piątek, 4 października 2024 17:28
Reklama
Reklama
Reklama

Rola środków społecznego przekazu w życiu Kościoła. Media narzędziem Nowej Ewangelizacji

Środki społecznego przekazu są doskonałą drogą dotarcia z orędziem Chrystusa do osób wątpiących i szukających Boga w swoim życiu. Nie może zatem dziwić rosnąca siła mediów w Nowej Ewangelizacji, uznanej za jeden z priorytetów pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Najważniejsze jednak jest to, żeby ktoś kogo zainteresuje przekaz z życia Kościoła zaczął szukać drogi do pogłębiania swojej wiary.
Rola środków społecznego przekazu w życiu Kościoła. Media narzędziem Nowej Ewangelizacji

Człowiek XXI wieku żyje w świecie nacechowanym nieograniczonym dostępem do informacji. To już nie tylko radio, czy telewizja ale również internet stanowią źródło wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Nie sposób przecenić zatem roli mediów w ewangelizacji i w życiu kościoła. Same za siebie mówią tutaj liczby. Otwarcie Drzwi Świętych przez Ojca Świętego Jana Pawła II w noc Bożego Narodzenia 1999 r., transmitowane w 126 stacjach telewizyjnych w 80 krajach obejrzało miliard sześćset milionów widzów. Katolików na świecie jest mniej więcej miliard. Media interesują się życiem kościoła, stanowią tym samym doskonałą drogę do dotarcia do osób wątpiących, sceptycznych, takim którym „nie po drodze” jest w niedzielę dotrzeć do świątyni. Ważne jest, aby zdając sobie sprawę z potęgi środków społecznego przekazu nie zgubić w tym wszystkim człowieka.
- Głoszenie Ewangelii jest zawsze tam, gdzie są ludzie. Media przejmują dzisiaj powoli komunikację międzyosobową, stąd warto pamiętać o osobach, które często korzystają z mediów, że do nich jest także skierowane nauczanie Chrystusa i Kościoła – wyjaśnia ks. dr Wojciech Węckowski, specjalista w zakresie komunikacji społecznej i wykładowca mass mediów w WSD w Pelplinie. - Środki społecznego przekazu, często mówi się, że są współczesnym środkiem ewangelizacyjnym. Najważniejsze, żeby były preewangelizacyjnym, tzn., żeby ktoś kogo zainteresuje przekaz z życia Kościoła zaczął szukać drogi do pogłębiania swojej wiary.

Papież a media
Choć to papież Pius XII w encyklice Miranda Prorsus z 1957 roku pierwszy zwrócił uwagę, że media, w tym nowoczesne środki dostępu do informacji są dla człowieka wyjątkową szansą – to pierwszym prawdziwie medialnym następcą św. Piotra był Jan Paweł II. Pontyfikat papieża Polaka można uznać z całą pewnością za kamień milowy w dostępie do informacji z życia Watykanu i papiestwa.
- Nie możemy zapomnieć, że pontyfikat Jana Pawła II przypadł w samo centrum szybkiego rozwoju środków masowego przekazu. Nasz papież w doskonały sposób to wykorzystał, bo rozumiał czym dzisiaj są media – podkreśla ks. dr Węckowski. - Z drugiej strony należy podkreślić, że Karol Wojtyła współpracował z dziennikarzami, rozmawiał z nimi, spotykał się, a przede wszystkim sam miał zdolność tworzenia o sobie obrazu medialnego. To nie było aktorstwo, ale charyzmat przekazywania w ten sposób Chrystusa.
Jan Paweł II nie ukrywał ograniczeń wynikających ze swojego zaawansowanego wieku i stanu zdrowia. Moment umierania papieża transmitowano niemal na cały świat i to właśnie dzięki mediom w odchodzeniu Ojca Świętego uczestniczyli ludzie różnych narodowości, kultur, czy nawet wyznań. Dzisiaj współpracę z mediami kontynuuje Benedykt XVI. Choć nie posiada charyzmy papieża - Polaka to również gromadzi na Placu św. Piotra tłumy wiernych. Jest to kolejnym dowodem zmiany, jaka dokonała się w ciągu ostatniego dziesięciolecia w życiu kościoła.

Nie zawsze słuszna krytyka
Niezwykle „atrakcyjnym” tematem dla dziennikarzy są również skandale wśród duchowieństwa USA, Irlandii czy Austrii. Również polskie media tzw. mainstreamu coraz częściej poruszają bolesne dla kościoła zagadnienia. Kolejnym problemem jest brak fachowego przygotowania dziennikarzy zajmujących się zagadnieniami religijnymi. Wzrasta również obojętność na ważne wydarzenia – żadna z polskich telewizji (oprócz TV Trwam) nie transmitowała tegorocznego spotkania rodzin z papieżem Benedyktem XVI (z udziałem bagatela ponad miliona osób), czy wręczenia paliuszy (biała wełniana taśma symbolizująca więź ze Stolicą Apostolską) trzem polskim arcybiskupom metropolitom w Watykanie. Kościół usiłuje się odnaleźć w nowej, trudnej rzeczywistości, próbując wypracować nowe schematy dialogu z mediami.
- To nie jest problem mediów, ale dziennikarzy, którzy nie rozumieją liturgii, nauczania Kościoła, Ewangelii. Często można zauważyć, że dla dziennikarzy wszystko jest mszą, stwierdzenie nieważności małżeństwa jest dla nich rozwodem kościelnym, a sakrament chorych jest ostatnim namaszczeniem, po którym namaszczony najlepiej, żeby umarł – podkreśla ks. dr Wojciech Węckowski. - Skoro mamy takich dziennikarzy, którzy nie znają się na Kościele, to wyciąga się tyko to co jest zrozumiałe, czyli najczęściej są to jakieś skandale. Niestety w mediach współczesnych ze względu na oszczędności zrezygnowano z redakcji katolickich (dzięki Bogu, że takie jeszcze są w mediach państwowych). Dobrze byłoby, żeby współcześni dziennikarze byli świadomi, że nie na wszystkim się znają. Z drugiej strony w naszym Kościele jeszcze bardziej należy zwracać uwagę na dbanie o przekazywanie jak najlepszych informacji.
Rozwiązaniem wydaje się dalszy rozwój mediów katolickich. Od wielu lat na pierwszym miejscu sprzedaży tygodników w Polsce plasuje się „Gość Niedzielny”. Stałą rzeszę wiernych czytelników ma również „Tygodnik Powszechny”.
- Przyszłość mediów katolickich jest otwarta – mówi ks. dr Węckowski. - Zależy od dwóch rzeczy: od profesjonalizmu ludzi pracujących w nich, ale także od odbiorców - wiernych, którzy są ciekawi życia Kościoła. Jedno i drugie jest od siebie uzależnione, bo gdy nieprofesjonalnie coś jest robione, to nie dziwię się, że nie ma chętnych na czytanie, słuchanie czy oglądanie wiadomości z życia Kościoła. Również jeżeli nie ma zainteresowania ze strony odbiorców, to po pewnym czasie dziennikarze tracą chęci do pracy w mediach.

Świat symboli
Świat mediów, szczególnie tych elektronicznych – to świat pełen gestów i symboli. Czasami wystarczy moment, niespodziewane ujęcie, gra świateł, aby powiedzieć więcej niż można zawrzeć w jednym wykładzie uniwersyteckim. Przygotowując się do tego artykułu, natrafiłem na wyjątkowo trafne podsumowanie roli mediów w kościele i w procesie ewangelizacji.
- Któż mógłby zapomnieć obrazy rozmowy w więzieniu między Janem Pawłem II a zamachowcem Ali Agcą? Gdy oglądam je dzisiaj z perspektywy czasu, przychodzi mi na myśl, że być może pozostaną one jednym z najbardziej wzruszających i znamiennych obrazów całego pontyfikatu – mówił ks. Federico Lombardi SJ, rzecznik prasowy papieża Benedykta XVI. – Jest to najbardziej konkretny i przemawiający obraz chrześcijańskiego przebaczenia, jaki widzieliśmy w całym naszym życiu. (…) Dzisiaj możemy powiedzieć „błogosławiona telewizja!”, która zachowała dla nas te obrazy. Są one jak głoszenie Ewangelii czynami.

List apostolski Papieża Jana Pawła II do odpowiedzialnych za środki społecznego przekazu

Rozliczne są wyzwania stojące przed nową ewangelizacją w świecie tak bogatym w możliwości komunikowania, jak nasz. W związku z tym w encyklice Redemptoris missio podkreśliłem, że pierwszym areopagiem współczesnego świata jest świat komunikacji, zdolny jednoczyć ludzkość, czyniąc z niej – jak się powiada – „globalną wioskę”. Środki społecznego przekazu nabrały takiego znaczenia, że są dla wielu głównym narzędziem kierującym i inspirującym postawy indywidualne, rodzinne, społeczne. Jest to problem złożony, ponieważ kultura ta, bardziej jeszcze aniżeli ze względu na treści, ma wypływ ze względu na istnienie nowych sposobów komunikowania przy pomocy nieznanej dotąd techniki i języka. (…) Nasza epoka jest epoką globalnej komunikacji, gdzie tak wiele momentów ludzkiej egzystencji przebiega poprzez procesy medialne, czy przynajmniej musi się z nimi konfrontować. (…) Apostoł Paweł kieruje wyraźne przesłanie do tych, którzy działają w komunikacji społecznej – polityków, profesjonalistów komunikacji, widzów: „Dlatego, odrzuciwszy kłamstwo, niech każdy z was mówi prawdę swemu bliźniemu, bo jesteście nawzajem dla siebie członkami. (...) Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym” (Ef 4, 25; 29). Do pracowników komunikacji, a zwłaszcza do wierzących, którzy działają na tym ważnym polu społecznym, zwracam się z wezwaniem, które od początku mojej posługi pasterza Kościoła powszechnego kieruję do całego świata:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo 4.10 - 6.10 2024 - Festiwal Przygody Wanoga Wejherowo Festiwal Przygody „WANOGA” to największa tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.Termin tegorocznego Festiwalu to 4 - 6 października 2024. Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z podróży po świecie, a także liczne imprezy plenerowe. Imreza ma być inspiracją do pogłębiania wiedzy krajoznawczej, a także rozbudzenia zainteresowania walorami turystycznymi świata i regionu pomorskiego.Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie - bardziej niż celem samym w sobie - jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.Festiwal Przygody Wanoga - PROGRAM 2024:PIĄTEK, 4 października 2024Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Prelekcje podróżnicze – 18:00-22:0018:00 – Weronika Kwapisz – Motocyklem dookoła Wietnamu19:00 – Wojciech Mura – 15 miesięcy przez Pacyfik20:00 – Piotr Trybalski – Ogarnianie Islandii21:00 – Michalina Kupper – Zagros Mountain Trail – przez góry Iraku SOBOTA, 5 października 2024Rzeka Reda (Zamostne –> Orle)Spływ kajakowy rzeką Redą, godz. 11:00-14:00 Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Piotr Trybalski – Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?Prelekcje podróżnicze – godz. 15:00-22:0015:00 – Karolina Gawonicz, Michał Łukaszewicz – Międzyświaty. Wyprawa przez kanadyjskie Barren Lands16:00 – Julita Ilczyszyn – Zrealizować niemożliwe17:00 – Wojciech Ganczarek – Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-202318:30 – Piotr Krzyżowski – Moja droga na Dach Świata19:30 – Marcin Meller – Gaumardżos! Opowieści z Gruzji20:30 – Agnieszka Kołodziejska – Polacy na emigracjiSala zabaw dla dzieci – godz. 15:00-19:00 NIEDZIELA, 6 października 2024Wejherowo, godz. 11:00-13:00Marsz nordic walking Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255Warsztaty podróżnicze – godz. 13:00-14:00Adam Cieplak (Wyprawomaniak.pl) – Jak się mieszka w campervanie?Prelekcje podróżnicze – godz. 14:00-20:0014:00 – Dominik Wieczorkiewicz – Hulajnogą wokół Jeziora Niasa15:00 – Jakub Tolak, Zofia Samsel (Foxes in Eden) – Życie w drodze – droga przez życie16:00 – Tomasz Owsiany – YVYpóra. Twarze Paragwaju17:30 – Elżbieta Dzikowska – Przez światSala zabaw dla dzieci – godz. 14:00-18:00 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie!BILETY można nabywać internetowo poprzez system Evenea:https://evenea.pl/pl/wydarzenie/12WANOGAWanoga - to słowo oznaczające w języku kaszubskim wycieczkę, podróż lub wędrówkę, a także określenie nieco z przymrużeniem oka kogoś kto wciąż wędruje, podróżuje, czyli wanożi. Festiwalowe atrakcje:• cykl spotkań z podróżnikami, eksplorerami i dziennikarzami podróżniczymi• slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe• rajd na orientację• konkursy z nagrodami• stoiska z literaturą podróżnicząData rozpoczęcia wydarzenia: 04.10.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oleńkaTreść komentarza: A gdzie ojcowie tych dziewczynek? Nie rozumiem.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:23Źródło komentarza: Dziewczynki z podstawówki były molestowane? Wobec podejrzanego nauczyciela W-F prowadzone jest śledztwo. Przebywa w tymczasowym areszcie!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Artykuł jasno wyjaśnia, jak uzyskać odszkodowanie za wypadki za granicą. Dobrze podkreśla, jak ważne są ubezpieczenie i pomoc prawnaData dodania komentarza: 30.09.2024, 18:41Źródło komentarza: Odszkodowanie za wypadek za granicą: co muszą Państwo wiedziećAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Różnice w systemach prawnych oraz przepisy dotyczące opodatkowania spadków podkreślają znaczenie współpracy z doświadczonymi prawnikami międzynarodowymi. Ich pomoc może znacznie uprościć proces i zapobiec problemom. Jakie konkretne przypadki pokazują wartość takiego wsparcia?Data dodania komentarza: 30.09.2024, 18:24Źródło komentarza: Dziedziczenie za granicą: niuanse prawne i porady praktyczneAutor komentarza: ZibolTreść komentarza: W finale powinna być Maja i Aleksandra. Co to za jury? Wiśniewski śpiewać nie potrafi i z Ochmanem wyforowali talent? To nie było profesjonalne. Dlaczego wyników SMS nie pokazano?Data dodania komentarza: 29.09.2024, 17:51Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Super! Gratulujemy i trzymamy dalej kciuki! Brawo Ty!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:38Źródło komentarza: [WIDEO] Z OSTATNIEJ CHWILI: Dominik Arim z Bobowa będzie reprezentował Polskę w Madrycie podczas Eurowizji Junior 2024!Autor komentarza: JagodaTreść komentarza: Niesamowite, jak te dzieci wymiatają na scenie. Ten malutki jest genialny, ale wszyscy pozostali uczestnicy też!!!!Data dodania komentarza: 29.09.2024, 16:13Źródło komentarza: Już za chwilę Dominik Arim z Bobowa zawalczy o udział w Eurowizji Junior w Madrycie
Reklama
Reklama
Reklama