Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Gdańsku, w powiecie starogardzkim na grypę w dniach od 23 do 31 stycznia zachorowało 2 181 osób. Nie ma jeszcze analizy dla pierwszych tygodni lutego. W starogardzkim szpitalu również odnotowano większą liczbę zachorowań.
- Liczba osób zgłaszających się do szpitala z powodu zachorowań na infekcje grypopodobne w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego uległa znacznemu wzrostowi – informuje Magdalena Jankowska z Kociewskiego Centrum Zdrowia. - Już pod koniec stycznia znacznie zwiększyła się liczba pacjentów, u których wykryto szybkimi testami immunochromatograficznymi antygen grypy. W roku ubiegłym wzrost zachorowań odnotowaliśmy od lutego – dodaje przedstawicielka starogardzkiego szpitala.
W związku z szalejącą grypą wstrzymano również odwiedziny pacjentów w szpitalu.
- Odwiedziny pacjentów wstrzymane są od dnia 27 stycznia br. do odwołania. Każdego dnia jest sprawowany nadzór epidemiologiczny dotyczący liczby osób zgłaszających się do szpitala z powodu infekcji grypopodobnych. Odwiedziny zostaną odwołane w chwili, gdy liczba takich zachorowań będzie się zmniejszała – podkreśla Magdalena Jankowska z KCZ.
Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Charakteryzuje się sezonowością.
- W naszym klimacie europejskim zachorowania występują od późnej jesieni ze szczytem zachorowań w okresie wczesnej wiosny. W obecnym sezonie obserwujemy wzrost ilości zachorowań już w miesiącu styczniu w porównaniu z rokiem ubiegłym - mówi Alicja Ćwiklińska, kierownik Sekcji Epidemiologii PSSE w Starogardzie Gd. - Ilość przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w powiecie starogardzkim w styczniu b.r. wynosiła 5693 osoby. Dla porównania w tym samym okresie roku 2016 zgłoszono 3552 przypadki zachorowań. Analizując dane epidemiologiczne za rok 2016 można się spodziewać zwiększania się ilości zachorowań na grypę w kolejnych tygodniach. W lutym 2016 r. odnotowano 8490 zachorować na grypę, w marcu – 5948. Jeśli chodzi o ofiary śmiertelne z powodu grypy w powiecie starogardzkim, to doprecyzowania wymaga kwestia powodu zgonu. W odniesieniu do grypy raczej należy mówić o ciężkich powikłaniach z powodu przechorowania grypy, niż grypy jako bezpośredniej przyczyny zgonu. Rzeczywiście grypa może wywoływać ciężkie powikłania w postaci zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, czy też zapalenia opon mózgowych. Niemniej w trwającym sezonie grypy nie odnotowaliśmy zgłoszenia zgonu w wyniku powikłań pogrypowych - podsumowuje Alicja Ćwiklińska z PSSE Starogard Gd.
Napisz komentarz
Komentarze