niedziela, 22 września 2024 10:43
Reklama
Reklama

Spotkanie Kociewiaków w Trójmieście

TRÓJMIASTO. Od ponad dwóch lat w Gdańsku działa Trójmiejski Klub Kociewiaków będący kołem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie. W sobotę 28 marca 2008 r. odbyło się kolejne, już jedenaste spotkanie organizowane przez miłośników Kociewia co 3 miesiące.
Spotkanie Kociewiaków w Trójmieście
Spotkanie odbyło się tradycyjnie w Klubie Literackim - restauracji „Turbot” w podziemiach Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Prezes Trójmiejskiego Klubu Miłośników Ziemi Kociewskiej - pan Hubert Pobłocki witając zebranych stwierdził, że dzisiejsze spotkanie ma bardzo bogaty program i chyba dlatego wyjątkowo dużo przyszło na nie gości. Pośród nich byli m.in. Adam Kamiński - Prezes Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Genealogicznego, Tomasz Szymański - Prezes Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Roman Knitter ze Stowarzyszenia Przyjaciół Pomorza i Waldemar Chyliński – bard, poeta, autor tekstów do wielu piosenek.
Jako pierwszy głos zabrał Maciej Kraiński - właściciel Klubu dzieląc się z zebranymi opowieściami o spotkaniach w klubie oraz o uczestnictwie w tych spotkaniach Güntera Grassa, prezentując przy tym trzy grafiki tego gdańskiego noblisty przedstawiające turbota - rybę podobną do flądry - wykonane do książki Grassa pt. Turbot. To właśnie od tej ryby Klub i restauracja noszą nazwę „Turbot”.
Kolejnym punktem programu była promocja najnowszej książki Krzysztof Kowalkowskiego „Nowa Wieś Rzeczna”. Jest to już siódma książka tego autora przedstawiająca historię kociewskich wsi i parafii. Opowiedział On o historii związanej z napisaniem i wydaniem tej książki. Przybliżył krótko kilka ciekawych fragmentów związanych z tą kociewska wsią oraz ludźmi w niej mieszkającymi. Opowiadał o swych poszukiwaniach prowadzonych w archiwach i wśród dawnych właścicielach tego szlacheckiego majątku. Podczas spotkania jego uczestnicy mogli nabyć egzemplarze książki wraz z autografem autora.
Następnie pani prof. Maria Pająkowska-Kensik przybliżyła postać ks. B. Sychty i prace nad słownikiem Kociewskim, zaś pani Kamila Thiel-Ornas przedstawiła swoją pracę nagrodzoną I nagrodą w Konkursie Literackim im. Bernarda Janowicza. Kolejnym mówcą był pan Grzegorz Walkowski, który przedstawił herb Kociewia, znaczenie symboli znajdujących się na nim oraz opowiedział historię jego powstania. Pan Roman Knitter przedstawił zebranym ideę budowy Pomnika Pomordowanych Pomorzan, który zostanie postawiony w Gdańsku. Na uwagę zasługuje zaprezentowana przez pana Tomasza Szymańskiego teczka Haftu Kociewskiego opracowana i wydana przez Oddział Gdański ZK-P w 2008 roku, która stanowi cenny przyczynek do rozwoju haftu kociewskiego. Po ostatnim z mówców zebrani mieli możliwość wysłuchania występów Kapeli Kociewskiej pod kierownictwem Grzegorza Ollera, a zachęcani przez Mirosławę Möller przyłączyli się do wspólnego śpiewu. Występ zakończył Hymn Kociewski.
Spotkanie kociewiaków było urozmaicone wystawą haftu pani Katarzyny Nowak prezentującą region tczewski i Marii Leszman z regionu pelplińskiego. Pani Wanda Kołucka prezentowała wydawnictwa Kociewskiego Kantoru Edytorskiego, a pan Robert Fankidejski zaprezentował książki i mapy Wydawnictwa REGION, będącego wydawcą m.in. książki „Nowa Wieś Rzeczna”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Emily 20.10.2011 17:08
I don't even know what to say, this made tgihns so much easier!

Buy cheap software 24.09.2011 12:48
hNGVfT Good! Wish everybody wrote so:D

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama