niedziela, 22 września 2024 05:33
Reklama
Reklama

Nietypowe jasełka i pozdrowienia dla „kosy podatkowej”

STAROGARD GD. Rzemieślników spotkanie niecodzienne w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gd.
Nietypowe jasełka i pozdrowienia dla „kosy podatkowej”
Każdy, kto ma więcej niż 40 lat pamięta nieustannie zapalane i gaszone  “zielone światło” dla rzemiosła. Pamięta domiary wlepiane ni z tego ni z owego “prywaciarzom” przez Urząd Skarbowy. Pozdrawiamy, przy okazji tą drogą byłego naczelnika Stefana Adrycha, zwanego „kosą podatkową”.

Jasełka na dworcu
Spotkanie rozpoczęło się od jasełki wystawionej przez scholę i  uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Kokoszkowach, a przygotowanej przez katechetki Annę Rzepę i Małgorzatę Lewandowską. Jasełka była nietypowa ze względu na miejsce akcji. Był nim dworzec kolejowy. Jak w krzywym zwierciadle mogliśmy obserwować nasze zachowania i nawyki. I oczywiście cud Narodzenia Pańskiego w...walizce. Było wspólne śpiewanie kolęd i okolicznościowe wystąpienia. Prezes Gdańskiej Izby Rzemieślniczej Wiesław Szajda śpieszył się na kolejne spotkanie. Był obecny, ale nieomal tak krótko jak poseł Sławomir Neumann.
Potem o symbolice świat Bożego Narodzenia mówił kapelan rzemiosła ks. Marek Błażejczyk, proboszcz parafii św. Barbary w Kokoszkowach, który życzył wszystkim spokoju, harmonii i szczęścia.
Leszek Burczyk, starosta starogardzki dziękował za możliwość podzielenie się opłatkiem z członkami tak zacnej organizacji, która swoje korzenie ma w czternastym wieku i skupia w swoich szeregach ponad 200 członków i organizacji.
- Kilka dni temu spotkałem się z zarządem Cechu- mówił starosta- Rozmawialiśmy m.in.. o ograniczeniach w działalności gospodarczej. Zauważyłem wielką troskę członków zarządu gdy mi o tym mówili. Troskę o los państwa przedsiębiorstw jak też troskę o los pracowników. Były też nuty nadziei, że obecny rząd nie tylko obiecuje poprawę w tym względzie, ale również te obietnice spełni. Bardzo bym chciał. Bardzo by mi na tym zależało, żeby tak się rzeczywiście stało.
Starosta powtórzył deklarację, którą złożył wobec członków zarządu. L. Burczyk chce, żeby starostwo było przyjazne dla rzemieślników. Dodał, że to nie jest łatwe, bo urzędnicy mają na sobie gorset przepisów. Obiecał zwracać się po pomoc do parlamentarzystów w zmienianiu krepujących przepisów. Dodał, że szukanie efektu synergii jest możliwe wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze współpracą, a nie z rywalizacją. Starosta mówił przez 3 i pół minuty.

Mali i więksi
Prezydent Starogardu Gd. Edmund Stachowicz porównał rzemieślników do dużej rodziny. Powiedział, ze obok małych przedsiębiorców w Cechu są i potentaci wykraczający ze swoją działalnością poza Europę. Prezydent życzył choćby chwilowego oderwania od problemów i od dużego tempa w jakim funkcjonują. Pochwalił się, że Urząd Miejski wkrótce będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych w związku z budowa podjazdu i windy. Czas wystąpienia 4 minuty i 7 sekund.
Prezes Starogardzkiego Klubu Biznesu Bolesław Buda namawiał do ścisłej współpracy SKB z Cechem.
- Deklarowaliśmy taką chęć dużo wcześniej – mówił B. Buda-Nie doszło jednak do merytorycznej rozmowy. Spotykamy się i borykamy z podobnymi problemami.
Poprosił Witolda Mierzejewskiego, starszego Cechu o to aby połączyć siły. Choćby honorowo. Mówił 2 i pół minuty.
Na sali był dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Arkadiusz Banach i komendant Ochotniczego Hufca w Starogardzie Gd. Pracy Jerzy Trzosowski. O strawę dla ciała zadbała restauracja Galedo.
My życzymy rzemieślnikom z powiatu starogardzkiego aby ich szeregi rosły. Tylko wtedy ta organizacja będzie liczącym się partnerem w relacjach pomiędzy nią a urzędami. A i klientom rzemieślników zrzeszonych w Cechu łatwiej dochodzić swoich praw.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi 20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatnyData rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama