czwartek, 10 października 2024 17:19
Reklama
Reklama

Grzyby – niebezpieczne dary natury

Trwa sezon na grzyby. Wielu z nas ceni walory smakowe tego aromatycznego daru natury. Należy jednak pamiętać, że grzyb może się stać niebezpieczną trucizną. W tym roku do starogardzkiego szpitala zgłosiło się już 5. pacjentów z objawami zatrucia. W skrajnych przypadkach takie zatrucie może okazać się nawet śmiertelne.
Grzyby – niebezpieczne dary natury

Wielu z nas zapewne lubi spędzać jesienne poranki w lesie z rodziną zbierając grzyby, które później można ususzyć albo zrobić z nich pyszną jajecznicę. Grzyby mają wiele zalet, przede wszystkim niepowtarzalny aromat i smak. Są doskonałym dodatkiem do sosów, potraw z jajek, zup czy też marynaty. Mimo, iż bardzo często zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństawa, jakim jest zatrucie, to jednak bagatelizujemy je i myślimy, że nas to nie dotyczy. Nawet jeśli uważamy, że znamy się na grzybach i atlas grzybów mamy w małym palcu, to jednak istnieją trujące okazy, które swoim wyglądem do złudzenia przypominają jadalne. Należy do nich muchomor sromotnikowy. Jeden owocnik może wytruć całą rodzinę. Jest to bardzo podstępny grzyb - ładnie pachnie i do złudzenia przypomina gąskę zielonkę. Mimo tego mieszkańcy Starogardu bardzo często chodzą na grzybobranie. Jak tłumaczą, jest to dla nich wspaniała forma spędzenia czasu w gronie rodziny.
- Chodzę na grzybki co roku jesienią. Dla mnie to już tradycja. Zatrucia się nie boję, bo na grzybach się znam i nigdy nie były w mojej rodzinie powodem zatrucia. Zbieram tylko te okazy, które znam. Najbardziej lubię kurki do jajecznicy oraz rydze, borowiki i gąski. Do marynowania najlepsze są maślaki – tłumaczy Eleonora Bielska, mieszkanka Starogardu.

- Co mam się bać zatrucia? 40 lat grzyby zbieram i nigdy nic złego się nie stało – mówi Zenon Masternak, budowlaniec ze Starogardu.
Własnie taka pewnośc siebie najczęściej bywa przyczyną tragedii, ponieważ gdy już dojdzie do zatrucia bagatelizujemy to zwalając winę na niestrawność.

Jak ostrzega Magdalena Jankowska, rzeczniczka Kociewskiego Centrum Zdrowia zatrucie grzybami może uwidocznić się od kilku minut do kilkunastu godzin od momentu zjedzenia trującego grzyba. Natomiast najniebezpieczniejsze zatrucia mają najdłuższy okres utajenia.

- Jeśli dojdzie do zatrucia, zanim przyjedzie lekarz należy wypróżnic żołądek poprzez wywołanie wymiotów oraz zabezpieczyć wymiociny oraz resztki potrawy grzybowej, ewentualnie obierzyny z grzybów celem diagnostyki laboratoryjnej – mówi M. Jankowska.
 
Dodaje, że grzyby sa ciężkostrawne, więc nie każdy powinien je jeść. Potraw z grzybów nie powinno się podawać dzieciom do lat siedmiu. To one są najbardziej narażone na zatrucia i wśród najmłodszych jest najwięcej ofiar śmiertelnych. Grzybów nie powinni też jeść chorzy na nerki, żołądek i jelita. Należy unikać ich  jedzenia przed snem. Jeśli spożywane są potrawy z grzybami, nie należy pić alkoholu. Ścina on w żołądku białko, które staje się odporne na działanie soków trawiennych, przez co jeszcze trudniej strawić grzyby.

Więcej na ten temat w Gazecie Kociewskiej, która w każdą środę wraz z Dziennikiem Pomorza ukazuje się na terenie powiatu starogardzkiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama