niedziela, 24 listopada 2024 06:43
Reklama
Reklama

Ściąga wyborcza. Czym zamierzają zająć się w Sejmie?

KOCIEWIE Wybory do Sejmu i Senatu już w najbliższą niedzielę – 9 października. Wyścig do parlamentu trwa. Kandydatów z Kociewia zajmujących czołowe miejsca na listach komitetów wyborczych zaprosiliśmy do debaty. Zadaliśmy im 5 istotnych pytań. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami i oddania w niedzielę świadomego głosu.
Ściąga wyborcza. Czym zamierzają zająć się w Sejmie?
Wybory 2011 – kandydaci na posłów odpowiadają na nasze pytania
1. Jaki lokalny problem uważa Pani (Pan) za najważniejszy i w jaki sposób można go rozwiązać?
2. Co dla Pani (Pana) jest ważniejsze - lobbowanie w Sejmie na rzecz swojej Małej Ojczyzny, czy rozwiązywanie problemów ogólnokrajowych?
3. Jaki ma Pani (Pan) pomysł na zmniejszenie w naszym rejonie bezrobocia?
4. Jakie rozwiązania proponują Państwo, by usprawnić służbę zdrowia w Polsce?
5. Jakie ustawy nowy Sejm powinien uchwalić w trybie pilnym?

Kazimierz Smoliński, Prawo i Sprawiedliwość (lista nr 1, miejsce 5)

1. Największym lokalnym problemem jest brak obwodnicy Starogardu Gd. i
związane z tym utrudnienia w komunikacji. Równie niebagatelną kwestią jest wysoki poziom bezrobocia w powiecie starogardzkim. Kociewie potrzebuje posła,
który będzie potrafił skutecznie i wytrwale dążyć do zainteresowania parlamentarzystów problemami tak ważnego regionu. W naszym programie mamy
rozwiązania systemowe, dotyczące gospodarki, infrastruktury, które pozwolą
ożywić gospodarkę także w naszym regionie. Istotne, aby Kociewie miało
swojego reprezentanta w Sejmie. Mam nadzieję, że kandydat z naszego okręgu,
obejmującego Starogard Gd. i Tczew zdobędzie mandat poselski. Zapewniam, ze
jeżeli nadal będę posłem będą skuteczne walczyć o interesy Kociewia.

2. Sercem zawsze jestem przy swoim regionie i nawet pracując nad rozwiązaniem kwestii ogólnokrajowych kieruję się doświadczeniami, które zdobyłem żyjąc, ucząc się czy pracując na Pomorzu. Nigdy jednak nie zdecydowałbym się głosować za ustawą, która mogłaby wyrządzić szkodę krajowi, kosztem korzyści dla jednego regionu.

3. Trzeba postawić na jakość edukacji. Młodzi ludzie często kończą szkoły i nie potrafią wykonywać swojego zawodu. Trzeba im ułatwić zdobywanie praktyki jeszcze w trakcie nauki. Ponadto oferta edukacyjna musi być dostosowana do potrzeb przedsiębiorstw chcących zatrudniać młodych ludzi. Nie można likwidować warsztatów szkolnych, ale trzeba je unowocześniać.
Szkoda, że zmniejszono środki Powiatowych Urzędów Pracy na zakładanie własnych firm. Kompletnie zarzucono kwestię zwrotu kosztów na kształcenie uczniów szkół zawodowych. To błąd.

4. System służby zdrowia w Polsce wymaga gruntownej reformy. Ochrona zdrowia, tak jak bezpieczeństwo życia obywateli  jest szczególnym obowiązkiem państwa. Rozwiązania typu przekształcenie własnościowe szpitala, jakie lansuje Platforma Obywatelska nie przynoszą pozytywnych i oczekiwanych przez pacjentów efektów. Jest to ścieżka prowadząca do prywatyzacji publicznej służy zdrowia. Takie „uzdrawiane” – zmiana szyldu szpitala, przekształcenie w spółkę prawa handlowego, jak to miało miejsce w Starogardzie Gdańskim nie rozwiązuje problemu finansowania i dostępności do lekarzy. Nadal do lekarzy specjalistów są kolejki (liczone w miesiącach), nie poprawiła się jakość usług. Dlaczego kobiety spodziewające się dziecka „uciekają” do innych szpitali w województwie, bo nie chcą rodzić w Starogardzie? Dlaczego pacjenci muszą szukać alternatywnej pomocy –  za dodatkową i wysoką opłatą, w prywatnych usługach lekarskich? Zmiany muszą być kompleksowe, to znaczy, że trzeba nie tylko doraźnie zlikwidować zatory finansowe, lecz zapewnić wszystkim bezpłatny dostęp do niezbędnych, życiowych usług służby zdrowia. Takim wąskim gardłem tego systemu jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Konieczna jest zasadnicza zmiana w finansowaniu służby zdrowia.

5. Pilna jest przede wszystkim reforma finansów publicznych. Zadłużenie naszego kraju, jeśli będzie postępować w takim tempie, może doprowadzić do sytuacji na wzór krajów zachodnich. Pilnej uwagi wymaga również kwestia obronności kraju. Praktycznie zlikwidowano większość jednostek wojskowych na północy kraju. Kto będzie teraz choćby likwidował zatory lodowe, skoro nie mamy już lodołamaczy? Co z zagrożeniem powodziowym na terenie Pomorza?


Daniela Chrapkiewicz, Prawo i Sprawiedliwość (lista nr 1, miejsce 6)

1.Uważam, że jednym z głównych dotychczasowych problemów naszego lokalnego społeczeństwa jest zbyt mała dynamika rozwojowa stolicy Kociewia, a w związku z tym szereg innych niedogodności, które są następstwem tego zjawiska, tzn. bezrobocie, ucieczka młodych, patologie. Starogard Gdański od kilku lat wyróżnia się na tle innych miast ościennych spadkiem swojej atrakcyjności. Upadek dużych zakładów z ponad stuletnią tradycją drastycznie wpłynął na poziom bezrobocia oraz nastroje społeczne mieszkańców. Niszczejący dworzec PKP, likwidacja połączeń autobusowych, brak dbałości o wizerunek miasta stwarza znikome szanse na inicjowanie działalności gospodarczej na naszym terenie.
Możliwości poprawy sytuacji dostrzegam w rozbudowie komórki odpowiedzialnej za tworzenie projektów i pozyskiwanie środków zewnętrznych. Inwestowanie w ten wydział z całą pewnością przyniesie pozytywne skutki w zakresie przyszłych efektów. W obecnej sytuacji, ogólnokrajowym kryzysie nie można opierać się wyłącznie na środkach własnych przy nowych inwestycjach. Jedynie dodatkowe wsparcie pozwoli na realizację poważnych projektów.

2. Znacznie bliższe mojej osobie było promowanie i działanie na rzecz Kociewia. Większość złożonych przeze mnie interpelacji i zapytań dotyczyła bezpośrednich problemów mieszkańców naszego powiatu.
Uważam, że jeżeli zawdzięczam mandat poselski wyborcom, których znaczną część znam osobiście, to przede wszystkim jestem winna skierować swoje działanie na poprawę jakości ich życia i interweniować w ich sprawach do odpowiednich organów.

3. Zmniejszenie stopy bezrobocia na Kociewiu byłoby możliwe poprzez pozyskiwanie inwestorów i tym samym utworzenie nowych miejsc pracy. Ogromną szansą na aktywizację osób bezrobotnych są projekty unijne. Przekazywane przez Unię Europejską środki finansowe w formie dotacji są realną szansą na np. przekwalifikowanie osób bezrobotnych i stworzenie im większych szans na sprawne poruszanie się na rynku pracy.
Głównym zadaniem powinno być zagospodarowanie strefy ekonomicznej w Starogardzie Gdańskim. Uważam, że Kociewie powinno wyprodukować i wypromować lokalny produkt, tak aby stworzyć rozpoznawalną markę, miejsce zatrudnienia dla mieszkańców i zachować ciągłość w funkcjonowaniu zakładu.

4. Podstawowym problemem jest powszechna prywatyzacja placówek służby zdrowia zapoczątkowana dwa lata temu. Uważam, że przekształcanie publicznych zakładów odbije się negatywnymi skutkami dla osób, których nie stać na odpłatne leczenie. Dotychczas przychodnie, których działalność opierała się wyłącznie na podstawie zawartego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia nie miały prawa pobierania opłat za leczenie. Niepubliczne zakłady świadczą natomiast usługi do limitu za który otrzymują zwrot a za dalsze zabiegi oraz porady pobierają opłaty. W Starogardzie Gdańskim mamy dwie placówki świadczące usługi jako zakłady publiczne.
Na ostatniej sesji rady miasta poruszana była ich tematyka odnośnie rozpoczęcia rozmów w sprawie prywatyzacji i połączenia. Z moich informacji wynika, iż obie placówki doskonale radzą sobie w porównaniu do pozostałych przychodni, które mają do dyspozycji znacznie większe środki na inwestycje. Mimo to zarówno SP ZOZ Przychodnia Lekarska jak i SP ZOZ SCR osiągają dodatni bilans kosztów swojej działalności. Uważam że ich działalność dla dobra pacjentów (bo to przecież o ich dobro chodzi) powinna opierać się na dotychczasowych zasadach.
Zaprzestanie procesów prywatyzacji placówek służby zdrowia na proponowanych przez obecny rząd warunkach uważam za niedopuszczalne.
Odrębną kwestią pozostaje również niedoprecyzowany dostęp do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych oraz do specjalistycznej opieki lekarskiej. Ubolewam , że śp. prof. Religa nie mógł dokończyć wdrożonej przez siebie reformy. Bez znacznego zwiększenia nakładów na służbę zdrowia warunki te nie poprawą się.
Racjonalne zarządzanie szpitalami oraz przychodniami nie zagwarantuje pełnego sukcesu.
Za najważniejszą zmianę, która powinna być wprowadzona w służbie zdrowia uważam bezpłatne szczepienia dostępne dla wszystkich dzieci.

5. - ustawa o nieodpłatnym dostępie do przedszkoli dla wszystkich dzieci
- usprawnienie programu „Rodzina na swoim”
- dot. uproszczonego dostępu do pomocy prawnej dla osób, których stan finansowy na to nie pozwala
- całkowita reforma KRUS a w szczególności w zakresie ubezpieczeń społecznych rolników
- dostęp do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych
- kontynuacja norm z zakresu ułatwienia inicjowania działalności gospodarczej

Wiesław Rutkowski, Sojusz Lewicy Demokratycznej (lista nr 3, miejsce 6)

1.Lokalnym problemem, który uważam za najważniejszy - jest budowa obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest lobbowanie na rzecz budowy obwodnicy a także współpraca polityków z władzami samorządowymi naszego regionu. Intensywne działania w tym zakresie podejmuje Prezydent Miasta i lokalny samorząd.
2.Rolą Sejmu jest rozwiązywanie problemów ogólnopolskich lecz jako doświadczony radny samorządu powiatowego lobbował będę najpilniejsze sprawy naszego regionu.
3.Wiem,że mieszkańcy Kociewia oczekują na nowe miejsca pracy w sferze produkcji i usług.
Zagospodarowanie Starogardzkiej Strefy Ekonomicznej poprzez intensywne starania i zainteresowanie potencjalnych inwestorów tym rejonem, w tym także rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowej w połączeniu z autostradą A-1 pozwoli zmniejszyć skalę bezrobocia w naszym rejonie.
4.Wprowadzenie przejrzystego systemu ustalania jaki zakres leczenia przysługuje pacjentom (określone zostaną standardy, koszty i zasady leczenia a także ustalony zostanie dopuszczalny czas oczekiwania na wszystkie pilne procedury medyczne). Na początku zlikwidowany zostanie limit dla onkologii, kardiologii i neurologii - pacjenci którzy wymagają takiego leczenia nie będą oczekiwali w kolejkach. Jesteśmy przekonani, że dostępność świadczeń zdrowotnych jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego - zapewni to Kodeks Zdrowia.
5. - Opracowanie i przyjęcie ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej. Brak państwowego systemu nieodpłatnego poradnictwa
prawnego dotyka szczególnie boleśnie najuboższych z miast i wsi.
-    Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej. Uważam za konieczne przyjęcie rozwiązań ustawowych, w których priorytetem będzie pacjent i jego prawo do ochrony zdrowia a nie wynik ekonomiczny.

Sławomir Neumann, Platforma Obywatelska (lista 7, miejsce 6)

1.    Najważniejszym lokalnym problemem do rozwiązania jest, moim zdaniem, budowa obwodnicy Starogardu. Ta inwestycja nie tylko ułatwi życie mieszkańcom miasta, ale również wyrzuci ruch ciężkich pojazdów poza granice miasta. Zmniejszą się zdecydowanie korki oraz mniej będziemy zatruwani spalinami. Dodatkowym pozytywnym efektem tej inwestycji będzie uruchomienie dodatkowych terenów pod inwestycje. Wzdłuż obwodnicy, która powinna zaczynać i kończyć się poza granicami miasta powstanie wiele nowych działek, które mogą być wykorzystane pod inwestycje. Wiadomo, że dobre skomunikowanie, dobre drogi dojazdowe są jednym z ważnych elementów branych pod uwagę przy lokalizacji inwestycji przemysłowych. Można więc powiedzieć, że budowa obwodnicy to ułatwienia dla mieszkańców miasta, miejsca pracy przy jej budowie oraz możliwe miejsca pracy w przyszłości w firmach, które wokół obwodnicy będą się lokować.
2.    Nie można przeciwstawiać sobie tych dwóch kwestii. Lobbowanie na rzecz swojej „Małej Ojczyzny” nie jest w sprzeczności z rozwiązywaniem problemów ogólnokrajowych. Oczywistym jest, że dobre rozwiązania ogólnokrajowe służą wszystkim mieszkańcom Małych Ojczyzn. Oczywistym jest również, że dobre rozwiązania lokalne także służą rozwojowi całego kraju. Przeprowadzone ważne lokalne inwestycje, ściągnięte do Starogardu i okolicznych gmin pieniądze europejskie czy budżetowe, aktywizacja naszych mieszkańców we wszelkich dziedzinach przyczynia się do rozwoju regionu a tym samym całego kraju. Tak silna i bogata jest Polska jak silne i bogate są Małe Ojczyzny.
3.    Bezrobocie w naszym rejonie systematycznie się zmniejsza, ale jest jeszcze za wysokie. Z roku na rok skutecznie ograniczamy ten problem. Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby praca była bardziej dostępna dla tych wszystkich, którzy jej potrzebują. Dzisiaj olbrzymia większość bezrobotnych w naszym powiecie to osoby słabo wykształcone. Ponad 60% bezrobotnych to osoby z wykształceniem gimnazjalnym i zawodowym. Dlatego ważne jest oprócz pozyskiwania inwestorów tworzących nowe miejsca pracy także podnoszenie poziomu edukacyjnego osób bezrobotnych. Szkolenia, które pozwolą zdobyć nowe, poszukiwane na rynku kwalifikacje.
4.    Polska służba zdrowia potrzebuje długofalowych, spokojnych zmian. Zmian w zarządzaniu placówkami oraz zmian związanych z płaceniem za usługi przez NFZ. Dobrym przykładem zmian w zarządzaniu jest przykład starogardzkiego szpitala. Obecnie działa on jako powiatowa spółka, bez długów i świadczy usługi dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu. Oprócz tego potrzebna jest reforma NFZ, który dzisiaj z pozycji monopolisty narzuca placówkom służby zdrowia swoje rozwiązania nie słuchając argumentów płynących ze szpitali i przychodni.
5.    Nie powinno się zbyt często uchwalać ustaw w trybie pilnym. Mam nadzieję, że w przyszłej kadencji sejm nie będzie zmuszony sytuacją zewnętrzną na taki tryb pracy. Natomiast szybko powinniśmy zająć się uchwaleniem nowego budżetu na 2012 r. Na to czekają miliony ludzi pracujących w budżetówce i samorządach. Kolejnym ważnym pakietem, nad którym parlament powinien rozpocząć szybko pracę to dokończenie reformy emerytalnej tzw. mundurówek. W tej kadencji udało się prawie zakończyć negocjacje ze stroną związkową. Udało się znaleźć kompromis pomiędzy stroną rządową i związkową co daje szansę na dobre przeprowadzenie tej reformy. Kolejne ustawy powinny dotyczyć zabezpieczenia dochodów państwa z eksploatacji gazu łupkowego. Wiemy, że na Kociewiu znajdują się złoża gazu łupkowego i może to być szansa na duże kwoty pieniędzy, które mogą zasilić budżet państwa jak i samorządów.

Krzysztof Trawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe (lista nr 5, miejsce 1)

1. Za najważniejszy problem lokalny dotyczący powiatu starogardzkiego uważam
drogi i jeszcze raz drogi z obwodnicą Starogard Gd. na czele. Rozwiązanie
problemu leży po stronie rządowej jak i po stronie Urzędu Marszałkowskiego.
Musimy wspólnie działać, aby środki były przekazywane nie tylko do metropolii
ale w zdecydowanej większości do powiatu i gmin leżących z dala od dużych
ośrodków miejskich. Wiąże się to również z dostępem do miejsc pracy - czyli
drogi, transport i komunikacja musza być rozwiązane w pierwszej kolejności dla
rozwoju gospodarczego naszego rejonu.
2. Dla mnie, czego dowód dałem będąc posłem II kadencji Sejmu RP, ważne jest
lobowanie na rzecz mojej Małej Ojczyzny, jak i na rozwiązywaniu problemów
ogólnokrajowych. Jedno drugiemu nie przeszkadza, wymaga jedynie dużej
aktywności w swoim środowisku, poznawaniu i rozwiązaniu problemów tak jak
trzeba.
3. Jedynym sposobem na rozwiązanie problemu bezrobocia w naszym regionie jest
rozwój gospodarczy. Odpowiadając na pierwsze pytanie zasygnalizowałem
jeden problem, który ogranicza rozwój gospodarczy. Po drugie to cała
biurokratyczna sfera działań, które zdaniem przedsiębiorców i moim nie są
przyjazne dla rozwoju, to jest niemniej pilne zadanie dla posłów i działaczy
lokalnych.
4.
l) Aby usprawnić służbę zdrowia to trzeba kontynuować reformę ubezpieczeń
zdrowotnych poprzez wprowadzenie konkurencji.
2) Wyraźne oddzielenie publicznej od niepublicznej opieki zdrowotnej.
3) Określenie jednoznacznie koszyka usług w ramach składki obowiązkowej.
4) Uszczelnienie całego systemu leków refundowanych.

5. Przestańmy się ekscytować nowymi ustawami oraz tym kto ma przygotowanych
więcej projektów.
Skupmy się nad problemem porządkowania istniejącego
prawa. Mamy państwo przeregulowane więc dokonajmy przeglądu istniejącego
prawa i kontynuujmy deregulacje.
Minister Gospodarki dokonał deregulacji prawa (dot. zamiany zaświadczeń na oświadczenia) dało to miliony złotych
oszczędności. Jest kilka spraw, które należy pilnie uregulować np. problem
umów śmieciowych (nie zawsze umowa o dzieło czy zlecenia jest zła). Rozmiar
- zjawisko umów śmieciowych jest zbyt powszechne z tym PSL się zgadza.
Trzeba to przedyskutować na komisji trójstronnej. Musi być wypracowany
konsensus z pracodawcami. Nie może to być kolejna ustawa pisana na kolanie.
A więc dokonajmy przeglądu prawa. Pozwólmy ludziom swobodnie oddychać.
Jako Wójt wiem ile takie robione na kolanie prawo stwarza problemów. Przed
wiekami Izraelczykom wystarczyło 10 przykazań, aby uporządkować kraj. Dziś
produkujemy tony papierów i nie zastanawiamy się czy trzeba wycinać hektary
lasów by uporządkować polskie prawo. Ustawowe wsparcie stworzenia
warunków by strefy ekonomiczne były obecne praktycznie w każdej gminie,
żeby także ten mechanizm sprzyjał powstaniu inicjatyw klastrowych, inicjatyw
technologicznych bo to będzie bardzo dobry impuls dla tworzenia miejsc pracy.
Jest to dzisiaj najważniejsze zadanie dla władz publicznych.

Kamila Gosz, Polska Partia Pracy (lista nr 6, miejsce 2)

1. Moim zdaniem  najważniejszym lokalnym problemem jest bezrobocie.  Coraz więcej młodych osób nie może znaleźć pracy. Uważam, że większość ofert pracy nie jest adekwatnych do poziomu wykształcenia młodych ludzi. Jeszcze nie tak dawno sama poszukiwałam pracy przez bardzo długi czas. Niestety w większości przypadków otrzymałam odmowę ze strony pracodawcy, ponieważ nie miałam odpowiedniego wykształcenia czy stażu pracy.
2.    W Polsce należy rozwiązywać problemy zarówno na płaszczyźnie ogólnokrajowej jak i lokalnej. Uważam, że obie te płaszczyzny potrzebują wsparcia ze strony Rządu. Wiadomo, że rozwiązywanie problemów na mniejszą skalę jest znacznie łatwiejsze niż  radzenie sobie z trudnościami na większej płaszczyźnie. Dlatego  należy pamiętać o tym, że podbudowując Małą Ojczyznę podbudowujemy również państwo.
3.    Aby zmniejszyć bezrobocie należy podjąć działania zarówno w kwestii śmieciowych umów m.in. Umowa o dzieło, umowa zlecenie czy kontrakt jak i w kwestii edukacji. W dzisiejszych czasach plagą stało się zatrudnianie ludzi na tzw. Śmieciowych umowach. Pracownicy zatrudnieni na podstawie takich umów nie mają praktycznie żadnych praw do urlopu czy chorobowego. Natomiast obowiązki jakie na nich spoczywają są ogromne.
Co do edukacji to powinny powstawać darmowe szkoły podnoszące kwalifikacje młodych osób. Tak jak już wcześniej wspomniałam oferty pracy nie są adekwatne do wykształcenia młodych ludzi, dlatego należy podnosić kwalifikacje, aby można było zmniejszyć bezrobocie.
4.    Aby usprawnić polską służbę zdrowia nie należy jej prywatyzować.
Prywatyzacja polskich szpitali  nie poprawia sposobu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Szpitale  po komercjalizacji i prywatyzacji wcale nie przynoszą zysków tylko jeszcze bardziej się zadłużają, obarczając budżet samorządów.
5.    W pierwszej kolejności Nowy Sejm powinien uchwalić ustawy dotyczące bezrobocia, edukacji jak i służby zdrowia. Wprowadzając reformy w tych dziedzinach jesteśmy w stanie  znacznie poprawić stan bytu  Polaków jak i stan naszej gospodarki.

Lech Ćwirko – Godycki, Polska Jest Najważniejsza (lista nr 2, miejsce 3)

1.    Nasz region napotyka na kilka istotnych problemów, często typowych dla takich obszarów. Uważam, że przede wszystkim Kociewie nie wykorzystuje swojego potencjału gospodarczego, przez co jakość życia mieszkańców nie jest na takim poziomie, na jakim mogłaby być. Mamy dobre położenie i zasoby ludzkie.  
Musimy przede wszystkim przyciągnąć inwestorów, którzy stworzą tu nowe miejsca pracy. Duży inwestor jest zainteresowany lokalizacją z dobrym dostępem do infrastruktury. Dlatego aktywnie działam na rzecz budowy północnej obwodnicy Starogardu Gdańskiego.
Jestem przekonany, że ta inwestycja, a także modernizacja drogi krajowej 22  przebiegającej przez nasz region nie tylko ułatwi życie lokalnym mieszkańcom, ale pozwoli też na wykorzystanie naszego położenia przy tym szlaku komunikacyjnym i przyciągnie inwestorów tworzących nowe miejsca pracy. W Sejmie najbliższej kadencji chcę walczyć o te inwestycje dla Kociewia.

2. Sądzę, że te dwa podejścia są komplementarne. To oczywiste, że chcę działać na rzecz mojego regionu starając się o przydzielenie jak największej ilości środków budżetowych na lokalne inwestycje, chociażby te wspomniane wcześniej – infrastrukturalne. Chcę reklamować Kociewie wśród innych polityków, bo jest to naprawdę miejsce warte uwagi i przy dobrej woli i pracy uda się je uczynić lepszym. Jednocześnie, realizując ogólnokrajowy program partii Polska Jest Najważniejsza również przyczynię się do polepszenia jakości życia każdego Kociewiaka. Jednym z głównych punktów programu PJN jest rewitalizacja i odnowa mniejszych miejscowości – bardziej sprawiedliwy rozdział środków tak, aby takie miasta jak Starogard, Skarszewy czy Skórcz też mogły dokonać skoku jakościowego podobnie jak obserwujemy to w dużych miastach. Natomiast takie punkty programu jak uproszczenie i obniżenie podatków dla rodzin dadzą wreszcie ulgę zarówno mieszkańcowi Gdańska jak i Jabłowa.

3. Kluczowe dla naszego regionu jest przyciągnięcie dużych inwestorów. Oni potrzebują infrastruktury, aby móc wykorzystać potencjał tego miejsca. Pomogą wspomniane inwestycje drogowe oraz program wspierania mniejszych miejscowości właśnie pod kątem rewitalizacji i ulepszania infrastruktury. Zwiększona liczba lokalnych zamówień publicznych już zwiększy zapotrzebowanie na pracowników. Będę też zabiegał o inwestycje edukacyjne dla regionu – dla dużych firm ważny jest dostęp do wykształconej kadry na miejscu inwestycji. Drugim filarem jest stawianie na małą przedsiębiorczość. PJN proponuje projekt START dla nowych przedsiębiorców – powinni oni zacząć płacić ZUS po 90 dniach – bo tyle trwa organizowanie małej firmy. Projekt ten to też dotacja 20 tys. zł na założenie pierwszej firmy. Ucząc kolejne pokolenia widzę, że wielu młodych ludzi chce pójść drogą własnej działalności. To jest oferta dla nich – wyzwolimy przedsiębiorczą energię Kociewiaków! To oni zapewnią kolejne miejsca pracy.

4. PJN proponuje przede wszystkim decentralizację procesu podejmowania decyzji. Chcemy zlikwidować NFZ i wprowadzić regionalne kasy ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu skończy się nierówny podział środków na leczenie pacjentów i wieloletnie kolejki do specjalistycznych operacji, zwłaszcza poza wielkimi aglomeracjami. Decyzje dotyczące pomorskich pacjentów powinny zapadać na Pomorzu, a nie w Warszawie. To umożliwi szybszą i sprawniejszą obsługę pacjenta oraz budowę sieci regionalnych wysokospecjalistycznych szpitali, a także podniesienie standardów tych już istniejących. Szpital Św. Jana w Starogardzie będzie otrzymywał pieniądze rozdzielane tu lokalnie, a nie w Warszawie, gdzie samotnie nie ma siły przebicia. Chcemy też reformy ubezpieczenia zdrowotnego – zgodnie z ideą „pieniądze idą za pacjentem” każdy będzie dysponował bonem zdrowotnym. Dopiero wtedy szpitalom i przychodniom będzie zależeć na dobrej obsłudze pacjenta – bo od jego wyboru będzie zależeć ich kondycja finansowa.


5. Te, które decydują o jakości życia normalnego obywatela. Uproszczenie systemu podatkowego, ulgi dla rodzin, pakiety dla nowych przedsiębiorców czy regionalne inwestycje infrastrukturalne. Wspomniana naprawa służby zdrowia, a także oszczędności w administracji publicznej – zmniejszenie liczby posłów i senatorów i optymalizacja procedur w urzędach. To wstęp do oszczędności, których efektem będzie dalsze obniżanie podatków.
Nie chcę w Sejmie bawić się w wieczne spory o rzeczy nieistotne. O te, które nie mają żadnego wpływu na nasze życie. Chcę walczyć o konkretne rozwiązania, wyżej wspomniane – bo one przyniosą wymierne korzyści naszemu regionowi jak i całej Polsce. Jestem przekonany, że program partii PJN, którą reprezentuję jako jedyny umożliwia konsekwentną realizację wymienionych celów. Przede wszystkim dlatego, że proponowane rozwiązania mają pokrycie finansowe w oszczędnościach i zwiększaniu efektywności organów państwa.

Patrycja Hamerska, Platforma Obywatelska (lista nr 7, miejsce 16)

1. i 3. Uważam, że naszym największym lokalnym problemem jest wciąż utrzymujące się na wysokim poziomie bezrobocie.
Bezrobocie w większych miastach takich jak Starogard Gdański wynika z ogólnej sytuacji gospodarczo - prawnej Polski.  Aby skutecznie z nim walczyć  należy stworzyć         w naszym kraju warunki przyjazne biznesowi (czyli np. uprościć procedury rejestrowania firm, zdobywania koncesji, obniżenie podatków). Należy również jak najszybciej  uregulować kwestie tzw. „śmieciowych umów” o pracę. O ile nie wpłynie to bezpośrednio na bezrobocie to na pewno zapewni stabilną sytuację finansową i zawodową wielu ludziom, którzy żyją obecnie w stresie związanym z zagrożeniem utraty zarobków, niezależnie od jakości ich pracy. Poza tym o wiele łatwiej uda się zachęcić inwestorów do rozpoczęcia działalności gospodarczej jeśli nasze samorządy zacieśnią ze sobą współpracę i wspólnie, bez względu na sympatie polityczne będą walczyć o pozyskiwanie  inwestorów dla naszego regionu ─ w samorządach działają wyspecjalizowane komórki odpowiedzialne za rozwój gospodarczy regionu i to one w największym stopniu powinny ze sobą współpracować.  Poza tym powinniśmy wspierać szczególnie nasze małe, niewielkie, ale ważne dla dalszego rozwoju regionu przedsiębiorstwa.
    Kociewie posiada także niewykorzystany potencjał turystyczno-rekreacyjny. Wynika to  ze słabego zaplecza turystycznego, ale także z małej rozpoznawalności regionu   w skali całego kraju. Warto zatem zastanowić się nad zwiększeniem nakładów finansowych na promocję Kociewia także poza jego granicami. Tak prowadzona polityka turystyczna w regionie znacznie przyczyni się do wzrostu zainteresowania Kociewiem, a co za tym idzie, nasz region odwiedzi większa liczba turystów na czym bez wątpienia skorzystają właściciele gospodarstw agroturystycznych.
    
2. Jestem Kociewianką i zawsze dobro mojego regionu będzie dla mnie najważniejsze, dlatego też, podjęłam decyzję o kandydowaniu do sejmu. Nie oznacza to jednak, że  nie będą mnie interesowały problemy ogólnokrajowe, tym bardziej że przecież będę one bezpośrednio wpływały także na sytuację naszego Kociewia. Przede wszystkim chciałabym jednak pomagać mieszkańcom naszego regionu, których problemy są mi najbliższe.


4. Przede wszystkim należy zwiększyć środki finansowe przeznaczane na  leczenie, w szczególności na leczenie onkologiczne i na leczenie pacjentów przewlekle chorych. Uważam także, że częściowa (nie całkowita), dobrze przeprowadzona prywatyzacja szpitali nie jest złym pomysłem. Dzięki temu poprawi się jakość świadczonych usług medycznych. Poza tym przecież i tak nasze społeczeństwo dopłaca do usług medycznych. Należy tylko monitorować dostęp do  świadczonych usług medycznych i ich cennik tak,. Aby nie były one krzywdzące dla obywateli.
Uważam także, że  należy kontynuować obniżanie dopłat pacjentów do leków i doprowadzić do uznania przez Unię Europejską kwalifikacji polskich pielęgniarek i ratowników medycznych bez potrzeby podejmowania dodatkowych studiów.
5. Moim zdaniem ustawy powinny być uchwalane w trybie pilnym tylko wtedy, gdy istnieje ważny interes społeczny, który należy natychmiast chronić. W innych przypadkach, aby uchronić się przed tzw. „bublami prawnymi” należy je uchwalać w ustawowo przewidzianym trybie. Jest jednak kilka projektów ustaw i poprawek do ustaw, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i które powinny być uchwalone w pierwszej kolejności,  m.in.: Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych, Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Renberg Harry 26.06.2017 19:38
Strona internetowa: http://renbergborcfirm.webs.com Czy potrzebujesz pożyczki firmowej, pożyczki indywidualnej, kredytu samochodowego, kredytu rolniczego lub finansowania projektu? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Oferujemy Pożyczki dla firm i osób fizycznych z bardzo niską stopą procentową 2%. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami przez e-mail: [email protected] Telefon: +22589704225 WhatsApp: +22589704225 E-mail: [email protected] OFERTA KREDYTOWA

KATON 10.10.2011 16:21
Kazimierz S. bez mandatu! Panie Kaziku czas na wakacje. Apartament w Hiszpanii czeka.

były POWIEC 07.10.2011 22:30
Neuman?! Co zrobil dla Starogardu? Stanowiska obstawione, kolesie z biura, nawet żona dostała robotę. O mały włos prezydentem miasta zostałby teczkowy posła. Pomoc dla szpitala? Chyba w Kocborowie, gdzie bito pacjentów. Tzw. prywatyzacja szpitala, czy jak to PO mówi przekształcenia własnościowe w spółkę nic nie dały - kolejki na miesiące, punkt paszportowy? a kto teraz stara się o paszport? NIE ŻARTUJCIE NEUMAN TO NIEPOROZUMIENIE SZKODA GŁOSU

wyborca po 07.10.2011 21:39
ewka czytaj ze zrozumieniem akurat mam ulotkę neumanna sprzed 4 lat i to co obiecał w większości spełnił. pomoc dla szpitala, utworzenie punktu paszportowego to jedne z tych obietnic które udało mu się zrealizować. teraz obiecuje obwodnicę, 4 lata temu nie obiecywał. więc nie neguj neumanna dla samej zasady krytykanctwa

pacjent 07.10.2011 21:38
Piotrusiu gdyby nie KOCBOROWO, to nikt w Polsce by o tym KRÓLEWSKIM Staropiardzie nie słyszał

ewka 07.10.2011 16:00
*** w banie!!!!! Neumann już był,Chrapkiewicz też i co zrobili dla STG?nic!!wielkie nic!!!!!!!!program taki sam jak 4 lata temu i kto im jeszcze uwierzy?

OSTATNIEGO NA LIŚCIE PiS :) 07.10.2011 14:48
rozsądny A ja zagłosuję na

Piotrek 07.10.2011 13:46
pogięty - bierz zabawki i huśtaj się Chyba pomyliłeś adresy, a Kocborowo blisko

wiedźma 07.10.2011 12:29
Pytanie do Dody czy to prawda, że Nergal ma czarną ***?

baba 07.10.2011 12:27
kobra, a co z trzecimi i następnymi? Nie zauważyłam żeby redakcja coś usuwała. Pewnie się komuś komputer zawiesił, albo ma wirusa

kobra47 07.10.2011 12:20
spadajcie spadajcie jedni i drudzy

idę do domu 07.10.2011 11:54
chyba was pogięło w tej "redakcji". Usuwacie w całości aktywne wątki z ponad 50 komentarzami, usuwacie komentarze niewygodne dla PO i myślicie że ktoś jeszcze coś napisze? JA nie mam zamiaru, bawcie sie sami. Zabieram zabawki i

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama