Zbigniew Herbert jest poetą niespełnionych szans. Zawsze w cieniu uhonorowanych noblistów Wisławy Szymborskiej oraz Czesława Miłosza. Nie dane mu było otrzymać tej najwyższej dla pisarza-poety nagrody. Różne były tego powody. Nie umniejsza to jednak rangi i znaczenia jego dokonań poetyckich. Zbigniew Herbert był i pozostanie sztandarowym poetą polskiej opozycji 80. lat a stworzony przez niego Pan Cogito był, jest i będzie atrakcyjną postacią dla kolejnych pokoleń myślących Polaków. W gminie Smętowo, z dużą radością przyjęto decyzję naszego Sejmu, który 10 lipca 2007 roku uchwalił rok 2008 Rokiem Herberta aby uczcić 10 rocznicę śmierci poety. W Smętowie postanowiono uczcić ten Rok dwuetapowym konkursem międzygminnym.
- Zaadresowałam ten konkurs do wszystkich gimnazjów Kociewia licząc, że gimnazjaliści obchodzący Rok Herberta chętnie staną w konkursowe szranki - mówi główna organizatorka konkursu, Sławomira Drahim, polonistka smętowskiego gimnazjum. - Jednak nasza, szara rzeczywistość jest nieprzewidywalna. Proszę sobie wyobrazić, że do konkursu zgłosiły się tylko 3, słownie trzy gimnazja. Jedno ze Starogardu, jedno z Morzeszczyna i oczywiście nasze gimnazjum smętowskie. Nie chcę tego faktu komentować. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Z ogromną satysfakcją stwierdzam, że nie ilość jest ważna ale jakość. A jakość prac i prezentacji konkursowych była wyśmienita. W I etapie konkursu należało zaprezentować spotkanie z poezją Herberta. Prezentacja winna mieć formę na wskroś nowoczesną a więc multimedialną. Uczestnicy konkursu przygotowali rewelacyjne projekcje. Jury najwyżej oceniło projekcję przygotowaną przez gimnazjalistów z Gimnazjum nr 1 w Starogardzie Gdańskim pod kierunkiem Krystyny Kaczmar.
Wyniki I etapu konkursu ogłoszono na buroczystym spotkaniu w smętowskim gimnazjum. Laureatów nagradzała wójt gminy Smętowo, Zofia Kirszenstein.
- To była piękna, poetycka prezentacja. Zadumałam się w trakcie - powiedziała, między innymi pani wójt.
Po krótkiej części artystycznej w wykonaniu uczestników konkursu, przystąpiono do realizacji II etapu zmagań. Tym razem był to indywidualny konkurs na temat znajomości życia i twórczości Zbigniewa Herberta. Konkurs składał się z 50 zadań testowych.
- Z przyjemnościa i satysfakcją informuję, że wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się, godną podziwu znajomością lektur herbertowskich oraz biografii autora. - powiedziała Sławomira Drahim. - Poziom uczestników był tak wyrównany a wzpółzawodnictwo tak zacięte, że musieliśmy nawet zorganizować dogrywkę aby wyłonić zdobywcę III miejsca - powiedziała Sławomira Drahim. - Po ostatecznym podsumowaniu wyników okazało się, że najwięcej punktów i I miejsce zdobyła Natalia Wyrwicka z III klasy gimnazjum w Smętowie a jej koleżanka, Monika Kolaska zdobyła II miejsce. Natomiast szczęśliwą zwyciężczynią dogrywki została Maja Olborska ze Starogardu Gdańskiego pokonując Magdalenę Łopatowską ze Smętowa. Magdalenie przyznaliśmy specjalne wyróżnienie.
Uroczystą galę konkursową zakończyło piękne kolędowanie w wykonaniu grupy smętowskich gimnazjalistów.
Zbigniew Herbert, sztandarowy poeta polskiej opozycji lat 80. - urodził się 29 października 1924 we Lwowie, zmarł 28 lipca 1998 w Warszawie – polski poeta, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk; kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista i prawnik. W czasie wojny był żołnierzem AK.
Jako poeta zadebiutował na łamach prasy w 1950; jego debiut książkowy, tom wierszy Struna światła ukazał się w 1956. Do najbardziej cenionych dzieł Herberta należy cykl utworów o Panu Cogito, postaci zanurzonej we współczesności, a jednocześnie mocno zakorzenionej w europejskiej tradycji kulturowej. Od 1986 mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z Zeszytami Literackimi. Do Polski wrócił w 1992.
W dniu 10 lipca 2007 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta.
Reklama
Pan Cogito w Smętowie
KOCIEWIE. Miniony rok 2008 był Rokiem Zbigniewa Herberta. Międzygminazjalny konkurs "Spotkanie z Herbertem" zakończył obchody Roku Herberta w Smętowie.
- 31.12.2008 00:00 (aktualizacja 23.08.2023 01:42)
Napisz komentarz
Komentarze