czwartek, 10 października 2024 13:25
Reklama
Reklama

Druga turbina w ECS

10 września 2013 roku, wraz ze złożeniem podpisów pod protokołami pozytywnego zakończenia ruchu próbnego oraz odbioru końcowego, dobiegła końca dotychczasowa największa inwestycja „Elektrociepłowni Starogard”. Do użytku oddano drugi już turbozespół parowy, wytwarzający we wspólnym procesie ciepło oraz energię elektryczną. Decyzja o budowie kolejnego turbozespołu zapadła w lutym 2012 roku, już w marcu zakupiono instalację, a w kwietniu podpisano umowę na jej kompleksowy montaż. Pomimo wielu wyzwań, po niespełna 16-tu miesiącach, koncepcja przeistoczyła się w skomplikowaną, ale sprawnie pracującą instalację, która już produkuje kolejne megawaty energii elektrycznej.
Druga turbina w ECS

Znowu w domu

Pomimo iż w roku 1998 POLPHARMA oddała do użytku bardzo nowoczesną elektrociepłownię, to dopiero w roku 2005, w konsekwencji ostatecznej likwidacji instalacji technologicznych starej zakładowej elektrociepłowni, podjęto decyzję o sprzedaży zainstalowanego tam, ale już nie funkcjonującego, turbozespołu parowego. Maszyna, mimo iż wyprodukowana w 1968 roku, była bardzo udaną konstrukcją w bardzo dobrym stanie technicznym i dlatego szybko znalazła nabywcę. Następnie, przez blisko pięć lat, produkowała energię w zakładzie z wieloletnimi tradycjami, w którym - podobno - wyprodukowano papier, na którym spisano tekst Konstytucji 3 Maja. Jednakże w roku 2011 podjęto decyzję o zamknięciu produkcji w części zakładu, likwidacji elektrociepłowni i sprzedaży turbozespołu. Pomimo, iż turbozespół już pracujący w „Elektrociepłowni Starogard” jest urządzeniem bardzo nowoczesnym i sprawnym, był jednak projektowany dla produkcji ciepła również na potrzeby grzewcze miasta. Bez tego odbiorcy jego sprawność jest znacząco niższa i dlatego już od wielu lat poszukiwano turbiny, która była by lepiej dopasowana do obecnej sytuacji, a taką maszyną ponownie okazała się właśnie... była turbina ze Starogardu! Po przeprowadzonej w końcówce roku 2011 kontroli aktualnej sprawności urządzenia oraz po wygraniu ogłoszonego przetargu, w marcu 2012 roku historia turbozespołu zatoczyła koło i maszyna powróciła „do domu”.

To nie takie proste

Każdy zakład produkcyjny zużywa energię elektryczną, także elektrownie lub elektrociepłownie. Elektrownia może sterować wielkością produkcji energii, elektrociepłownia – nie, gdyż produkcja energii elektrycznej jest zależna od wielkości zużycia ciepła przez odbiorców do niej przyłączonych. Duże różnice pomiędzy zużyciem ciepła zimą i latem, to również różna sprawność wytwarzania w tych okresach. Dlatego zapadła decyzja o zainstalowaniu urządzenia bardziej dopasowanego do produkcji okresu poza sezonem grzewczym. Dążono również do zabezpieczenia produkcji energii elektrycznej w przypadku awarii krajowej sieci energetycznej lub przerw w dostawie prądu. Nie jest to proste oraz tanie i nie wszystkie elektrownie mają takie możliwości. Pomimo, że „Elektrociepłownia Starogard” wdrożyła już takie rozwiązania dwa lata temu, to dopiero teraz uzyskała pełną swobodę regulacji i pewność działania takiego zabezpieczenia. Dodatkowo inwestycja ta będzie generować oszczędności kosztów, gdyż nowa turbina z tej samej ilości pary produkuje prawie dwa razy więcej prądu! A to że maszyna jest tak wiekowa? W rzeczywistości są to bardzo trwałe urządzenia, a po przeprowadzonym remoncie ma ona przed sobą jeszcze przynajmniej 100 tysięcy godzin pracy. A że tak będzie, z łezką w oku potwierdził to pierwszy szacowny gość, człowiek instytucja, który przez wszystkie lata pracy maszyny w byłej Polfie, dbał o nią i ją „pieścił” i jako pierwszy mógł podziwiać jej nowe życie – Pan Stanisław Przeradzki.




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zen 28.09.2013 21:00
Dodatkowo inwestycja ta będzie generować oszczędności kosztów, gdyż nowa turbina z tej samej ilości pary produkuje prawie dwa razy więcej prądu. Czyli czynsz będzie niższy?

czytelnik 28.09.2013 11:44
Nie wiedziałem, że w EC zamiast kasków używa się kapeluszy. Co na to bhp???

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama