podziemiach Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Prezes Trójmiejskiego Klubu Miłośników Ziemi Kociewskiej - pan Hubert Pobłocki witając zebranych stwierdził, że dzisiejsze spotkanie ma bardzo bogaty program i chyba dlatego wyjątkowo dużo przyszło na nie gości. Pośród nich byli m.in. Adam Kamiński - Prezes Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Genealogicznego, Tomasz Szymański - Prezes Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Roman Knitter ze Stowarzyszenia Przyjaciół Pomorza i Waldemar Chyliński – bard, poeta, autor tekstów do wielu piosenek.
Jako pierwszy głos zabrał Maciej Kraiński - właściciel Klubu dzieląc się z zebranymi opowieściami o spotkaniach w klubie oraz o uczestnictwie w tych spotkaniach Güntera Grassa, prezentując przy tym trzy grafiki tego gdańskiego noblisty przedstawiające turbota - rybę podobną do flądry - wykonane do książki Grassa pt. Turbot. To właśnie od tej ryby Klub i restauracja noszą nazwę „Turbot”.
Kolejnym punktem programu była promocja najnowszej książki Krzysztof Kowalkowskiego „Nowa Wieś Rzeczna”. Jest to już siódma książka tego autora przedstawiająca historię kociewskich wsi i parafii. Opowiedział On o historii związanej z napisaniem i wydaniem tej książki. Przybliżył krótko kilka ciekawych fragmentów związanych z tą kociewska wsią oraz ludźmi w niej mieszkającymi. Opowiadał o swych poszukiwaniach prowadzonych w archiwach i wśród dawnych właścicielach tego szlacheckiego majątku. Podczas spotkania jego uczestnicy mogli nabyć egzemplarze książki wraz z autografem autora.
Następnie pani prof. Maria Pająkowska-Kensik przybliżyła postać ks. B. Sychty i prace nad słownikiem Kociewskim, zaś pani Kamila Thiel-Ornas przedstawiła swoją pracę nagrodzoną I nagrodą w Konkursie Literackim im. Bernarda Janowicza. Kolejnym mówcą był pan Grzegorz Walkowski, który przedstawił herb Kociewia, znaczenie symboli znajdujących się na nim oraz opowiedział historię jego powstania. Pan Roman Knitter przedstawił zebranym ideę budowy Pomnika Pomordowanych Pomorzan, który zostanie postawiony w Gdańsku. Na uwagę zasługuje zaprezentowana przez pana Tomasza Szymańskiego teczka Haftu Kociewskiego opracowana i wydana przez Oddział Gdański ZK-P w 2008 roku, która stanowi cenny przyczynek do rozwoju haftu kociewskiego. Po ostatnim z mówców zebrani mieli możliwość wysłuchania występów Kapeli Kociewskiej pod kierownictwem Grzegorza Ollera, a zachęcani przez Mirosławę Möller przyłączyli się do wspólnego śpiewu. Występ zakończył Hymn Kociewski.
Spotkanie kociewiaków było urozmaicone wystawą haftu pani Katarzyny Nowak prezentującą region tczewski i Marii Leszman z regionu pelplińskiego. Pani Wanda Kołucka prezentowała wydawnictwa Kociewskiego Kantoru Edytorskiego, a pan Robert Fankidejski zaprezentował książki i mapy Wydawnictwa REGION, będącego wydawcą m.in. książki „Nowa Wieś Rzeczna”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Emily 20.10.2011 17:08
I don't even know what to say, this made tgihns so much easier!

Buy cheap software 24.09.2011 12:48
hNGVfT Good! Wish everybody wrote so:D

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama