sobota, 12 października 2024 09:29
Reklama
Reklama

Kulisy ewakuacji ze starogardzkich szkół

O kulisach akcji ewakuacyjnej przeprowadzonej w zeszłym tygodniu w kilku starogardzkich szkołach rozmawialiśmy z dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Starogardzie Gd., Grzegorzem Wróblewskim.
Kulisy ewakuacji ze starogardzkich szkół

- Jak dowiedział się pan o rzekomych planach podłożenia bomby, w którejś ze szkół?

- Około godziny 12:15 otrzymaliśmy telefon z policji. Lekcja dobiegała końca, zaraz miała rozpocząć się przerwa. Policja powiedziała, że ma zostać podłożona bomba w „PG4”. Po rozmowie z przedstawicielem centrum kryzysowego stwierdziłem, że „PG4” to nie nasza szkoła, że to prawdopodobnie gimnazjum i na początku podjąłem decyzję o nieprzeprowadzaniu ewakuacji, ponieważ uważałem, że nie dotyczy to naszej szkoły. Po 10 minutach od tej rozmowy pod szkołę podjechały dwa radiowozy i policjanci przekazali mi informację, że szkołę trzeba jednak ewakuować. Tłumaczyli, że decyzja została podjęta odgórnie. Właśnie rozpoczęła się przerwa. Część dzieci jadła obiady, część korzystała z przerwy, klasy były puste za wyjątkiem klas 1-3, które nie mają systemu przerw i przebywali oni w pomieszczeniach z nauczycielami. Rozpoczęliśmy ewakuację. Nie było dzwonka alarmowego, ponieważ nie chciałem spowodować tym jakiś zatorów, co utrudniłoby ewakuację. Wraz z pozostałymi dyrektorami przeszliśmy po klasach, spokojnie oznajmiliśmy, żeby wszyscy opuścili szkołę.

- Jak przebiegał sam proces ewakuacji?

- Podjęliśmy decyzję, że będziemy ewakuować dzieci do Starogardzkiego Centrum Kultury. Wcześniej uzgodniłem z dyrektorem SCK, że za chwilę uczniowie przejdą do jego obiektu. Rozpoczęła się ewakuacja. Na początku policjanci mówili, że dzieci mają ze sobą zabrać tornistry i kurtki. Jednak do tej pory wszelkie próby ewakuacji przeprowadzaliśmy wiosną, kiedy jest ciepło i dzieci nie muszą zabierać ze sobą kurtek. Uczniowie klas 1-3 mają kurtki ze sobą, w klasie. Natomiast uczniowie klas 4-6 mają kurtki w szatni i mając na uwadze dobro dzieci postanowiłem, że dzieci wyjdą na dwór bez kurtek, dzięki czemu ewakuacja przebiegała bardzo sprawnie i bezpiecznie. Wszystko trwało około 10 minut. Co najważniejsze, żadnemu z uczniów nie stała się żadna krzywda, nikt się nie skaleczył, ani niczego nie zgubił. Dopiero, gdy budynek był zupełnie pusty, policjanci mogli rozpocząć poszukiwania.

- Jak długo dzieci przebywały w SCK i co stało się później?

- Po udaniu się do SCK dzieci rozlokowaliśmy na pierwszym i drugim piętrze budynku. Dzieci w dzisiejszych czasach są bardzo mobilne, prawie każde z nich miało ze sobą telefon więc rodzice bardzo szybko dowiedzieli się o zaistniałej sytuacji i zaczęli odbierać dzieci z SCK. Bardzo się cieszę, że wszystko odbyło się sprawnie i bezproblemowo. Około 14:30 policjanci opuścili szkołę. Dzieci mogły wrócić po swoje rzeczy. Ewakuowaliśmy 716 dzieci, z czego do szkoły wróciło 120, reszta została odebrana przez rodziców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama