poniedziałek, 14 października 2024 03:27
Reklama
Reklama

Plują, przeklinają, wymiotują - bezdomni upodobali sobie polskiego wieszcza

Bezdomność to jeden z najtrudniejszych problemów społecznych. Częściej spotykany w dużych aglomeracjach miejskich, rzadziej w niewielkich miejscowościach i praktycznie w ogóle na wsiach. Problem ten od wielu lat spędza sen z powiek starogardzianom.
Plują, przeklinają, wymiotują - bezdomni upodobali sobie polskiego wieszcza

Niedawno dotarły do nas głosy Czytelników, którzy oburzeni są osobami bezdomnymi okupującymi ławki przy pomniku Adama Mickiewicza w Starogardzie Gd. Mieszkańcy pytają się, dlaczego władze i służby mundurowe pozwalają na taki stan rzeczy.

Wielu bezdomnych, choć oczywiście nie wszyscy, to osoby uzależnione od alkoholu winiące za swoje niepowodzenia nie siebie, lecz otaczający ich świat.

Podobną opinią podzielił się z nami również inny Czytelnik. Jak mówi mężczyzna, to skandaliczne, że nic w tej sprawie nie można zrobić. Chciałby zaoszczędzić takiego widoku swoim znajomym, którzy go odwiedzają i którym chętnie pokazuje miasto.

- Ile razy nie szliśmy przy pomniku Mickiewicza, tyle razy ci bezdomni tam siedzieli. Przeklinają na cały głos, jeśli chce się im delikatnie pokazać, że przydałoby się wolne miejsce na ławce, potrafią odpyskować takimi epitetami, że głowa mała. Czują się jak na własnym podwórku, a przecież teren ten jest przestrzenią publiczną – informuje pan Mirosław.  

Straż Miejska tłumaczy, że w tej sprawie ma związane ręce. Aby interweniować, bezdomni musieliby łamać prawo. Kilkugodzinne przebywanie na terenie publicznym czy odpoczynek na ławkach, w myśl obowiązujących przepisów, nie jest niczym niedozwolonym.

- Służby przyjeżdżają do takich osób po to, aby udzielić im pomocy. Samo siedzenie na ławce i brak dbania o higienę osobistą czy wydzielanie przykrego zapachu, nie jest wykroczeniem ani przestępstwem. Prawa takich osób wyglądają tak samo jak każdego innego mieszkańca Starogardu. Nie możemy ich stamtąd przegonić, możemy wyłącznie zaoferować im pomoc. Tej niestety odmawiają. Nie możemy nawet interweniować, jeśli chodzi o picie przez nich alkoholu w miejscu publicznym, ponieważ piją denaturat, który w myśl ustawy, alkoholem nie jest – wyjaśnia Mieczysław Haronek z Komendy Straży Miejskiej w Starogardzie Gd.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kociewiak 03.08.2014 15:47
Na Starogardzkim rynku pijak podchodzi do partkujacych pojazdy i żebrze na chlanie. Straż miejska nic z tym nie robi !!!! Czy taki menel to wizerunek miasta?

123 28.07.2014 15:06
Ten ze sztywną gyrą podobno jest z Malborka. Był tam na jakimś leczeniu i przyszedł "na emeryturkę" do Starogardu. Patologia jest, bo normalnych ludzi potrafią się odnosić, jakby to oni byli panami życia. A weź potem usiądź na takiej ławce gdzie siedział menel. Fuj, porzygałbym się chyba.

27.07.2014 23:44
to nie można już sobie na ławce posiedzieć i nóg rozprostować?

tutam 27.07.2014 18:33
Cholerna prawnicza kazuistyka. Kazuistyka to jest takie prawo, w którym jest np. wymienionych 5 rodzajów alkoholi. Ale jeśli na rynku pojawi się szósty produkt zawierający alkohol i producent nazwie go "Denaturat" to to już alkohol nie jest. Bo nie jest wymieniony z nazwy w ustawie. Do d...py z takim prawem! Jak by nie można było tym przepisem objąć KAŻDEGO produktu zawierającego alkohol lub substancje alkoholopodobne, łącznie np. z płynem do mycia szyb.

tutam 27.07.2014 18:20
"ponieważ piją denaturat, który w myśl ustawy, alkoholem nie jest" - idąc tym torem myślenia, jeżeli nażłopię się denaturatu a potem wsiądę za kółko, to Policja nic mi nie może zrobić, bo to przecież nie alkohol.

nn 28.07.2014 16:22
Ale w myśl ustawy będziesz pod wpływem alkoholu, a to w przypadku prowadzenie pojazdu jest co najmiej wykroczeniem,bezwzględu co piłeś!!!!!!

O.D 27.07.2014 15:35
Niektóre wpisy świadczą o ich autorach . Nawet nie znaie tych ludzi i już określacie ich mianem meneli . Nie wstyd wam ? Są to tacy sami ludzie jak my , tylko , że mają znacznie więcej problemów niż ty czy ja . Pewnie też kiedyś mieli rodziny , bliskich ... Powinniście się wstydzić

tutam 27.07.2014 18:26
Wszyscy ciężko pracujemy za marne pieniądze, płacimy podatki, itp. więc mamy prawo wymagać czystej i kulturalnej przestrzeni publicznej. A ci menele mają wszystko w d...pie: po co pracować, skoro wszystko można wyżebrać albo ukraść, a potem za ukradzione chlać całe dnie i szczać na chodniki w obecności dzieci. Mam prawo nazywać ich menelami i nic mnie nie obchodzi ich być może piękna przeszłość. Alkoholizm też przeważnie zaczyna się pięknie i beztrosko od zimnego piwka z kolegami.

27.07.2014 13:48
Walka z bezdomnościa nie polega na usuwaniu ich sprzed oczu "normalnego" społeczeństwa. Co z tego, że przegoni się ich spod pomnika, jak zagnieżdżą się w innym miejscu - a problem będzie dalej obecny. Na siłe pomoc im się też nie da, nie można kogoś zmuszać do pracy i zarabiania pieniędzy, ale już do dbania o czystość tak. Ludzie mają prawo wymagać od innych, przebywających w przestrzeni publicznej tego, żeby zachowywali pewne granice higeny osobistej, przynajmniej ze względów zdrowotnych. No właśnie, ludzie powinni to robić, potrzebna jest świadomość społeczna. W Polsce cały czas pokutuje przekonanie, że każdy powinien zajmować się tylko swoimi sprawami. Dobrze, ale istnieje też sfera publiczna, w której należałyby rowież zadbać o porządek i bezpieczeństwo. To nie chodzi nawet o to, żeby zupełnie zlikwidować bezdomych - bo to przecież absurd, ale o to, żeby dać możliwość albo uświadomić tym bezdomnym, że powinni dobać o czystość dla siebie i innych. Oczywiście tu jeszcze dochodzi problem alkoholizmu...

zema 27.07.2014 13:02
Śmieszne tłumaczenie i nie do przyjęcia. Płacimy podatki i mamy prawo oczekiwać bezpiecznej przestrzeni publicznej. Ze strachem i obrzydzeniem musimy przechodzić obok tego menelstwa, bo mieszkamy w okolicy, wracamy z dziećmi z przedszkola. Co mamy mówić naszym dzieciom, które są skazane na te widoki? Po co są służby porządkowe, skoro nic nie mogą?

zorro 28.07.2014 21:03
To nie płać podatków "przestrzeń publiczna "jak sama nazwa mówi jest PUBLICZNA , każdy ma prawo na niej przebywać.Niewiesz co dzieciom mówić proste ,że jak będą pili alkohol w nadmiarze to skończą jak ci ludzie.Gamoniu pedagogiczny!!!

anek 27.07.2014 10:50
zapewne emigranci z wiosek

tutam 26.07.2014 23:33
To wstyd, że w tak małym mieście jest tylu meneli. Pod tym względem Starogard chyba dogania największe aglomeracje w Polsce. Już tyle lat od upadku komuny, a tych niebieskich ptaków coraz więcej i więcej. Skąd oni mają kasę na alkohol, skoro nie pracują - bo kto by ich chciał zatrudnić, skoro nawet dla porządnych starogardzian pracy nie ma? W Polsce chyba naprawdę mamy socjalizm, skoro można nie pracować, chlać alkohol i ŻYĆ.

tutam 26.07.2014 23:25
Koleś ze sztywną nogą jest tu obecny od kilku zaledwie lat. Co tu robi? Skąd się wziął? Wcześniej go nie było.

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamekTreść komentarza: Moim zdaniem jak ktoś parkuje na chodniku to jak miał przejść.Data dodania komentarza: 10.10.2024, 03:39Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: PaniTreść komentarza: Bezstresowe wychowanie. Zaostrzyć kary, to zaczną się bać , a nie, że dostanie kuratora i dalej to samo.Data dodania komentarza: 9.10.2024, 16:32Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jaka szybka reakcja, a operatora monitoringu nie było w trakcie zdarzeniaData dodania komentarza: 9.10.2024, 14:17Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim RynkuAutor komentarza: mir24Treść komentarza: no i to jest bardzo dobra wiadomość ,brawo władze SkarszewData dodania komentarza: 8.10.2024, 09:13Źródło komentarza: [FOTO] Najnowocześniejsza pływalnia w regionie. Zobaczcie zdjęcia z budowy basenu w SkarszewachAutor komentarza: danielcoTreść komentarza: Zapraszam pana do Czech. Tam zobaczy pan system funkcjonowania kolei zintegrowanego z autobusami. na tej linii w realiach Czech między Szlachtą, a Smętowem jeździłby lekki wagon motorowy w równym takcie co dwie godziny. Ale w biednej i zacofanej mentalnie Polsce nic się nie opłaci. Polacy niszczą to, czego nie zbudowali, bo budowali to Niemcy.Data dodania komentarza: 7.10.2024, 19:35Źródło komentarza: Czy mieszkańcy uratują linię kolejową LK218 na trasie Szlachta – Skórcz? Autor komentarza: MTreść komentarza: Szukam informacji tak z ciekawości. Gdzie w Starogardzie są umieszczone syreny alarmowe? Ktoś wie?Data dodania komentarza: 7.10.2024, 17:31Źródło komentarza: PRZYPOMINAMY: Jutro w Starogardzie odbędą się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawyją syreny
Reklama
Reklama
Reklama