niedziela, 13 października 2024 05:27
Reklama
Reklama

Swoje Pokochajcie!!! – Sąsiadów Poznawajcie

Wielkimi krokami zbliża się Nadbałtycki Festiwal Orkiestr Dętych. Wydarzenie nietuzinkowe i wyjątkowo barwne z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się konferencją „Rola orkiestr dętych w kulturze ludowej” w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku 31 maja 2014 r. w godzinach od 10:00 do 15:00.
Swoje Pokochajcie!!! – Sąsiadów Poznawajcie

Drugi dzień zapoczątkuje przemarsz orkiestr, który zakończy się na placu 700-lecia w Zblewie. Przybyli goście będą mogli wysłuchać hymnów Zjednoczonej Europy, Polski, Kaszubskiego i Kociewskiego oraz Pieśni Kwidzyniaków. Będzie też próba pobicia rekordu.
- Wszystkie orkiestry dęte otrzymały jednolity zapis nutowy (na każdy instrument) tych 5 hymnów. Wypróbowały te utwory i teraz wspólnie zagrają je pod batutą p. Ireneusza Stromskiego – byłego kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej – który, notabene zaaranżował te hymny. Obserwować i rejestrować będzie p. Dionizy Zejer z Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości – opowiada Zbigniew Jankowski, specjalista ds. regionalnych Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Orkiestry dęte znów na fali
Obserwując coraz większe grono osób zainteresowanych występami orkiestr dętych nietrudno dojść do wniosku, że wracają one ponownie do łask. Stąd też pomysł na zorganizowanie festiwalu. Jak mówi Zbigniew Jankowski, orkiestry dęte towarzyszyły nam od samego początku, maszerując ulicami Starego Gdańska i grając przed Centrum św. Jana.
- Czy dzisiaj zyskują one ponownie na popularności? U publiczności tak. Gorzej jest z ich własną tożsamością i akceptacją przez samych siebie. Troszkę skomercjalizowały się, a jeżeli podlegają pod jakąś instytucję kultury, a tym samym pod lokalny samorząd, to stają się uzależnione od kaprysów urzędników.

Muzyka na żywo i inne atrakcje
Tych, którzy poznali już urok muzyki płynącej z instrumentów dętych i tych, którzy jeszcze nie mieli okazji się z nią zapoznać zachęcamy do uczestnictwa w festiwalu. Dlaczego warto pojawić się 31 maja w Gdańsku i 1 czerwca w Zblewie?
- Aby odnowić i podtrzymać w nas to, co łączy się z naszymi korzeniami, z naszą tożsamością i tradycjami, aby ochronić się przed napływem wzorców amerykańskich. Ich historia i współczesność są inne i nasze są inne. A przede wszystkim, żeby odpocząć przy dźwiękach muzyki na żywo! Porzucić na jeden dzień komputer, swoją ulubioną muzykę, gry itp. Zdecydować się na spędzenie mile czasu przy muzyce na żywo, chłodząc się drobnym "browarkiem" z AMBERA. Oprócz tego będą i inne atrakcje z koncertem zespołu ŻUKI na koniec – zachęca pan Zbigniew.

Parafraza wiersza M. Reja:

Gdy cudze oglądacie, cudzego słuchacie,
Przez to ...Cudze chwalicie..., i nawet kochacie!...

Tak Mikołaj z Nagłowic kiedyś nam powiedział:
Że Polacy nie gęsi i swój język mają...
O nas Pomorzanach już na pewno wiedział
I uważał, że także swą kulturę mają.
O, ojcze mowy polskiej, polskiego języka,
Popatrz ty na nas dzisiaj i nam powytykaj
Nasze błędy i wady, naszą zaściankowość,
Do chwalenia cudzego niepojętą skłonność...

Rzeknij do nas ubogich, zapatrzonych w obce:
Wyście Słowianie, a nie... barany i owce!
Spójrzcie w głąb swej historii, trud sobie zadajcie,
I poznawszy co wasze: ... SWOJE POKOCHAJCIE!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama