piątek, 11 października 2024 03:22
Reklama
Reklama

Ignacy Bieliński wygrał Olimpiadę

W Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im Józefa Wybickiego w Bolesławowie, 25 uczestników rywalizowało w powiatowym finale Olimpiady Młodych Producentów Rolnych i Olimpiadzie BHP. Finaliści OMPR awansowali do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 2 i 3 grudnia w Gdańsku. Finał Olimpiady BHP odbędzie się 5 grudnia w Słupsku.
Ignacy Bieliński wygrał Olimpiadę

Organizatorzy i nagrody
Eliminacje zorganizowało powiatowe biuro Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starogardzie Gd, którym kieruje inż. Renata Borzeszkowska. Pani Renata zawsze wkłada w te finały wiele serca, bo - jak mówi - takie olimpiady są, oprócz samego konkursu, okazją do wymiany doświadczeń i spotkań młodych rolników, najlepszych młodych producentów, klientów PODR.
Współorganizatorem przedsięwzięcia było Rolnicze Centrum Kociewia czyli ZSR CKP w Bolesławowie.
 
Wyniki
Jury przewodniczyła Danuta Bławat.
Wyniki OMPR: 1 miejsce - Ignacy Bieliński z Grabowa (Gmina Bobowo), 2 - Marek Kiwacz, Więckowy (Gm. Skarszewy), 3 - Wiktor Wojtaś, Dąbrówka (Gm. Starogard Gd.), 4 - Adam Felski, Sumin (Gm. Starogard Gd.) 5 - Piotr Kielbratowski, Zelgoszcz (Gm. Lubichowo).
Zwycięzcy eliminacji powiatowych Wojewódzkiej Olimpiady BHP w rolnictwie: 1 - Wojciech Milewski, Pogódki (Gm. Skarszewy), 2 - Piotr Kielbratowski, 3 - Ignacy Bieliński.

Wicestarosta pochwalił
Wiele ciepłych słow pod adresem organizatorów i uczestników OMPR powiedział wicestarosta Kazimierz Chyła. Wskazał, że polskie rolnictwo jest w tej chwili potęgą w eksporcie. Zdaniem starosty jest ważne, że młodzi rolnicy uczestniczą w olimpiadach i konkursach, bo pogłębiają wiedzę ważną w nowoczesnym zarządzaniu coraz bardziej wyspecjalizowanymi gospodarstwami.
- Kształcicie ambasadorów polskiego rolnictwa – powiedział wicestarosta do dyrektora szkoły i inż. Renaty Borzeszkowskiej z PODR. Zdanie starosty poparli goście finału w tym radny powiatu Dariusz Nagórski (przew. Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa RPS), wicewójt Zblewa Artur Herold i wójt Bobowa Sylwester Patrzykąt.
- To dla mnie zaszczyt i radość uczestniczyć w tej rolniczej imprezie, tym bardziej że wygrał przedstawiciel Bobowa - mówił. - Jestem tu już trzeci raz i... doczekałem się zwycięstwa naszego reprezentanta.
Wójt zaprosił rolników na nowe, gminne targowisko.
- Chcemy, aby polski rolnik sprzedawał na tym nowoczesnym targowisku swój dobry produkt i na nim zarabiał.

Tu jest klimat
Wiktor Wojtaś podziękował w imieniu finalistów i nagrodzonych.
- W szkole w Bolesławowie panuje zawsze dobra atmosfera, jest tu klimat i dobre podejście do uczniów, stąd ten wysoki poziom rolniczej wiedzy i umiejętności. Dziękujemy organizatorom Olimpiady i fundatorom cennych nagród.
Rolnicza olimpiada, jak wszystkie ważne przedsięwzięcia Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, odbyła się pod medialnym patronatem Rolnika Pomorskiego.
Więcej w Gazecie Kociewskiej i Rolniku Pomorskim
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama