sobota, 23 listopada 2024 19:40
Reklama
Reklama

Pierwszoklasistka sprzed pół wieku

KOCIEWIE. Babcia Jadwiga rozpoczynała naukę ponad pół wieku temu, w Osieku. Inne to były czasy i inne szkoły. Mówi: Ja nie ślubowałam. Dzisiaj, Jadwiga Rudzińska mieszka w Skórczu. Ma 13 wnuków oraz 2 prawnuczki.
Pierwszoklasistka sprzed pół wieku

Wnuczka Karolina i wnuczek Maciej właśnie rozpoczęli naukę w szkole podstawowej.

Kleks i bibuła
- Przyszłam na ich ślubowanie i pasowanie na ucznia - mówi pani Jadwiga. - Trochę im pokibicuję i trochę powspominam jak to bywało za moich, młodych lat. Młodzi to już teraz coraz mniej wiedzą o tamtych czasach. Warto więc je przypominać. Ja zaczęłam naukę w Osieku. W małym budynku koło dzisiejszego przystanku autobusowego. Tam już dawno nie ma nauki. Nasza klasa miała ponad 30 dzieci. Sala była niezbyt duża. Pamiętam drewniane podłogi i ich dziwny zapach. One były smarowane spalonym olejem. Na czarno. Ławki były bardzo solidne i ciężkie. Miały ciemnozielone blaty. W każdym blacie były dwa okrągłe otwory na kałamarze do atramentu. Wtedy pisało się stalówką wkładaną w obsadkę. Najlepsze były stalówki z "krzyżykiem" czyli takim specjalnym wycięciem ułatwiającym spływanie atramentu. Pisanie stalówka nie było łatwe. Trzeba było umiejetnie zanurzyć stalówkę w atramencie. Jeśli zanurzyło się zbyt głęboko to stalówka nabierała za dużo atramentu i robiła kleks. Kleks trzeba było wysuszyć bibułą a potem wymazać gumką. Najlepszymi gumkami były "myszki". Jak nabrało się za mało atramentu to pisanie przerywało się w środku literki.
Pisaliśmy bardzo dużo. W specjalnym zeszycie w trzy linie. To nazywało się kaligrafia. Każdy uczeń musiał nauczyć się biegłego kreślenia liter. To był wspaniały sposób na wykształcenie pięknego charakteru pisma. A dzisiaj, młodzi ludzie piszą jak kura pazurem. Trudno, nawet im samym rozszyfrować swoje bazgroły. To wszystko przez te długopisy i komputery.

Tran i kakao owsiane
- Do szkoły chodziliśmy w mundurkach wspomina pani Jadwiga - Były to jednak całkiem inne mundurki niż dzisiejsze. My nosiliśmy fartuszki. Szyli je rodzice. Najczęściej z podszewki. Czarnej albo granatowej. Każdy fartuszek musiał mieć biały kołnierzyk. Te kołnierzyki były mocowane na zatrzaski i trzeba je było codziennie zmieniać, aby były zawsze śnieżnobiałe. My nie mielismy tak pieknych uroczystości jak teraz. Nie było żadnego ślubowania ani pasowania na ucznia. Pierwszego dnia szkoły był apel, podział klas i zaraz do nauki. W szkole mieliśmy lekarza i dentystę. Lekarz zmuszał nas do picia tranu a dentysta sprawdzał nasze zęby. Najgorsze było borowanie, bo nie było takich urządzeń jak dzisiaj. Każdego dnia dostawaliśmy w szkole gorące kakao owsiane. Dla zdrowia. Za darmo. To był przymus. Teraz dzieci mają niby lepiej, ale mniej w tym wszystkim jest uroku. Dzisiaj to każdy sobie rzepkę skrobie.  Dzieci, po szkole siedzą w komputerach albo przed telewizorami. Nie ma wspólnych zabaw na podwórku. Kto dzisiaj gra w klasy, w dwa ognie, w palanta? Dzieci nie znają piosenek i przyśpiewek. Mają za to mp3 i inne wynalazki. Takie czasy. Cieszę się, że wszystkie moje dzieci, wnuki i prawnuki są blisko mnie. W Polsce. Jestem z nich dumna. I tak naprawdę, to troszeczkę zazdroszczę najmłodszym ich beztroskiego, kolorowego dzieciństwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama