Bernard Janowicz był znanym i cenionym na Kociewiu gawędziarzem i bajkopisarzem. Jacek Zakrzewski , dyrektor szkoły witał córki patrona Jolantę Łepek i Barbarę Pdsiadło z rodzinami oraz Huberta Pobłockiego, kuzyna współpracującego z Gazetą Kociewską.
Po skończeniu 15 B. Janowicz lat podjął pracę w fabryce obuwia Polar, a następnie w fabryce Balorient. Po zakończeniu II wojny światowej pracował w administracji miejskiej, a w latach 1958 - 1973 kierował starogardzkim Urzędem Stanu Cywilnego. Pracę zawodową łączył z działalnością społeczno-kulturalną, był m.in. aktywnym członkiem chóru Lutnia. Autor wielu zbiorków "Bajek Kociewskich", które poznał w dzieciństwie, a udało mu się spisać dopiero w wieku emerytalnym. Jego „Kipki- opałki” wywoływały uśmiech na twarzach czytelników Gazety Kociewskiej.
Pamiętamy pana Bernarda jako zawsze pogodnego staruszka, który zawsze w kieszeniach miał cukierki. Częstował nimi, tak jak inni częstują papierosami.
W 2002 roku szkoła w Brzeźnie Wielkim uznała go swoim patronem.
Ryszard Szwoch w swoim wystąpieniu podkreślił, że dyrekcja szkoły i rodzice wykazali się wielką mądrością, kiedy nadawano imię szkole. Nie poszli za koniunkturą.
- To niesłychanie ważne wydarzenie w historii wsi Brzeźno Wielkie- mówił historyk- Ale jednocześnie ogromne wydarzenie w historii Kociewia. Janowicz był starogardzianinem od urodzenia, a Kociewiakiem od kilku pokoleń.
Profesor Szwoch przypomniał sylwetkę pana Bernarda.
- Urodził się 23 lipca 1908 roku w Starogardzie Gdańskim, przy ulicy Kościuszki. Mieszkańcowi naszego miasta dziś nie wydaje się, że to jakaś specjalna dzielnica ale w tamtych czasach było inaczej. Na początku dwudziestego wieku była jedną z ważniejszych ulic naszego miasta. Beranardowi wydawała się wtedy całym światem.
Historyk przypomniał, że wówczas na ul. Kościuszki mieściło się dziesięć zakładów przemysłowych. W swojej rodzinie Bernard był siódmym dzieckiem.
Sam Janowicz tak wspominał swoją pierwszą pracę:
”Po zgłoszeniu się w biurze pana pułkownika Czerwińskiego, właściciela fabryki, zostałem skierowany do sali maszyn. Przyjmowałem obuwie z ćwiekami do dalszej obróbki. Wyciąganie gwoździ z brandzali, balerowanie, rozwiązywanie cholewek do wyciągania kopyt i przytwierdzania podeszw. Po pewnym czasie praca przy maszynach, szpilkowanie podeszw, przybijanie obcasów. Tak pracowałem kilka lat i awansowałem na stanowisko "pracownika specjalnego", jak to określił mój kolega z pracy majster Alfons Borkowski. Przy maszynach już nie pracowałem, a zostałem awansowany na stanowisko kontrolera w oddziale wykańczalni. Tu również była specjalna praca przy usuwaniu braków przy lakierkach. Były to buty drogie i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić.
Przy tej robocie pracowałem wspólnie z Piotrem Parkiem. Po kontroli i usunięciu usterek buty pakowała do kartonów Anna Borkowska i transportowała je do magazynów. Tam przyjmowała je Maria Ćwiklińska. Następnie towar rozsyłano po różnych sklepach w Starogardzie i Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie był sprzedawany w sklepach znanych firm "Kleever" i "Bake".”
Nagrody, nagrody.
Podczas uroczystości, które z wdziękiem prowadził radny Ryszard Gajda ogłoszono wyniki konkursu wiedzy o patronie. W kategorii klas 1-3 nagrody otrzymali: 1.Weronika Jasińska z Brzeźna Wielkiego, 2.Patrycja Lijewska z Dąbrówki, 3. Ewa Węczkowska z Kokoszkowych. Wyróżnienia: Dobrochna Makowska z Sumina, Paweł Engler z Brzeźna Wielkiego. W kategorii klas 4-6 wygrała Dorota Klukowska z Brzeźna Wielkiego przed Marcinem Dysarzem z Trzcińska i Martą Potocką z Jabłowa. Wyróżniono: Dagmarę Połom i Danutę Chabowską.
Z kolei w konkursie literackim „Bajka nie bajka” ogłoszonym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej Starogardzie Gd. Nagrody trafiły do Darii Laaser z Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Wielkim, Aleksandry Gołuńskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sucuminie i Marty Draws z Zespołu Szkół Publicznych w Pogódkach, Wyróżnienia: Marta Szarmach z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Starogardzie Gd., Katarzyna Cielińska z Szkoły Podstawowej w Suminie, Joanna Makowska z Szkoły Podstawowej w Suminie, Weronika Draws z Zespołu Szkół Publicznych w Pogódkach, Anna Fijałkowska z Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Wielkim.
W konkursie na ilustrację do Bajek Kociewskich Bernarda Janowicza wyróżnienia otrzymali w kategorii klas 1-3: Nina Nidzińska z PSP w Kokoszkowach, Dorota Fryca z Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Wielkim, Monika Bartel z PSP Trzcńsku, Michał Wysocki z PSP w Trzcińsku, Julia Pogorzelska, Patrycja Kilich z PSP nr. 1 w Starogardzie Gd. Nagrody główne otrzymali: Weronika Mechlińska z Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Wielkim, Dawid Wenta z Jabłowa i Alicja Sokołowska także z Jabłowa.
Natomiast w kategorii klas 4-6 wyróżnienia trafiły do Natalii Bąk z Kokoszkowych, Anna Fijałkowskiej z Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Wielkim, Emanuela Ektowicza z Dąbrówki, Oskara Łokatyszewskiego z Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Wielkim, Magdy Kłos z Rywałdu, Katarzyny Półtoraczyk z PSP nr 1 w Starogardzie Gd., Marty Kuchta z Trzcińska, Doroty Ratajczak z Rywałdu. Wyróżnienii gimnazjaliści: Szymon Kosecki z PG nr 2 w Starogardzie Gd., Nadia Bąk z Kokoszkowych, Simeone Graczanowska, z tej samej miejscowości, Malwina Gracz z Pogódek, Lafet Nicol z PG nr 2 w Starogardzie Gd. Nagrody główne otrzymali: Miłosz Mokwa z PG nr 2 w Starogardzie Gd., Patrycja Krystek z Kokoszkowych, Joanna Sobczak z PG nr. 2 w Starogardzie Gd.
Setne urodziny Bernarda Janowicza
KOCIEWIE. STAROGARD GD. W starogardzkim kinie Sokół odbyła się W środę wyjątkowa uroczystość. Społeczność szkoły podstawowej im. Bernarda Janowicza w Brzeźnie Wielkim obchodziła setne urodziny swojego patrona.
- 17.10.2008 00:00 (aktualizacja 23.08.2023 12:22)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze