niedziela, 22 września 2024 08:24
Reklama
Reklama

Nowa Wieś Rzeczna

STAROGARD GD. 29 marca na sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury odbyła się promocja książki Krzysztofa Kowalkowskiego pt. „Nowa Wieś Rzeczna”.
Nowa Wieś Rzeczna
Na promocję przybyli między innymi, przewodniczący Rady Gminy Starogard Gdański, Jan Wierzba, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej Mirosław Kalkowski, jak również rodzina samego autora. Na sali znajdowały się również osoby uczęszczające do Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Rodzina pana Kowalkowskiego ma korzenie w Starogardzie, pomimo, że sam autor urodził się w Gdańsku. Jego ojciec pochodził z Kręga, a matka do ponad połowy lat czterdziestych ubiegłego wieku mieszkała w Starogardzie. Później rodzina przeprowadziła się do Gdańska.
Kowalkowski jest pasjonatem historii i dlatego zainteresował się dziejami swojej rodziny i regionu Kociewie. Napisał o nim już wiele książek. Publikacja poświęcona Nowej Wsi Rzeczna jest kolejną z nich.
Autor opowiadał o genezie jej powstania.
 - Sprawców tej książki jest dwóch. Pierwszym jest sołtys ze wsi Nowa Wieś Rzeczna Czesław Janeczek, który robił porządki na starym cmentarzu i znalazł uszkodzoną figurkę Jezusa. A kilka miesięcy później kamienną chrzcielnicę. I tą informacją podzielił się z redaktorem, panem Tadeuszem Majewskim. Ten napisał reportaż, a ja ten reportaż po prostu przeczytałem. Zainteresowało to mnie.
Kowalkowski udał się na rozmowę z sołtysem
- Sołtys powiedział, że jemu się marzy kronika wsi,  Ja miałem trochę materiałów, a jestem takim dosyć czynnym człowiekiem i nie lubię chomikować rzeczy, które mam, powiedziałem, że zrobię wstęp do tej kroniki.
Jednak koniec końców doszło do tego, że może by pan Kowalkowski napisał nie tylko wstęp, ale całą książkę. Natomiast sołtys postanowił  zająć się kwestią zorganizowania źródeł finansowania dla tego projektu. No i rozpoczęła się praca. Ale nie była ona łatwa, gdyż pomimo szczerej chęci ze strony sołtysa, były trudności ze znalezieniem lokalnych przedsiębiorców, którzy byliby gotowi sfinansować ten ambitny pomysł. Jednak w końcu w 2006 roku pojawiła się szansa na jego zrealizowanie i dzięki pomocy Wydawnictwa „Region” w 2008 roku ukazała się książka.  
Krzysztof Kowalkowski przedstawił w swojej publikacji dzieje Nowej Wsi Rzecznej począwszy od czasów najwcześniejszych, bo prehistorycznych, po historię wsi po 1989 roku. Opisuje w niej również historię szkoły w Nowej Wsi Rzeczna, jak również pokrótce dzieje dwóch okolicznych wsi, Rokocin i Stary Las.
Książka zawiera wiele interesujących informacji. Jedną z nich może być fakt, że w Nowej Wsi  znajdował się kiedyś drewniany kościół. Istniał on około 499 lat. Wewnątrz kościoła znajdowały się relikwie Świętej Anny pochodzące jeszcze z czasów, gdy na tych ziemiach panowali Krzyżacy. Gdy kościół przestał istnieć,  relikwie oraz sprzęty liturgiczne znalazły się w Kościele św. Mateusza w Starogardzie.         
Autor  po spotkaniu podpisywał swoje książki. Podczas prezentacji można było nabyć, oprócz dzieła pana Kowalkowskiego,  również wiele innych książek poświęconych tematyce naszego regionu.
Pan Kowalkowski jest współpracownikiem „Gazety Kociewskiej”. Ukazują się w niej fragmenty jego książki w cyklu „Z dziejów wsi i parafii”.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Krzysztof Kowalkowski 15.04.2008 21:59
Dziękuję za miłe słowa.

kociewiak 04.04.2008 20:24
Opisana wspaniała historia tej niepozornej wsi.Mieszkam od urodzenia pod Nową Wsią i byłem zdziwiony tak bogatą przeszłością tej wsi. Wielkie dzięki autorowi

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama