czwartek, 10 października 2024 15:24
Reklama
Reklama

Tort z ziemniaków, cielęcina i kaszanka

Ostatnie w naszym powiecie dożynki gminne odbyły się w Zblewie. Poprzedziła je msza święta - dożynkowa. Pod Urzędem Gminy odbyła Biesiada Rolnicza. Pogoda dopisała. ZOBACZ ZDJĘCIA - kliknij tutaj
Tort z ziemniaków, cielęcina i kaszanka


W niedzielę, ks. prałat Zenon Górecki w kościele pw. Św. Michała Archanioła odprawił mszę św dziękczynną w intencji rolników, pszczelarzy,  sadowników, weterynarii i pracowników przemysłu rolno - spożywczego. Lucyna Herold - Wąs, prezes zarządu Powiatowego PSL podziękowała zgromadzonym w kościele.
- Dziękuję wszystkim tu obecnym, że wraz z nami złożyli dzisiaj hołd miłości do ziemi, hołd spracowanym rękom rolnika i hołd wszystkim ludziom związanym z rolnictwem.
Po mszy barwny korowód przemaszerował na plac przed Urzędem Gminy i rozpoczęła się biesiada.
W części muzycznej wystąpił znakomity biesiadny zespół Lolek Orkiestra z Zamościa, zblewski Akord i Smile.
W zespole Akord solowy występ dał wójt gminy. Zagrał na odrestaurowanym akordeonie Welmeister.
- Instrument ma 70 lat, dostałem go od pana Prabuckiego z Borzechowa – mówił ze sceny Krzysztof Trawicki i trzeba przyznać, że z wójta akordeonista przedni.
Na biesiadę przybył senator Andrzej Grzyb, starosta Leszek Burczyk, zastępcaca dyrektora PODR Krzysztof Pałkowski, wójt gminy Skórcz Sławomir Czechowski z najmłodszym uczestnikiem biesiady, któremu sam przygotowywał mleczko i przewodniczący Rady Gminy Starogard Jan Wierzba.

Jednym punktów biesiady było ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego Kociewska Bulwa 2013
Wygrało KGW Zblewo za talerz ziemniaczany z cielęciną na cztery sposoby.
Potrawy oceniało jury, w którym najważniejszy był Artur Michna, kiedyś redakcyjny kolega w Gazecie Kociewskiej, dziś nasz najbardziej znany i już eksportowy krytyk kulinarny. Piąty rok przewodzi jury i od tego czasu poziom konkursu wzrósł. Artur napisał swój regulamin i wprowadził bardzo rygorystyczny wymóg dotyczący używania wyłącznie produktów miejscowych.
Stąd ten inny smak i... brak miejsca na marketową ściemę.

Więcej na ten temat w Gazecie Kociewskiej, która w każdą środę wraz z Dziennikiem Pomorza ukazuje się na terenie powiatu starogardzkiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama