Sobotni wieczór w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie. Sala wypełniona mieszkańcami i gośćmi z sąsiedniej gminy Kaliska.
Co oderwało ludzi od telewizorów? Piosenki z lat siedemdziesiątych w wykonaniu amatorów.
Świetnie pomyślany został scenariusz autorstwa Danuty Guzińskiej – Zaremba. Ilustracjami były zdjęcia z epoki i rzecz jasna- piosenki. Nam nieco zabrakło rekwizytów z tamtych czasów. Choćby butelek po oranżadzie, saturatora i ówczesnych gazet albo cukrowej waty.
-Działo się to całkiem niedawno w pewnym państwie położonym w samym sercu Europy – mówiła z offu pani Danuta- Liczba mieszkańców wynosiła wtedy 34 miliony 200 tysięcy, a co roku rodziło się 646 tys.400 dzieci, co zapoczątkowało tzw. wyż demograficzny. Po nieudanych rządach Wiesława G. I Józefa C. nadszedł czas na zmiany. Choć od Wschodu nadal wiały nam wiatry prosto w twarz wszyscy doskonale orientowali się gdzie był wschód i zachód- ponieważ na wschód jechały zawsze pociągi załadowane towarami, a puste wracały na zachód.
Piosenki budziły żywe reakcje. Alibabki jak żywe śpiewały „Kapitańskie tango”, Asia Linda „Tyle słońca w całym mieście”, a Ania Klaman „Kawiarenki”. Owacje dostał Dariusz Kwiatkowski za wiązankę utworów niezapomnianych Czerwonych Gitar. Dorota chciała pojechac „Winda do nieba”, a Ania Groth przekonywała, że: ”Zapomnisz kiedyś, ze to ja”. Jarosław Otta na co dzień pracujący w starogardzkim Urzędzie Miejskim udanie wcielił się w Krzysztofa Krawczyka i zaśpiewał „Parostatek”. Ciekawostką jest fakt, że autorem tekstu jest Tadeusz Drozda. Nie mogło zabraknąć „Gawędy”, która wyśpiewała kultowe „Czarne wrony” i „A ja mam psa”. Oktawian zdyskontował Marka Grechutę i wykonał jego „ Nie dokazuj”, a Jola Ignaciuk dawała „Obietnice”. Na scenie ponownie pojawiły się Alibabki z słynnym „Kwiatem jednej nocy”, a Teresa Baczkowska udanie sparodiowała Izabelę Trojanowską w jej hicie sprzed lat ”Wszystko czego dziś chcę”. Szkoda, że nie było „Podaj cegłę”. Marta i Oktawian opowiedzieli śpiewem historię kłopotów z wejściem do kina, bo ”Dozwolone od lat 18”.
Niezwykłą odwagą i ładnym głosem wykazał się wójt gminy Kaliska Antoni Cywiński (ten sam, który nie obraził się za opisanie dzikiego wysypiska śmieci w Piecach na naszych łamach, podziękował nam za krytykę i, mało tego- spowodował, że na Czubnicy jest dziś porządek. Brawo wójcie!). Wójt zaśpiewał „Ważne są tylko te dni...” z repertuaru Marka Grechuty. Piękne słowa:
” Tyle było dni do utraty sił
Do utraty tchu, tyle było chwil
Gdy żałujesz tych z których nie masz nic
Jedno warto znać, jedno tylko wiedz
Że ważne są tylko te dni
Których jeszcze nie znamy
Ważnych jest kilka tych chwil
Tych na które czekamy.”
Dalej Alicja wyśpiewała „Ludzkie gadanie”, a Joanna Trawicka „Kolor nieba z moich stron” z repertuaru Seweryna Krajewskiego, którym ówczesna władza katowała nas od rana do wieczora w radio i telewizji- o ile coś co miał zaledwie dwa pasma można nazwać telewizją.
Jakby było mało jednego śpiewającego wójta, na scenie pojawili się wszyscy panowie występujący tego wieczora wraz z wójtem Krzysztofem Trawickim, którzy przeobrazili się na ten moment w zespól VOX i zaśpiewali a’capella „Szczęśliwej drogi już czas”. My wolelibyśmy „Bananowy song”. Potem Kasia prosiła „Chodź pomaluj mój świat”, a Ania, Antoni i Dana twierdzili, że „ Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”. Na deser wystąpił wójt K. Trawicki i zaśpiewał solo „Zielone wzgórza nad Soliną”. Naszym zdaniem musi jeszcze trochę poćwiczyć.
Impreza byłą bardzo udana. Gratulujemy dyrektorowi Markowi Drawsowi, tego że wpuścił konkurencję na swój teren. Okazuje się, że warto było. Tym bardziej, że w przygotowaniu jest już koncert z piosenkami z lat osiemdziesiątych. Szanujmy wspomnienia, smakujmy ich treść...
Reklama
Tęsknota za socjalizmem?
ZBLEWO. Sobotni wieczór w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie. Sala wypełniona mieszkańcami i gośćmi z sąsiedniej gminy Kaliska.
Co oderwało ludzi od telewizorów? Piosenki z lat siedemdziesiątych w wykonaniu amatorów.
- Maria Stanek
- 21.04.2008 18:20 (aktualizacja 16.08.2023 12:23)
Data dodania:
21.04.2008 18:20
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze