piątek, 11 października 2024 17:27
Reklama
Reklama

Sposób na bobra

Na terenie Nadleśnictwa Lubichowo żyje ponad 500 bobrów. Negatywnym skutkiem działalności tych ssaków są lokalne podtopienia oraz ubytki w drzewostanie. Pracownicy Nadleśnictwa nauczyli się je niwelować, dzięki temu te zwierzęta i ludzie żyją w zgodzie.
Sposób na bobra

Bóbr jest pod ścisłą ochroną, dlatego musimy go akceptować wraz ze wszystkimi skutkami jego działalności. Te negatywne, pracownicy Nadleśnictwa w Lubichowie, nauczyli się niwelować.
- Bobry występują głównie wzdłuż cieków wodnych i wszystkie nasze szkody są skumulowane właśnie w tych miejscach – mówi Radosława Krysiak, specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Lubichowo. – Zwierzęta te przyczyniają się do utraty powierzchni leśnej, dlatego tak zmieniliśmy naszą gospodarkę i postępowanie, żeby te szkody zminimalizować.
Początkowo leśnicy stosowali metody zapobiegawcze, głownie ogradzali drzewa siatką, a także, przy pomocy środków chemicznych, próbowali odstraszać bobry zapachem.
- Teraz zmieniliśmy nasze podejście i w miejscach występowania bobra dokonujemy takich nasadzeń, które są dla nich korzystniejsze. Dzięki temu bóbr nie wchodzi w strefę drzewostanów, które chcemy ochronić – tłumaczy Radosława Krysiak.
Obecnie do niwelowania skutków działalności bobrów, leśnicy stosują metody udrażniania cieku wodnego.
Negatywnym skutkiem działalności bobrów są zalania i podtopienia pól oraz łąk. Straty z tego tytuły najbardziej dotykają prywatnych właścicieli.
- Podtopienia terenów nie mają dla nas aż  tak drastycznych skutków, jak u prywatnych właścicieli, gdzie zdarzają się przypadki, że zalana łąka nie nadaje się do użytku. Z punku widzenia leśników, gorsze jest uszkadzanie przez bobry drzew – mówi R. Krysiak. 
Osoba, która poniosła straty z tytułu działalności bobrów może zgłaszać się do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tam specjalny wydział zajmuje się szkodami wyrządzonymi przez te zwierzęta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jacenty 27.01.2019 22:00
W mojej okolicy wyłapali bobry na hak i gdzieś je wywieźli no ale nie każdy ma takie umiejętności refleks i biegi

sklepowad 22.10.2016 10:20
Bobromix odstraszacz to jest rozwiązanie. Jest to niemiecki niezawodny preparat. Oferują go tylko 4 sklepy w Polsce. Sklep Owad www.sklepowad.pl

19.01.2014 17:26
Oczko, cos ten projekt taki na twoim poziomie. Te klatki to aby ciebie wreszcie złapać?. Nie dałbym za to "dzieło" ani grosza.

16.01.2014 20:52
Podobno to "oczko" zaprojektował bobrom tamy i żeremia, Ciekawe ile tym razem skasował?.

14.01.2014 21:27
Pokazac bobrom lulichowskie "oczko". Na widok tego pazernego typa ucuekną gdzie pieprz rośnie.

14.01.2014 16:40
Sposób na bobra? Ogolić! :-)

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama