niedziela, 22 września 2024 01:40
Reklama
Reklama

"Uśmiechnij się. Na smutek jeszcze czas!"

STAROGARD GD. Klub Seniora "Wrzos" – czterdziestolatkiem. Wyjątkowe było czwartkowe spotkanie Klubu Seniora działającego przy świetlicy osiedlowej Spółdzielni Mieszkaniowej Kociewie w Starogardzie Gd.
"Uśmiechnij się. Na smutek jeszcze czas!"
Wyjątkowe, bo sympatyczni seniorzy świętowali czterdziestolecie działalności klubu, który jest najstarszym działającym w tej spółdzielni.
Przewodniczący Roman Kazimierczak przywitał Urszulę Domachowską, naczelnika Wydziału Spraw Społecznych w starogardzkim magistracie, prezesa SM Kociewie Wiesława Wrzesińskiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej Zbigniewa Miszewskiego, przewodniczącego Rady Osiedla Zdzisława Dobrowolskiego oraz reprezentacje klubów z innych , spółdzielczych osiedli a nawet najmłodszego klubu ze Skarszew.
- Klub nasz został założony 16 listopada 1967 roku- mówił przewodniczący- Jego zadaniem było i jest zintegrowanie najstarszych mieszkanców: rencistów i emerytów na naszym najstarszym, spółdzielczym osiedlu mieszkaniowym. Systematycznie powiększały się nasze szeregi i rozwijała się nasza działalność społeczno- wychowawcza i kulturalna.
Przewodniczący wymienił formy działalności wśród ludzi złotego wieku. Podkreślił załugi śp. Jana Machalińskiego, śp. Czesława Jabłońskiego w rozwoju klubu.
Emilia Markowska, kronikarka klubu mówiła, że niby tak niedawno złożono Klub Seniora a tak szybko minęło te czterdzieści lat. Pani Emilia wspomniała o wdzięczności dla SM Kociewie i jej kolejnych zarządów za to, że postanowiła uznać potrzeby mieszkańców, którzy okres aktywności zawodowej mają już za sobą.
Trochę historii
Pierwsi organizatorzy klubu w większości już nie żyją. Do najbardziej zasłużonych należą m.in.: Waleria Machalińska i Halina Pobłocka. W 1967 roku osiedle przy Alei Wojska Polskiego dopiero powstawało. Mieszkania otrzymywali ludzie stosunkowo młodzi. Stąd liczba członków klubu wynosiła 23 osoby, które spotykały się raz w miesiącu, w czwartki o godz. 15. Nie mieli stałego miejsca spotkań. Mottem klubu są słowa "Uśmiechnij się. Na smutek jeszcze czas!". Pierwszym przewodniczącym był Franciszek Jasiński. Powoli przybywało członków klubu. Najwięcej bo, 71 osób było  w 1981 roku. W 1986 roku klub rozpoczął dokumentowanie swojej działalności w kronice. Zajmowały się tym: Halina Pobłocka, Łucja Bielecka i Eugenia Jędrzejewska.Od 1983 roku seniorzy brali udział w jednodniowych wycieczkach i w spotkaniach, które uświetniała Kapela Kociewska niezapomnianego śp. Jana Shulza.W 1987 roku przewodniczącą klubu została Waleria Machalińska. Poprzednia przewodnicząca Wanda Kotowska zrezygnowała z funkcji ze względów zdrowotnych. Została honorowa przewodnicząca. Ówczesnym opiekunem z ramienia Rady Nasdzorczej był Czesław Jabłoński. Spółdzielczy Dom Kultury od 1989 roku organizuje seniorskie wieczorki taneczne. Od listopada 1991 roku świetlice przy Alei Wojska Polskiego 16 przejęła Miejska Biblioteka Publiczna i seniorzy w ten sposób stracili miejsce czwartkowych spotkań. SDK przy ul. Reymonta nie zapomniał jednak o nich i zapraszał na różnorodne imprezy.
- Śmierć zrobiła prawdziwe spustoszenie w naszym klubie- mówiła pani Markowska- Odszło 15 osób, w tym tragicznie zmarły Czesław Jabłoński. Cześć ich pamięci!
Zebrani powstali i minutą ciszy uczcili pamięć swoich nieżyjących członków.
Pani kronikarka wymienaiła kolejne udane imprezy. Mówiła o tym, że spotkania są bardzo ciekawe. Poruszane sa interesujące tematy i zapraszani są ciekawi ludzie. Nie brakowało momentów wzruszających jak choćby Złote Gody Walerii i Jana Machalińskich. Seniorzy wyjeżdżali do teatru. W 1999 roku Natalia Mazur została opiekunem klubu i jego działalność nabrała rumieńców. Zorganizowała w 2000 roku mnóstwo imprez. Podbnie jak w kolejnych latach. Seniorka Halina Krzemień wpisała do kroniki swoje wrażenia z klubowych spotkań: "Droga naszego życia jest długa - idźmy więc razem. Pomagajmy sobie. Ta droga jest również drogą radości". Wspólnie obchodzone 74 urodziny Marii Machalińskiej, wizyta Jarosława Czyżewskiego z Starogardzkiego Bractwa Kurkowego oraz przedstawicielka Gazety Kociewskiej, która opisała na naszych łamach czwartkowe spotkania seniorów. W listopadzie 2004 roku w tajnym głosowaniu wybrano nowy zarząd. Przewodniczącym został Roman Kazimierczak Łucja Machalińska została zastępcą, Irena Smukała skarbnikiem a Halina Pobłocka kronikarzem.. Rok  2005 to rok pożegnania Papieża- Polaka. Spotkanie modlitewne przy Jego pomniku stojącego obok starogardzkiej fary nie obyło się bez obecności klubowiczów. W tym samym roku członkowie klubu odwiedzili Państwowy Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych. Poznali jego niezwykłą historię. W tymże roku zarząd podziękował H. Pobłockiej za długoletnią pracę w kole i wzorowe prowadzenie kroniki.. Kronikę prowadzi do dziś Emilia Mrkowska. Rok miniony rozpoczł się wielkim balem. Jadwiga i Franciszek Czaja obchodzili Złote Gody. Oprócz licznych wycieczek odbyło się spotkanie z paniami z klubu Amazonek i lekarzem. Były wspólne pikniki, Dni Kobiet, Andrzejki, zabawy karnawałowe. Aż do 16 listopada.
40 róż
 Był tort i program artystyczny a wszystko utrwalała ekipa Spółdzielczej Jedynki- programu emitowanego w Starogardzkiej Telewizji Kablowej. Zdjęcia robił także Tadeusz Dobrogoszcz.
Prezes Wiesław Wrzesiński wręczył imponujący kosz z czterdziestoma różami przewodniczącemu.
- Każda z tych róz symbolizuje jeden rok działalności waszego klubu - mówił prerzes. - Oby w tym koszyku tych róż przybywało, bo miejsca jest dużo. Zarząd spółdzielni będzie was w miarę możliwości wspomagał i pomagał w waszej, jakże potrzebnej działaności. Zbigniew Miszewski życzył wszystkim członkom klubu zdrowia, usmiechu na twarzy i wielu, wielu lat życia. Dodał, że radość i zadowolenie seniorów jest dla zarządu spółdzielni największym podziękowaniem. Podkreślił, że SM Kociewie jest jedną z nielicznych, która prowadzi taką działalność. Pan Zbigniew odczytał list gratulacyjny wystosowny przez zarząd i Radę Nadzorczą spółdzielni.
- Miło dzisiaj obchodzić taką rocznicę, a przypominam czasy kiedy budowaliśmy tą świetlicę - mówił Zbigniew Dobrowolski. -  Byłem wtedy prezesem spółdzielni. Budowaliśmy wtedy ten dom i tą świetlicę z przeznaczeniem właśnie na taką działalność. Działalność społeczno- wychowawczą. Mieliśmy zamiar zapewnić i dzieciom i młodzieży i starszym członkom miejsce spotkania dla wymiany doświadczeń i podzielenia się własną radością, ale i smutkiem.
 Życzenia składał także Paweł Strhelau, który krygował się, że nie jest przygotowany do wystąpienia. Życzył wszystkim podwyżek rent i emerytur, bo to najmilsze co może spotkać seniora.
Wieczór był bardzo obfity w wydarzenia. Były kwiaty, wspomnienia i dyplomy. Do łez rozbawił wszystkich kabaret. Zabawa trwała do późna. Gratulujemy jubileuszu i życzymy kolejnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama