piątek, 11 października 2024 05:19
Reklama
Reklama

Plac zabaw i fitness na cmentarzu to profanacja

Rozmowa z Edwardem Zimmermannem, przedstawicielem Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Skarszewskiej.  
Plac zabaw i fitness na cmentarzu to profanacja

- Jest Pan przedstawicielem Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Skarszewskiej. Dlaczego są Państwo przeciwni obecnej formie rewitalizacji parku w Skarszewach?

- Na terenie parku o powierzchni 1,35 ha znajduje się kilkusetletni cmentarz ewangelicki zajmujący 0,6 ha. W 1978 r. usunięto nagrobki pozostawiając szczątki ludzkie w setkach grobów i utworzono park. Nie jesteśmy przeciwni rewitalizacji tego miejsca, ale profanacji dawnej nekropolii. Wybudowanie placu zabaw i placu fitness na grobach stanowi przejaw zdziczenia obyczajów, to barbarzyństwo. Tam obok grobów skarszewskich ewangelików, m.in. burmistrzów, pastorów, urzędników królewskich i innych postaci historycznych, spoczywają liczne ofiary bombardowań miasta w 1945 r. oraz zgwałcone i zamordowane przez czerwonoarmistów dziewczęta i kobiety.
Niedawno Skarszewy zasłynęły w świecie postawieniem w niespełna dobę repliki legendarnego kościoła ewangelickiego z 1741 r. zbudowanego w 24 godziny. Co odpowiedzieć turystom, gdy zapytają, gdzie spoczywa burmistrz i zwierzchnik kościoła ewangelickiego w Skarszewach Johannes Georg Flachshaar i inni, którzy doprowadzili w 1741 r. do tego, że Rada Miasta Gdańska zdecydowała się sfinansować budowę zboru? Odpowiedzieć zgodnie z prawdą, że spoczywają na stanowiącym dziedzictwo kulturowe i miejsce pamięci dawnym cmentarzu ewangelickim z placem zabaw i fitness na grobach? To samo dotyczy miejsc spoczynku np. Królewskiego Radcy Dominialnego Roberta Englera, pisarza z Kartuz Johannesa Soosta, obranego burmistrzem Skarszew w 1885 roku, Ernsta Englera, właściciela majątku w Dece, który - tak jak ks. Hieronim Jastak, Wincenty Rogala czy Antoni Abraham - nosił tytuł Króla Kaszubów, pastora Bauera zamordowanego przez czerwonoarmistów, bo nie chciał opuścić Skarszew i wielu innych.

- Co z pikietą? Jak zapewne Panu wiadomo, ktoś puścił plotkę, iż na dzień oficjalnego otwarcia parku zaplanowano protest, pikietę. Nic takiego jednak nie miało miejsca. Czemu to miało służyć, według Pana?

- Nie mam żadnej wiedzy na ten temat. Interesują mnie fakty, nie plotki. A fakty to zdarzenia, które zaistniały.

- Czy Pana zdaniem, sprawa parku nie jest elementem lokalnej, politycznej wojenki?

- Ja tu widzę tylko walkę przeciw profanacji grobów na terenie kilkusetletniego cmentarza ewangelickiego. Przeciwnicy budowy placu zabaw i fitness na szczątkach ludzkich w pełni zgadzają się z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem, który powiedział, że „na miejscu dawnych czy obecnych nekropolii nie można tworzyć kontrowersyjnych inwestycji. Niezależnie od tego, kogo znajdują się tam szczątki. Polaków czy Niemców. Powinno to przede wszystkim wynikać z szacunku dla zmarłych, naszej kultury chrześcijańskiej”.

- Mówi się, że Pana wiedza i zaangażowanie w sprawę są wykorzystywane przez lokalnych polityków dla osiągnięcia swoich celów?

- Swoją wiedzę upowszechniam poprzez publikacje. Wiadomości są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Skupiam się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, a nie na tym, kto z tych informacji korzysta i w jakim celu.

- Przez kilka dekad park w Skarszewach był zaniedbany i zapomniany. Według mieszkańców, nie spełniał także funkcji cmentarza, mającego służyć poszanowaniu pamięci zmarłych. Dlaczego wcześniej nie walczono o godność tego miejsca, pozwalając mu niszczeć i stawać się terenem, na którym wg mieszkańców, libacje były na porządku dziennym. Wielu skarszewian twierdzi, że bało się tamtędy przechodzić. Było ciemno, brudno, niebezpiecznie. Jak Pan to skomentuje?

- To nieprawda, że przez kilka dziesięcioleci park w Skarszewach był zaniedbany. Za czasów urzędowania poprzedników obecnego burmistrza park miejski był miejscem zadbanym, oświetlonym i bezpiecznym. W dokumentacji fotograficznej wojewódzkiego konserwatora zabytków można zobaczyć, jak park wyglądał przed laty. Ja natomiast zrobiłem zdjęcia parku krótko przed rewitalizacją. Są dostępne w internecie na Wolnym Forum Gdańsk (podforum Skarszewy). Jest to dowód, że nie było to miejsce zarośnięte chaszczami, lecz atrakcyjny park ze starodrzewem, krzewami parkowymi, trawnikami, bluszczem i paprociami. Remontu lub wymiany wymagały schodki i nawierzchnia alejek, potrzebne były nowe ławki i lampy. Rzucało się w oczy, że miejsce to nie było systematycznie sprzątane i odpowiedzialne za park miejski służby zaniedbywały swoje obowiązki. Natomiast od zapewnienia bezpieczeństwa jest policja, której posterunek znajduje się przy tej samej ulicy. Jestem przekonany, że gdyby władzom miejskim zależało, aby w parku panował porządek, to na pewno skutecznie poradziłyby sobie z tym problemem.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marcin 15.12.2013 23:31
To jest tylko fragment wywiadu, dalsza jego część jest tu: http://www.wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=3450

STG 26.11.2013 07:25
EdwardZimmermann, przedstawiciel Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Skarszewskiej.gdzie był ???? jak upamętniał miejsca spoczynku np. Królewskiego Radcy Dominialnego Roberta Englera, pisarza z Kartuz Johannesa Soosta, obranego burmistrzem Skarszew w 1885 roku, Ernsta Englera, właściciela majątku w Dece, który - tak jak ks. Hieronim Jastak, Wincenty Rogala czy Antoni Abraham - nosił tytuł Króla Kaszubów, pastora Bauera zamordowanego przez czerwonoarmistów, bo nie chciał opuścić Skarszew - gdzie był ?????-TERAZ JAK ZROBIONO PORZĄDEK TO PRZYPOMIAŁ SOBIE KTO TAM LEŻY????

Jan 26.11.2013 10:37
na pierwszym miejscu odpowiedzialnym za pamięc itd jest zawsze władza samorządowa. Tej troski w ogóle nie było. Taniej i łatwiej jest doprowadzić do jeszcze większego bałaganu, by potem byle jak pozamiatać. Tak więc nie róbmy ze złodzieja policjanta i na odwrót.

Nikoś 28.11.2013 22:29
Gdyby na tej stronie umiescili cały wywiad a nie tylko fragment, to nie musiałbyś zadawać głupich pytań.

29.11.2013 09:43
Cały wywiad znajduje się w poprzednim wydaniu Gazety Kociewskiej

joannitka 29.11.2013 12:47
Przeczytałam Gazetę Kociewską, bardzo interesujący wywiad. Zainteresowanym dokładnym przebiegiem tej sprawy proponuję zapoznanie się z tematem "Park zabaw na grobach, fitness i toaleta dla psów..." na Forum miłośników Gdańska i Pomorza: http://www.wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=3450

Moje zdanie 25.11.2013 13:01
Najlepiej wszędzie zróbmy cmentarze i cofnijmy się kilkaset lat wstecz. Nie rozumiem tej całej awantury. Według mnie chcą tylko koło dupy burmistrzowi narobić bo jest niewygodny.

kino mozna stawiac 25.11.2013 12:01
Jedno kino stoi już na cmentarzu, drugie się buduje. Moznaby i fitness postawić. co za różnica. Kości tylko trzeba powywozić.

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama