czwartek, 10 października 2024 17:20
Reklama
Reklama

Nie żyje ks. prałat Stanisław Człapa

Dzisiaj w nocy w toruńskim szpitalu zmarł ks. prał. dr Stanisław Człapa wieloletni proboszcz parafii św. Mateusza w Starogardzie Gd. Był również przez 5 kadencji dziekanem dekanatu starogardzkiego. 20 sierpnia 2013 roku przeszedł na emeryturę.  W ostatnim czasie kilkukrotnie informowaliśmy o zmieniającym się stanie zdrowia księdza prałata.
Nie żyje ks. prałat Stanisław Człapa

Ks. Stanisław Człapa urodził się 23 maja 1938 r. w miejscowości Borki należącej do powiatu chełmińskiego. W latach 1952 - 1956 r. uczęszczał do Gimnazjum Biskupiego Collegium Marianum w Pelplinie. Potem studiował filozofię i teologię w Wyższym seminarium Duchownym w Pelplinie, gdzie 17 grudnia 1961 r. w bazylice Katedralnej przyjął święcenia kapłańskie. Od stycznia do 1 lipca 1962 r. był wikariuszem w Pogódkach, a od 1 lipca 1962 r. do 30 czerwca 1966 r. - wikariuszem parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gd. Stąd udał się na studia specjalistyczne na Wydziale Teologii KUL w zakresie nauk liturgicznych, gdzie na podstawie pracy "Ks. Kazimierz Bieszk jako liturgista" uzyskał tytuł licencjata. Oczekując na zgodę władz na wyjazd do Rzymu na studia doktoranckie, przez dwa lata pracował jako wikariusz parafii NMP w Toruniu. Studia na Papieskim Instytucie Liturgicznym w Rzymie (1971-1974) uwieńczył tytułem doktora w zakresie nauk liturgicznych. Powróciwszy do Diecezji Chełmińskiej przez pół roku był wikariuszem w parafii św. Krzyża w Grudziądzu, a od 1 października 1975 r. objął w Wyższym seminarium Duchownym w Pelplinie wykłady z sakramentologii oraz z prawa liturgicznego. Od tego czasu aż do chwili obecnej jest związany z dydaktyką seminaryjną jako profesor w Katedrze Liturgiki WSD. Nieprzerwanie też od 1975 r. uczestniczy w pracach instytucji diecezjalnych. Od 1974 łączy tę działalność z publicystyką religijną. Swoje artykuły publikuje w "Studiach Pelplińskich", Encyklopedii Katolickiej, na łamach" Pielgrzyma" oraz w Biuletynie Parafii św. Mateusza w Starogardzie Gd.. W latach 1982 - 1988 r. był proboszczem i dziekanem w Żukowie, a w 1988 r. został proboszczem parafii św. Mateusza w Starogardzie Gd. i dziekanem starogardzkim. W uznaniu zasług dla Kościoła w 1987 r. został mianowany kapelanem honorowym Jego Świątobliwości, a w 1994 prałatem honorowym Ojca Świętego. Natomiast w 2001 r. Ksiądz Biskup Diecezjalny odznaczył go godnością Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej Pelplińskiej.

/źródło: radioglos.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sslaweki 14.10.2013 20:51
Wspaniały człowiek był też naszym proboszczem w Żukowie trochę go pamiętam szkoda że tak szybko

maniek 13.10.2013 06:47
i znowu jednego darmozjada mniej tak trzymać niech odchodzą

09.09.2016 18:27
szykuj się, morituri te salutant

P 10.10.2013 12:39
Eksporta do kościoła św, Mateusza w niedziele o godz. 17,00. Msza święta pogrzebowa w poniedziałek o 11.00, pochówek na "starym" cmentarzu.

10.10.2013 11:12
(*)

teresa 10.10.2013 11:10
wyrazy wspołczucia to był mój proboszcz (wieczny odpoczynek racz mu dać Panie)

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama