piątek, 11 października 2024 15:31
Reklama
Reklama

„Dla dobra ogółu”. Żabno odłączy się od Starogardu?

Dwa tygodnie temu odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami Żabna na temat przystąpienia miejskiej części Żabna do gminy wiejskiej. Wielu mieszkańców było do tej sprawy nastawionych sceptycznie. Inicjatorzy pomysłu zapewniają jednak, że niesie on za sobą realne korzyści.
„Dla dobra ogółu”. Żabno odłączy się od Starogardu?

Temat przyłączenia miejskiej części Żabna do gminy wiejskiej wzbudził wśród zainteresowanych wiele kontrowersji. Mieszkańcy nie są pewni profitów, które mieliby mieć w związku z wystąpieniem z miasta. Wielu z nich uważa, że taka decyzja wiąże się w krokiem wstecz. Pomysłodawcy inicjatywy zapewniają jednak, że korzyści są realne.

Przypomnijmy. Z inicjatywą wstąpienia części Miejskiej Żabna do gminy wiejskiej wystąpili: Marcin  Ossowski, Władysław Kamola, Mariusz Kiełpiński, Tomasz Gajkowski, Wojciech  Cherek, Maciej Gabryel oraz Sebastian Gramburg. Widzą w tym rozwiązaniu wiele korzyści dla społeczności lokalnej. Ich zdaniem przystąpienie do gminy wiejskiej przede wszystkim zwiększy tożsamość lokalną oraz odpowiedzialność za swoje miejsce zamieszkania. To jednak nie wszystko.
– Mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania ok. 20 tys. z funduszu sołeckiego, będą mogli utworzyć nieformalne stowarzyszenia np. koła gospodyń wiejskich, co zwiększy aktywność mieszkańców poprzez pomoc w utrzymaniu oraz budowie wszelkiego rodzaju inwestycji (budowa placu zabaw, utrzymanie dróg) – tłumaczą zgodnie propagatorzy przedsięwzięcia.
Dodają, że ich głównym celem nie jest wystąpienie z miasta. To jest jedynie pewna forma walki z zaniedbaniem Żabna przez miasto. Jak mówi Władysław Kamola, chodzi im głównie o przypomnienie władzy, że taka dzielnica jak Żabno istnieje.

- Troszeczkę mylnie zostały zaszufladkowane nasze działania. Otóż kojarzymy się wyłącznie z chęcią wystąpienia z miasta, a prawda jest zupełnie inna. My chcemy przypomnieć, że taka dzielnica istnieje i chcemy poprawić warunki życia w naszej dzielnicy. Skoro pisma z Urzędu Miasta nie pozostawiają złudzeń, że w najbliższych latach nie mamy co liczyć na jakiekolwiek inwestycje, to (skoro przez ostatnie 20 lat nic się tu nie zmieniło) tak naprawdę nie zamieni się tu nic przez kolejne dziesięciolecia. My widzimy szansę na rozwój naszej dzielnicy w Gminie Starogard. Poza rzeczywistą lepszą sytuacją finansową Gminy, którą stać na inwestycje, obecny podział wsi Żabno uniemożliwia pełne wykorzystanie środków unijnych na budowę dróg. Wynika to z tego, że nie można wybudować za środki unijne drogi „w polu”, lecz musi zostać zachowana tzw. ciągłość komunikacyjna, czyli połączenie z drogą utwardzoną – tłumaczy W. Kamola.

Czy zatem mieszkańcy Żabna czują się zaniedbywani przez miasto?
- Ciężko się wypowiadać za wszystkich ale patrząc na inwestycje w tej dzielnicy to chyba tak (brak oświetlenia, kanalizacji, utwardzonych dróg i chodników) Poza tym, najlepszym przykładem jest to, że w momencie odłączania części Żabna od Gminy nie wszyscy na to wyrazili zgodę i pozostali w strukturach gminnych. Np. ulica Świętojańska - prawa strona należy do Gminy, lewa do Miasta. Już wtedy mieszkańcy zdawali sobie sprawę, że obietnice Miasta skończą się na … obietnicach – dodają inicjatorzy.
Dla większości mieszkańców największą niewiadomą jest szkoła i fakt czy dzieci  z Żabna po ewentualnym odłączeniu od miasta nadal będą mogły uczyć się w placówce.
- Nie posiadam takiej wiedzy i to szeroki temat do konsultacji pomiędzy prezydentem a wójtem. Najważniejsze, aby szkoła istniała a pod jaką kuratelą czy miasta, czy gminy chyba obojętnie. Najlepszym przykładem jest fakt, że w tej chwili dzieci z terenu Gminy uczą się w szkole będącej na terenie miasta. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sytuację odwrócić. Ktoś niepotrzebnie „rozsiał” w szkole wiadomość, że szkoła będzie zamykana, że pracownicy szkoły stracą pracę itp. a to nie była i nie jest prawda, zostały przestraszone dzieci i rodzice – wyjaśnia W. Kamola. Jaki los czeka Żabno?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
31.12.2013 01:00
Moim zdaniem inicjatorzy tego zgromadzenia robią ludziom wodę z mózgu, nie wiem czy tym chcą zdobyć sympatię przed przyszłorocznymi wyborami? Naprawdę szkoda mi tych ludzi, którym opowiada się różne dziwne rzeczy, po co i kto na tym chce coś ugrać? Do zrobienia w ŻABNIE jeszcze pozostało odwodnienie i utwardzenie dróg, większość została zrobiona. Poza tym ludziom naprawdę niczego nie brakuje, komunikacja, piękne placówki oświatowo-wychowawcze, kompleks sportowy(czy pan Kamola wie że pierwszy z dwóch boisk ORLIK w Starogardzie za sprawą prezydenta i rady powstał właśnie w ŻABNIE?) Na dzień dzisiejszy w wieloletnim planie inwestycyjnym miasto planuje wydatki w infrastrukturę na ponad 25 mln złotych, więc niech pan Kamola i inni nie mieszają ludziom w głowach , że się nic nie robi i miasto zapomniało o ŻABNIE! Uważam, że aby takie zwoływanie ludzi miało sens to inicjatorzy oprócz zadbania o to by to głównie ich zauważono powinni zaprosić wójta gminy, prezydenta miasta oraz przedstawicieli rad gminy i miasta - wtedy można by mówić o prawdziwej merytorycznej dyskusji. Naprawdę obawiam się, że taka retoryka i straszenie, że ŻABNO przyłączy się do gminy wcale nie polepszy a wręcz odwrotnie pogorszy sytuację. Miasto na chwilę obecną raczej dokłada do ŻABNA, i będzie dużo dokładać(proszę zapytać ile gmina dokłada do dzieci w szkole, w 2014 gmina dołoży do dzieci wiejskich miastu o 70% mniej). Ja z całego serca życzę ŻABNU jak najlepiej, ale obawiam się, że te akcje prowadzą do pogorszenia relacji z miastem. Nie widać też oznak by gmina była bardzo zainteresowana przejęciem takich kosztów ze szkołą włącznie. Więc ostrożnie z deklaracjami aby nie przegrać tego co już się ma!

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama