niedziela, 24 listopada 2024 01:43
Reklama
Reklama

„Cor Matris” śpiewa już 25 lat…

KOCIEWIE. Pierwszy występ odbył się po czterech tygodniach w drugie święto Bożego Narodzenia. Chór, który przyjął nazwę „Cor Matris” – Serce Matki zaśpiewał dwie kolędy: „Bracia patrzcie jeno” i „Gdy śliczna panna”.
„Cor Matris” śpiewa już 25 lat…
24 listopada br. w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie odbył się koncert z okazji 25-lecia chóru „Cor Matris”. Pani Irena Gostomska, prezes Chóru przedstawiła historię. Burmistrz Czarnej Wody Jan Grzonka z Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Zaremskim złożyli na ręce pani prezes gratulacje i życzenia oraz wręczają list gratulacyjny i kwiaty. Słowa uznania, życzenia i bukiet kwiatów wręczył senator Andrzej Grzyb. Gratulacje i życzenia z kwiatami  przekazała również  Jolanta Czecholińska z kwiaciarni Czarnowodzianka. Pani prezes odczytała życzenia, które napłynęły od byłych członków Chóru nie uczestniczących w uroczystości.


Historia Chóru „Cor Matris”

Zdawać by się mogło, że tylko chwila minęła od momentu, kiedy to 22 listopada 1982 roku do ówczesnego proboszcza ks. Zygfryda Leżańskiego przybyły Elżbieta Buca i Krystyna Gliwińska aby poinformować go o chęci założenia chóru parafialnego.
Bardzo szybko zgłosiło się wielu chętnych chcących śpiewać na chwałą Bożą, pewnie mających na myśli stwierdzenie św. Augustyna „Kto śpiewa,                                         podwójnie się modli”.
Pierwszy występ odbył się po czterech tygodniach w drugie święto Bożego Narodzenia. Chór, który przyjął nazwę „Cor Matris” – Serce Matki zaśpiewał dwie kolędy: „Bracia patrzcie jeno” i „Gdy śliczna panna”.
I tak już przez ćwierć wieku odbywają się dwa razy w tygodniu próby.
Do 1999 roku prowadziła je niezapomniana, znakomita dyrygentka Elżbieta Buca. Ciężka choroba zmusiła ją do rezygnacji. Pałeczkę dyrygenta przejął z jej rąk dawny chórzysta, dzisiaj absolwent studium organistowskiego w Pelplinie, wychowanek muzyczny Elżbiety, organista naszej parafii – Marek Szwoch.
Dwadzieścia pięć lat to wiele ciekawych wydarzeń chóralnych. Pragnę przypomnieć niektóre z nich:
wyjazdy i śpiew w sanktuariach: 1983 – Częstochowa
                          1990 – Licheń
                          1998 – Wilno
                          2005 – Kraków Łagiewniki
wyjazdy za granicę, gdzie promowaliśmy Czarną Wodę, Kociewie i naszą ojczyznę:
                                                      1992 – Francja,
                                                      1993 – Holandia,
                                                      1995 – Dania,
                                                      1997 – Niemcy,
                                                      1998 – Litwa.
Niezwykłe przeżycie, kiedy mogliśmy śpiewać dla niezapomnianego
Jana Pawła II w czasie jego pielgrzymek do Ojczyzny:
- 11.06.1987 Gdynia
- 06.06.1999 Pelplin.
Nie sposób tu wyliczyć naszego śpiewu na uroczystościach, świętach parafialnych, koncertów w okolicznych parafiach, mszach radiowych, udziału
w konkursach. Trwa on do dziś. Parafianie, co prawda nieliczni mają okazję, uczestniczyć w naszej podwójnej modlitwie.
Dane nam było muzycznie uczestniczyć w prymicjach parafialnych i ślubach zakonnych:
  15.05.1989 ks. Sylwestra Ćwiklińskiego
  15.06.1996 ks. Piotra Kliczkowskiego
  17.06.2000 ks. Arkadiusza Ćwiklińskiego naszego chórzysty
  14.09.1990 w Krakowie u brata Miłosława czyli Stanisława Osowickiego naszego niezapomnianego basa chóralnego

Taki jubileusz wymaga kilku słów o chórzystach, którzy śpiewali z nami. Niektórzy odeszli do wieczności aby tam swoim śpiewem chwalić Pana, inni
z racji wieku, jeszcze inni z różnych uzasadnionych powodów. Chciałabym tutaj wymienić tych, którzy są w chórze od momentu jego powstania i dalej śpiewają, są to: Teresa Szturmowska,  Krystyna Gliwińska, Krystyna Stosik, Helena Kożyczkowska, Zofia Wojak, Ewa Rubiszewska, Irena Gostomska.
Z przyjemnością wymienię również tych, którzy byli chórzystami a dzisiaj działają
w dziedzinie muzyki w innym charakterze, Izabella Pruszak jest nauczycielką muzyki w Zespole Szkół w Czarnej Wodzie;
Krzysztof Gornowicz, aktualnie śpiewający w chórze operowym Teatru Muzycznego w Bielefield w Niemczech, Tomasz Wojak, profesor fortepianu w Akademii Muzycznej we Francji.
Nie sposób wspomnieć o najmłodszych chórzystach, uczniach różnych szkół, którzy nie poddając się różnym docinkom śpiewają w naszych szeregach.
Są to: Kornelia Zielińska, Agata Szwoch, Magdalena Sarnowska, Malwina Andrzejewska, Michał Chabowski. Stanowią nadzieję dla nas najstarszych, że chór będzie istniał, kontynuował działalność. Być może, że zachęcają tez swoje koleżanki
i kolegów do uczestnictwa w tworzeniu kultury w Czarnej Wodzie.
W jubileuszowym nastroju chciałabym podziękować w imieniu chóru tym, którzy zawsze znajdą czas aby wspólnie z nami uczestniczyć w mszach św., naszych koncertach, tym którzy mają dla nas uśmiech i serdeczność, obdarzają nas miłym słowem zachęty, komplementu, podziwu w chwilach, kiedy mamy problemy.
Szczególne podziękowania dla proboszczów ks. Zygfryda Leżańskiego, za to, że pozwolił na założenie chóru, obdarzał nas radą, życzliwością  w pierwszych latach; ks. Romanowi Bruskiemu, który jest z nami i przy nas do tej chwili; władzom naszego miasta byłym i aktualnym, którzy wspierają naszą działalność w różnorodny, dla nas mający wielkie znaczenie, sposób.
Mam nadzieję, że te kilka refleksji na ćwierć jubileusz zachęci naszą młodszą część parafian do włączenia się w szeregi, tych którzy z wielkim oddaniem i miłością  „podwójnie modlą się do Boga”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama