Rozpoczęcie gali zaplanowano na godzinę 17.00. Przybyłem do Bobowa nieco wcześniej. Świetlica już była udekorowana. Stoły zastawione słodkościami. Na głównej ścianie umieszczono duży, kolorowy napis "Kobiety Powiatu Starogardzkiego - Portret niezwykły". W kuchni, przylegającej do świetlicy słychać wesoły gwar.
Czterotomowy album
- Nasze KGW przygotowuje całą oprawę tej uroczystości - informuje Maria Felska.
- Udekorowałyśmy świetlicę i napiekłyśmy sporo najróżniejszych ciast - dodaje Benedykta Wieczonkowska.
- Nasza przewodnicząca, Maria Karczyńska wszystkim kieruje. Ona też jest wśród niezwykłych i będzie w albumie - z dumą mówi Maria Felska.
Sala powoli zapełnia się gośćmi. Przybywają panie z całego powiatu. Przybywają także panowie. Spora grupka panów. Jest Piotr Hałuszczak, szef Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Jest Kazimierz Chyła, wicestarosta starogardzki. Jest Mieczysław Płaczek, wójt gminy Bobowo. Jest Jan Wierzba, przewodniczący Rady Gminy Starogard Gd. Jest także Jacek Toczek, szef Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Regionu. Wszyscy panowie siadają razem na końcu jednego ze stołów. To przecież gala pań. I otwiera ją pani.
- Otrzymaliśmy, jako Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia trochę pieniędzy ze starostwa powiatowego i postanowiliśmy przeznaczyć ich część na zorganizowanie konkursu mającego na celu wyłonienie najbardziej niezwykłych kobiet naszego powiatu - informuje Alina Jeleń, szefowa KKK. - Nadesłano nam 21 propozycji z opisami i fotografiami niezwykłych kobiet. Zrobiliśmy z tych materiałów albumy. Materiały były tak obszerne i ciekawe, że musiałyśmy zrobić aż 4 duże tomy aby wszystko pomieścić. Dzisiaj właśnie zaprezentujemy te albumy. Zaprezentujemy także nasze niezwykłe kobiety, które przybyły na dzisiejszą galę. Albumy wykonaliśmy w kilku kopiach. Pierwszą kopię pragnę wręczyć wicestaroście, Kazimierzowi Chyle za szczególną przychylność jaką okazuje naszemu Stowarzyszeniu.
Rozległy się gromkie oklaski.
Najlepiej wydane pieniądze
- Jestem pod ogromnym wrażeniem skutecznej aktywności pań działających w Stowarzyszeniu Kobiety Kwiaty Kociewia - powiedział Kazimierz Chyła. - Twierdzę, że pieniądze przekazane na Waszą działalności były najbardziej efektywnie wykorzystanymi pieniędzmi przekazywanymi przez starostwo w tym roku. Gratuluję i dziękuję. Jednocześnie informuję, jako członek jury konkursu, że uważam iż nie można stopniować niezwykłości. Wszystkie zgłoszone do konkursu panie są niezwykłe. Każda na swój specyficzny sposób. Dlatego jury postanowiło zrezygnować z klasyfikowania pań. Wszystkie zgłoszone panie zaprezentuję więc alfabetycznie.
Wszystkie niezwykłe panie otrzymały piękne bukiety kwiatów. Wykonane zostało wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Nie zabrakło także tak zwanej części artystycznej. Wystąpił w niej czteroosobowy zespół z Lubichowa w strojach kociewskich.
- Ale konkurs bez nagród to nie konkurs - stwierdziła Alina Jeleń. - Postanowiliśmy nagrodzić autorów najciekawiej opracowanych zgłoszeń niezwykłych kobiet. Przyznaliśmy nagrody trzem autorom. Pierwszą nagrodę otrzymuje Jolanta Adam, drugą Joanna Sadowska a trzecią, tu niespodzianka bo ta nagroda przypadła mężczyźnie, Tadeuszowi Chełchowskiemu.
Zazdrości nam cała Polska
Ta męska nagroda prawdopodobnie zmobilizowała obecnych na gali panów bo, jeden po drugim zaczęli zabierać głos.
- Dziękuję za zaproszenie i możliwość podziwiania tak niezwykłego ogrodu pięknych kwiatów - komplementował Piotr Hałuszczak. - Opowiadam o Kobietach Kwiatach Kociewia wszędzie, gdzie tylko mogę. W całym kraju. Wszyscy słuchają ciekawie i zazdroszczą. Korzystając z okazji pragnę zaprosić wszystkie panie działające w KGW do udziału w przyszłorocznym Wojewódzkim Konkursie KGW. Odbędzie się on tradycyjnie w pierwszą sobotę po Wielkiej Nocy. Zapraszam także do zgłaszania pomysłów na nowe konkurencje. Za każde skuteczne zgłoszenie nowej konkurencji ufundowaliśmy nagrodę pieniężną. Tylko niech to nie będą konkurencje typu rzut beretem. Te konkurencje zostawmy sołtysom.
- I starostom - dodała żartobliwie Mirka Moller.
Następnie głos zabrał wójt, Mieczysław Płaczek. Przypomniał czasy w których panie z KGW zajmowały się przede wszystkim sprawami zaopatrywania gospodyń w trudno dostępne towary.
- Dzisiaj jest diametralnie inaczej - stwierdził pan wójt. - Dzisiaj gospodynie wiejskie mają inne potrzeby i inne zainteresowania. Dzisiejsza gala jest tego doskonałym przykładem.
Będzie wystawa i książka
- To prawda - przyznała Alina Jeleń. - Aktualnie realizujemy dwa projekty. Jeden z nich to partnerstwo Służby Maltańskiej. Pozostały nam jeszcze dwa szkolenia. W Skórczu i w Leśnej Jani. A od 14 listopada ruszamy z kursem samoobrony dla pań. To kurs bezpłatny. Zapraszam wszystkie panie do skorzystania z możliwości poznania zasad samoobrony. To się kiedyś może przydać. Pragnę także poinformować, że z inicjatywy Jacka Toczka zorganizowana zostanie w budynku starostwa wystawa "Kobiety Powiatu Starogardzkiego - Portret niezwykły" na której zaprezentowane zostaną materiały nadesłane na nasz konkurs. Natomiast nasz album najprawdopodobniej zostanie wydany w formie książkowej. Deklarację pomocy w wydaniu tego albumu złożył wicestarosta, Kazimierz Chyła.
Kobiety Powiatu Starogardzkiego - Portret niezwykły
Alicja Ciarkowska - sołtys oraz przewodnicząca KGW wsi Karszanek gmina Osiek, skarbnik Stowarzyszenia KKK.
Józefa Drożdż - sołtys i przewodnicząca KGW w Barłoznie gmina Skórcz, założycielka zespołu folklorystycznego "Barłożanki", malarka.
Bogumiła Fiałkowska - załozycielka zespołu folklorystycznego "Lubichowskie Kociewiaki", Pasjonatka krzewienia kultury Kociewia.
Patrycja Hamerska - mieszkanka Osieka, studentka Uniwersytetu Gdańskiego, pasjonatka kultury ludowej Kociewia.
Alina Jeleń - prezes Stowarzyszenia KKK.
Anna Juraszewska - animator kultury Kociewia gminy Zblewo.
Urszula Kapałka - przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet gminy Starogard Gdański oraz przewodnicząca KGW Sucumin.
Maria Karczyńska - przewodnicząca KGW w Bobowie.
Olimpia Kenig - koordynatorka działań KGW powiatu starogardzkiego.
Zofia Kirszenstein - wójt gminy Smętowo Graniczne, założycielka Fundacji "Nuta Nadziei".
Wiesława Kobierzyńska - liderka z KGW Sumin gmina Starogard Gdański, opiekun świetlicy.
Mirela Kowalska - założycielka zespołu folklorystycznego "Rokickie Kociewiaki".
Regina Matuszewska - malarka, pisarka, rzeźbiarka z Czarnegolasu gmina Skórcz.
Mirosława Moller - regionalistka kociewska.
Magdalena Wąsowicz - komendant Starogardzkiego Oddziału Maltańskiej Służby Medycznej.
Halina Wika - sołtys wsi Pączewo w gminie Skórcz, urodzony społecznik.
Bernadeta Zaworska - pracownik Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim.
Pośmiertnie uhonorowano
Małgorzata Garnysz - hafciarka kociewska, autorka nieocenionego albumu hafu kociewskiego.
Małgorzata Hillar - poetka z Kociewia.
Władysława Lis - pierwsza przewodnicząca KGW Szpęgawsk.
Apolonia Piontek - jedna z pierwszych przewodniczących KGW w Bobowie.
Reklama
Kobiety Kwiaty Kociewia. Najbardziej niezwykłe z niezwykłych
KOCIEWIE. Na uroczystej gali w Bobowie zaprezentowano niezwykły album z sylwetkami niezwykłych Kociewianek. Wszystko na tej gali było niezwykłe.
- 01.11.2008 00:00 (aktualizacja 30.07.2023 17:29)
Napisz komentarz
Komentarze