Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło 14 grudnia br. w godzinach porannych. Zgłoszenie do służb ratunkowych wpłynęło ok. godz. 7.30.
Nie mogą uwierzyć w to co się stało
Pod dom wynajmowany przez kilkuosobową rodzinę, przyjechały trzy zastępy straży, policja oraz pogotowie. Wewnątrz znaleziono pięciu domowników, w tym troje dzieci.
- Stwierdzono trzykrotnie większe od dopuszczalnego stężenie tlenku węgla w pomieszczeniach budynku - informuje st. kpt. Zbigniew Rzepka, rzecznik prasowy KP PSP w Tczewie. - Niestety w łazience natrafiono na ciało martwego 15-latka, który znajdował się w wannie. W łazience mieścił się piecyk gazowy. Oprócz niego, w domu były cztery osoby, matka z trójką dzieci. Wszyscy zostali przetransportowane do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla.
Na miejsce tragedii przyjechał prokurator, który nadzorował pracę wykonywaną przez mundurowych.
- Na ul. Spółdzielczą został wysłany patrol policji, grupa dochodzeniowo – śledcza oraz technik kryminalistyczny – mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - Według wstępnych ustaleń, sprawcą śmierci nastolatka był czad, który najprawdopodobniej wydobywał się z wadliwej instalacji pieca gazowego.
Przeprowadzone czynności pozwolą wyjaśnić ze szczegółami okoliczności zdarzenia. Wiadomość o śmierci nastolatka wstrząsnęła okolicą. Sąsiedzi nie mogą uwierzyć w to co się stało.
- To był taki grzeczny, miły chłopak. Miał takie ładne, kręcone włosy, ludzie tu w okolicy mówili na niego aniołek. Pomieszkiwał u siostry, ona przy Spółdzielczej wynajmuje mieszkanie. Trudno pogodzić się z nagłą śmiercią, która go spotkała - mówi jedna z sąsiadek.
Zabezpiecz bliskich przed cichym zabójcą
Eksperci w dziedzinie pożarnictwa przypominają, że podstawową przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niepełne spalanie, do którego może dojść w sytuacji, gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna i zabraknie właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Dlatego też przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.
- Policjanci apelują o ostrożność i zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed cichym zabójcą – mówi rzecznik tczewskiej policji. - Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Pamiętajmy, aby sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach i niesprawne urządzenia gazowe, piece i kominki wiążą się z ogromnym ryzykiem zatrucia tlenkiem węgla. Policjanci przypominają, że niesprawne przewody kominowe, uszczelnione okna i drzwi, piecyki nieposiadające atestów, zaklejone kratki wentylacyjne są poważnym zagrożeniem podczas sezonu grzewczego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wezwijmy specjalistę.
Napisz komentarz
Komentarze