piątek, 11 października 2024 01:28
Reklama
Reklama

Patriotyzm „obywateli Europy”

Wywiad z Piotrem Szubarczykiem, publicystą historycznym, działaczem opozycji demokratycznej: SKS, RMP i ROPCiO, autorem ponad 400 artykułów prasowych, związanych z historią Polski, autorem i współautorem książek, m.in. W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach 1917-1956, Inka – Zachowałam się jak trzeba…, konsultantem historycznym spektaklu TVP Inka 1946 oraz edukatorem w Biurze Edukacji Publicznej IPN.
Patriotyzm „obywateli Europy”

- Czym w obecnych czasach jest patriotyzm? Czy znaczenie słowa patriotyzm zmieniło się na przestrzeni lat? Kiedyś patriota walczył za Ojczyznę, teraz przynosi wieńce. Czy to wystarczy, by mówić o sobie, że jestem patriotą?

- Uczono mnie zawsze, że właściwe znaczenie słów wynika z ich etymologii i z ususu, czyli zwyczajowego ich rozumienia w danym społeczeństwie. Etymologicznie patriotyzm to jest umiłowanie ojcowizny (Pater - Patria), czyli tego wszystkiego, co otrzymaliśmy od naszych ojców, matek, dziadków: język, religia, obyczaje, system wartości. Patriotyzm to coraz silniejsze z wiekiem pragnienie człowieka, by temu dziedzictwu być wiernym, by je bronić. Najprostszym skojarzeniem z patriotyzmem jest walka zbrojna o suwerenny byt mojego narodu i państwa. Tak jest u Mickiewicza: Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z ojca krwią spada dziedzictwem na syna… W XIX wieku nakaz walki o świętą Sprawę, jak wtedy mówiono, czyli o wskrzeszenie Rzeczypospolitej jako państwa, był traktowany niemal jak obowiązek religijny. Uważano bowiem, że ludzie, którzy przyjmują zniewolenie – czy to osobiste, czy własnego narodu – są nikczemni, ponieważ wolność i prawo stanowienia o sobie dał nam Bóg. Walka o wolność jest obroną daru Bożego. To dlatego po wojnie komuniści tak szydzili z „bogoojczyźnianego” patriotyzmu polskiego. Oni mieli ukryty kompleks. Wiedzieli, nie przyznając się przed sobą do tego, że służą wrogowi w zniewalaniu własnego narodu. Więc próbowali to racjonalizować, tłumacząc swe wybory życiowe „koniecznością dziejową”, „realiami”, „rewolucją społeczną” etc.

- Kiedyś przeciętny Polak mocno utożsamiał się z narodem, dziś mobilność sprawiła, że jesteśmy niemal obywatelami Europy…

- I to jest nasz atut! Komuniści opowiadali nam bajki, bo nasze paszporty trzymali w szufladach wydziału paszportowego KW MO… Telewizję ściśle cenzurowali. Nie mieliśmy pojęcia, jak świat wygląda. Teraz ta „mobilność”, o której pani mówi, otwiera nam oczy na to, co naprawdę ważne. Żeby być Europejczykiem, trzeba być najpierw Polakiem! Żeby być Polakiem, trzeba być najpierw ze Starogardu, z Warszawy, z Poznania. I być z tego dumnym! Nasi młodzi rodacy nieustannie się o tym przekonują, pracując na Wyspach czy w Niemczech. Jeśli powiesz tam, że jesteś „Europejczykiem”, zabiją cię śmiechem! Szanują cię, jeśli powiesz, że jesteś Polakiem i potrafisz coś ciekawego powiedzieć im o historii swego narodu. Oni są ciekawi nie twojej „europejskości”, lecz twojej polskości! „Europejskość” mają na miejscu…

- Czy obecna rezerwa wielu ludzi wobec kwestii patriotyzmu nie jest skutkiem działań polityków?

- Ależ tak! Im więcej gadania o patriotyzmie ze strony ludzi, którzy w naszych oczach się skompromitowali, tym większa nasza niechęć i chęć zachowania dystansu. Dlatego na ludziach pełniących funkcje publiczne spoczywa obowiązek tego, co kiedyś nazywano „pracą państwowotwórcą” (po wojnie komuniści niemiłosiernie to wyrażenie wyśmiewali!). Spoczywa obowiązek dawania dobrego przykładu w życiu publicznym i prywatnym. Nie mówię tu niczego nowego, to problem znany choćby Janowi Kochanowskiemu: „Wy, którzy Pospolitą Rzeczą władacie, a ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie […] miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi”… Warto sobie od czasu do czasu przypomnieć cały ten fragment „Odprawy posłów greckich”. Każdy poseł przed zaprzysiężeniem powinien się tego nauczyć na pamięć…

- Podczas uroczystości patriotycznych pojawiają się wciąż te same twarze. Brakuje młodych ludzi, którzy przyszliby z potrzeby serca a nie tylko jako przedstawiciele społeczności szkolnej czy jako poczet sztandarowy.

- Odpowiedź zawarta jest w pani poprzednim pytaniu… Młodzi szukają swoich obszarów manifestowania patriotyzmu. I robią to pięknie. Wystarczy przypomnieć historyczne oprawy kibiców na stadionach: ku czci „żołnierzy wyklętych” (na Lechii, na Śląsku, na Legii), w rocznicę Powstania Warszawskiego, agresji sowieckiej i innych. To jest dla mnie zaczyn tego młodego patriotyzmu, którego pani nie widzi pod pomnikami, pod które przychodzą lokalni działacze partyjni.

- Czy pana zdaniem nadejdzie „moda” na patriotyzm? Tak jak na zdrowy styl życia? Pan też biega i maszeruje po lesie dla zdrowia…

- „Moda” na patriotyzm już nadeszła... Będzie w najbliższym czasie coraz mocniej demonstrowana. I to przez młodych ludzi, którym najłatwiej odrzucić z jednej strony miazmaty sowieckiego komunizmu, z drugiej zaś „europejskość” rozumianą w sposób prymitywny, jako pozbycie się polskich obowiązków, bo już są rzekomo niepotrzebne… Wielkie znaczenie ma w pracy na tym polu Kościół katolicki, ostoja polskiego patriotyzmu od wielu pokoleń.

Więcej na ten temat w Gazecie Kociewskiej, która w każdą środę wraz z Dziennikiem Pomorza ukazuje się na terenie powiatu starogardzkiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
12.11.2013 21:44
Neumany atakują

11.11.2013 00:12
W to Święto.

Pablo 10.11.2013 00:39
od Piotra. To jeden z najlepszych znawców współczesnej historii Polski, świetny publicysta i znakomity gawędziarz. Gdy się go słucha, to kopara opada do ziemi. Te dwie pierwsze cioty chyba naćpały się za bardzo.

10.11.2013 13:30
Znawca Historii?!. Raczej wyznawca wiary w dogmat nieomylności i geniuszu T. Rydzyka!

dopytywacz_konkretny 10.11.2013 22:01
Bo wymaga od władzy "pracy państwowotwórczej"? o według Donalda władza to tylko obsada stanowisk m. in. w KGHM?

Zaciekawiony 12.11.2013 19:28
Z twojego komentarza wynika, że masz "koparę", która opada ci do ziemi. Czy to nie zagraża twemu zdrowiu? Czy jak już opadnie, to później możesz ją podnieść? Czy to nie boli? Odpowiedz, proszę...

09.11.2013 18:30
Ale On zapłakany!!!. I cierpiący!!!. Biedak cierpi za cały naród.

StG 09.11.2013 19:27
... życzę mu spotkania z kibolami. Jak mu zrobią oprawę to mu pampers nie pomoże. Trzy lata temu miałem okazje widzieć co ci "patrioci" wyprawiali na "berlince" w Waćmierku. Zatrzymali ruch na DK22 i doszło do regularnej bitwy. Z badytów robi bohaterów.

antykibol 10.11.2013 22:16
Bo wstrętni kibole mają czelność przypominać zakrwawione ręce jaruzela i pochwałę komunizmu przez Mazowieckiego? Po prostu skandal. Przecież okupacja sowiecka, to według tego "premiera", to była "rewolucja społeczna dla Polski", a żołnierze wyklęci to byli jacyś idioci, którzy nic nie rozumieli (czytałam propagandowe wypociny tego "intelektualisty"). Po prostu lemingi mają swój świat tefałenu i żadna prawda historyczna nie jest w stanie zakłócić ich dobrego samopoczucia. Liczy się tylko ich kredyt do spłacenia za 30 lat.

Jan 09.11.2013 19:29
napisze coś tak głupiego powinien najpierw posłuchać Piotra Szubarczyka. Najpierw zastanowić się nad sensem jego słów. Jeśli na to zdobędzie się to nie wypowie już tych bzdur po raz drugi. Nie wiem, czy płacze, ale zapewne zasmucony jest - napewno tą ironią.

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama