Obie koncepcje zakładają, iż w nowym zblewskim parku znajdować będą się m.in. place zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, skatepark, tyrolka, boisko do siatkówki plażowej, samoobsługowy punkt serwisu rowerów oraz skarpa, z której będzie można zimą zjeżdżać na sankach. Będą także toalety, pomieszczenia gospodarcze.
Władze samorządowe chcą, aby park spełniał przede wszystkim oczekiwania mieszkańców, stąd pomysł na tak szerokie konsultacje już na etapie projektowania go i możliwość zagłosowania w internetowej sondzie (pod lewym menu na stronie głównej www.zblewo.pl).
„Park haftu kociewskiego”
Motywem pierwszego z projektów w jest haft kociewski. Wg tej koncepcji, park dzieli się na strefy funkcjonalno - rekreacyjne, które odpowiadają motywom kwiatowym występującym w hafcie kociewskim – np. kwiaty, słoneczko, łan zboża itp. Również kolory kwiatowych rabatek odpowiadają tu kolorom haftu. Dominują kolory czerwony, niebieski, żółty i pomarańczowy. Dzięki temu, park byłby nie tylko bardzo plastyczny w odbiorze, ale byłby także świetną promocją kultury i tradycji kociewskiej, bo przecież Zblewo to serce Kociewia!
„Zblewo na okrągło”
Drugi projekt parku nosi nazwę „Zblewo na okrągło”. Ten projekt również nawiązuje do tradycji, jako że na przełomie XIII i XIV wieku Zblewo rozwinęło się m.in. dzięki produkcji smoły i obróbce drewna. I właśnie proces produkcji smoły stał się inspiracją do koncepcji parku, opartej o wklęsłe, płaskie i wypukłe okręgi. Tu również przewidziano podział parku na strefy funkcjonalne.
Napisz komentarz
Komentarze