- Na wystawie można obejrzeć wybrane prace zgłoszone do czwartego Kociewskiego Konkursu pod nazwą „Anioł” - wyjaśnia pani Danuta Farysej. - Całość wzbogacają przepiękne wieńce dożynkowe, które przywieźliśmy z różnych zakątków Kociewia oraz wystawa zdjęć o tematyce dożynkowej autorstwa kociewskiego artysty i fotografika Lecha Zdrojewskiego. Jeden z głównych tematów wystawy to anioły. Anioły malowane dłutem, pędzlem i piórem. Wystawa ma na celu promocję naszego regionu głównie wśród gdańszczan, ale także wśród gości z innych części kraju, a nawet zza granicy odwiedzających Gdańsk. Już w piątek, podczas ostatnich prac organizacyjnych przed oficjalnym otwarciem, wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem przechodniów. Zgranie wszystkiego w czasie i załatwienie odpowiednich zezwoleń wymagało sporo wysiłku, ale wszystko poszło zgodnie z planem i cztery samochody ciężarowe, przybyłe z różnych stron Kociewia, na czas zdążyły dostarczyć prezentowane eksponaty do Galerii Mariackiej. Na wystawie można także podziwiać oryginalne sprzęty rolnicze związane ze żniwami. Między innymi misę do wyrabiania ciasta chlebowego. Specjalnie na wystawę został także upieczony tradycyjny bochen chleba, który także można podziwiać wśród dekoracji dożynkowych. Niewątpliwie ciekawy dodatek stanowią także batiki - prace wykonane żmudną, pracochłonną, indyjską techniką malarska, polegającą na pokrywaniu płótna lub jedwabiu woskiem. Prezentowane na wystawie batiki przedstawiają oczywiście anioły, a ich autorami są uczestnicy terapii zajęciowej w Tczewie. Inna ciekawostka - najmniejszy anioł na wystawie ma 22 cm wzrostu i jest to dzieło początkującego twórcy z Barłożna Wojciecha Lidzbarskiego. Największe anioły mają aż po 3 m wysokości i jest ich aż sześć, a ich autorami są mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Rokocinie. Na wystawie można podziwiać nawet anioły z chleba. Tegoroczna wystawa dedykowana jest niedawno zmarłemu, cenionemu artyście rzeźbiarzowi Zygmuntowi Bukowskiemu, który ukochał Kociewie ponad wszystko...
Wystawa potrwa jeszcze miesiąc. Zachęcamy do jej odwiedzenia podczas pobytu w Gdańsku.
Patronat nad wystawą pełnią: Biskup Diecezji Pelplińskiej ks. prof. Jan Bernard Szlaga, Prezydent Miasta Starogard Gd. Edmund Stachowicz, Dyrektor „Caritas” Diecezji Pelplińskiej ks. Gerard Jakubiak. Uczestnicy wystawy to twórcy kociewscy i sympatycy regionu. Wieńce dożynkowe wykonali i udostępnili: Sołectwo Kleszczewo Kościelskie, Zespół Szkół Rolniczych, Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie, Gmina Lubichowo, Sołectwo Wolental, KGW w Barłożnie i KGW w Kopytkowie. Laureatów konkursu „Anioł” wyłoniono natomiast na sobotnim wernisażu w Andrzejowej Chacie przy ul. Basztowej w Starogardzie Gd.
Reklama
Kociewskie anioły i wieńce w Gdańsku
KOCIEWIE. W Galerii Mariackiej w Gdańsku otwarto wystawę pod nazwą „Anioły i wieńce dożynkowe z Kociewia”. Organizatorką wystawy jest już od wielu lat Danuta Farysej, działająca pod patronatem Starogardzkich Szkół Autonomicznych.
- 11.10.2008 00:00 (aktualizacja 16.08.2023 11:40)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze