czwartek, 10 października 2024 23:27
Reklama
Reklama

Na zawsze zostaną w naszej pamięci...

1 listopada Kościół Katolicki obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada. W tradycji polskiej to Dzień Zaduszny.  
Na zawsze zostaną w naszej pamięci...

- Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności – pisze o 1 listopada, w Tygodniku Katolickim Niedziela, Józef Rydzewski. - W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego.
Wspominam.

Śp. Tadeusz Pepliński
Zmarł w piątek, 28 grudnia 2012. Pożegnaliśmy Go 3 stycznia. Byli przyjaciele, znajomi, ludzie którym pomógł, samorządowcy i ci, z którymi walczył ten aktywny społecznie Radny Rady Powiatu Starogardzkiego i prezes Stowarzyszenia Bezprawiu i Korupcji STOP. Był twardym orędownikiem prawdy. Ludzie garnęli się do niego ze swoimi problemami a On pomagał jak mógł i potrafił. Nie oszczędzał w swym działaniu polityków i... dziennikarzy.

- Jesteśmy tu żeby zaświadczyć prawdzie, że Bóg jest drogą – mówił w homilii ks. Jacek Cirocki i podziękował zmarłemu za to, że zawsze szedł drogą prawdy. - Teraz żyje nieograniczony barierami, może się cieszyć z pełnej wolności. Miłość nie znosi kompromisu (...) To był człowiek instytucja, życzliwy choć posądzany, pomawiany, nie znosił kompromisu ze złem, pomagał niesprawiedliwie skrzywdzonym. Ostatnio zaangażował  się w sprawę dzieci z Kręga (...) Człowiek wielkiego formatu, walczył nie z ludźmi, a korupcją i całym złem. Żył z pasją pomagania. Jego telefon zawsze był włączony.  
Dziękujemy Bogu za Jego życie.

Śp. Dominik Sowa
Zmarł nagle w środę, 27 marca, po krótkiej, przegranej walce z okrutną chorobą. Miał 64 lata. Wybitny dziennikarz radiowy, wieloletni członek zespołu Radia Gdańsk.  Absolwent slawistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam Studium Dziennikarskiego (1978 r.). Uprawianie dziennikarstwa radiowego rozpoczynał w Krakowie, a od 1984 r. kontynuował w Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku – czytamy na dziennikarzerp.org . - Wszędobylski reporter, bystry obserwator, rozumiejący a także doceniający lokalność i regionalność Pomorza i Kaszub, niezwykle uzdolniony reportażysta, należący do czołówki dziennikarzy Wybrzeża Gdańskiego i kraju.

Liczne nagrody to owoc talentu i nieprzeciętnej pracowitości, świetnego opanowania warsztatu radiowego. Uczył reportażu radiowego w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Działał w Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 1975 r., był we władzach.
Miał w życiu trzy pasje: Rodzinę, Ojczyznę i Radio, innym sprawom nie szczędził czasu, który jako radiowiec potrafił specyficznie wyliczać i cenić. Wiecznie zapracowany, odkrywający piękno i bogactwo Pomorza Gdańskiego oraz jego mieszkańców.

Kiedyś 13 września 2005 r. odwiedził mnie w moim „kawałku świata”, pojechaliśmy wspólnie na reportaż. To był zaszczyt pracować wspólnie z gwiazdą Radia Gdańsk. On i ja, redaktor „Kociewskiej”. Powstał wtedy niezwykły reportaż o Zygmuncie Bielińskim, człowieku z duszą artysty i ogrodnika. O jego pasji ziołach, rzeźbieniu i poglądach na życie. Zygmunt, mój przyjaciel, też już odszedł do Domu Pana. Pozostał po nim żal, wspomnienia i ten reportaż w naszej Gazecie. To słowo drukowane zostało.

Dominik miał taki dar, że już po chwili był „swój”, ludzie otwierali się przed nim, wyjawiali sekrety. Taki może być tylko człowiek, który kocha i szanuje innych. Tego szacunku dziś mało w zabieganym świecie...  

Śp. Ks. dr Stanisław Człapa
10 października w szpitalu wojewódzkim w Toruniu, zmarł długoletni dziekan Dekanatu Starogardzkiego, proboszcz parafii św. Mateusza, wychowawca wielu pokoleń kapłanów w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, dydaktyk i pasterz śp. ks. prałat dr Stanisław Człapa (ur. 23 maja 1938 r., święcony 17 grudnia 1961)

- To był dobry kapłan – mówił w niedzielę, 13 października, w homilii bp Wiesław Śmigiel. - Dobry gospodarz parafii. Do końca pełnił posługę. Swej emerytury przeżył kilka dni. Teraz jest szczęśliwy w Domu Pana.  

„Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam, mój Stworzycielu i najlepszy Ojcze.
Do domu wracam, jak strudzony pielgrzym,
a Ty z miłością przyjmij mnie z powrotem....
Spoczął na starym cmentarzu, 14 października, odprowadzony przez tłumy wiernych, vipów, księży i JE Bpa Pelplińskiego Ryszarda Kasynę.

Ks. dziekan był dla nas, dziennikarzy zawsze otwarty, miał cierpliwość, wyjaśniał. Nie lubił, gdy ktoś przeszkadzał w sprawowaniu liturgii. Głosił piękne, pełne patriotyzmu homilie. Na ten patriotyzm zawsze zwracał uwagę. Umiłowania Ojczyzny wymagał od wszystkich. Potrafił  mieć swoje zdanie w różnych, często złożonych sytuacjach. I tym zaskarbił sobie moją pamięć.           

Odejdziemy cicho
Tadeusz Pelpliński, Dominik Sowa, ks. dr Stanisław Człapa. I wielu, wielu innych. W poniedziałek (28 października) zmarł premier Tadeusz Mazowiecki, mąż stanu, człowiek „mojej” Solidarności.
Każdemu należałoby poświęcić kilka zdań.
Śp. ksiądz Jan Twardowski napisał piękny wiersz, tak chętnie cytowany przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym.

W te dni jest czas na zamyślenie, refleksję. Te słowa „Śpieszmy się kochać ludzi...” trafiają w moje serce. Ożywia się pamięć. Bo kiedy ma się te niewiele do 60. to już „z górki”, a przecież jeszcze tyle trzeba ludziom od siebie przekazać, tyle ważnych zadań czeka i zdjęć, i ta najpiękniejsza na świecie wnusia, i to serce, które bije dla mnie...

Po utracie bliskich pozostaje tęsknota i żal.
- Nie ma sposobu, by zapobiec tym uczuciom, ale przynajmniej warto mieć świadomość, że wykorzystaliśmy każdą chwilę życia i do tego, że wykorzystaliśmy ją dobrze. Ks. Twardowski ostrzega, że nie należy być pewnym, niczego i nigdy, bo pewnikiem jest niepewność... Nie żałujmy bliskim miłości – czytam w opracowaniu wiersza.  

Oni odeszli cicho. Nie zdążyli zamknąć za sobą drzwi. I my tak odejdziemy, a tyle po nas zostanie ile w pamięci innych.            


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
perła 31.10.2013 19:02
najbardziej brak Pana Peplińskiego, codziennie go wspominam, nieprzecietnie dobrzy odchodzą za wczesnie

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama