wtorek, 5 listopada 2024 22:29
Reklama
Reklama

FOTO: Polski pomidor kontra ładny z importu

W piątek, 15 maja, miejskie targowisko „żyło”. Słoneczko świeciło, ale temperatura nie rozpieszczała. Po przymrozkach, które naraziły mnie na straty (kocimiętka i bazylia zmarzła), musiałem odnowić nasadzenia w warzywniaku.
FOTO: Polski pomidor kontra ładny z importu

Dokupiłem dymki (16 zł/kg) i magi (40 groszy sadzonka). Pierwszy raz w życiu, trzeba przyznać  już dość długim, będę miał „magę” w wersji z ogródka. Dam też szanse bazylii, bo może „odżyć”. Tak doradzali mi producenci sadzonek. Przy okazji uczulali, że pomidory są bardzo wrażliwe na skoki temperatury (przymrozki), dlatego jeszcze nie posadziłem ich do gruntu.  

Warzywa i owoce
Kupując sezonowe polskie warzywa i owoce oraz produkty mniej przetworzone, mamy pewność że nie mają (albo mają mało) konserwantów w odróżnieniu od tych, które „musiały przetrwać” przewóz z zagranicy. Tu przykład pomidorów: polskich i nie. Te z importu, z Holandii, Hiszpanii a nawet Maroka są dostępne przez cały rok, w miarę tanie, ładnie wyglądające (choć często mają dosyć grubą skórkę) ale w mojej opinii są przeciętne w smaku .  
Ja wybieram pomidora niekoniecznie ładnego, za to wyraziście pachnącego. Pamiętajcie jeżeli pomidor ma „skazy” to znaczy, że pewnie nie był genetycznie modyfikowany i „spaskudzony” chemią.
W ubiegły piątek kupiłem na targu po 6,50/kg moje ulubione mięsiste „gargamele”, z których nie tryska woda jak z tych ładnych, „obcych”, za to są słodkawe i na pewno nie modyfikowane, bo od Mariusza.

Pomidory Mariusza
Mariusz jest drugim pokoleniem w rodzinie producentów pomidorów i ogórków, prowadzących rodzinne gospodarstwo we wsi Michale (okolice Dragacza).
- Moi rodzice Teresa i Tadeusz rozpoczęli produkować pomidora w 1976 r. Potem gospodarstwo  przejąłem ja, z żoną Dorotą. Nastawiamy się na kilka gatunków: malinowego i tradycyjnego (Macarena i Grouen). To odmiany holenderskie, plenne, smaczne i mięsiste.
Mariusz na targu w Starogardzie handluje od 1990 r. (rodzice zaczynali na starym targu, gdzie dziś stoi duży market, w 1976).
- Mamy łącznie 18 szklarni i tuneli, około 0,8 ha upraw. Przeszliśmy na sadzonki holenderskie, które uprawiamy w podłożu tradycyjnym, nie na wełnie mineralnej. Najlepsza do uprawy jest mieszanka: słoma, obornik, kora, torf i...  Każdy producent ma swoją tajemnicę mieszanki – mówi Mariusz.
Krzak rośnie do dwudziestu kliku gron, co oznacza, że plon z niego ogrodnik zbiera nawet 6 miesięcy.  
Na stoisku Mariusza pomidor - 6,50 zł/kg, malinowy - 10 zł/kg, długi ogórek – 4,80 zł/kg.
- Ogórek długi mamy cały czas, a krótki, z osłon, będzie za miesiąc.


Więcej o starogardzkim targowisku przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kalina 25.05.2020 10:36
nie popieram szarej strefy i wam też odradzam

Maryla 21.05.2020 15:47
Lubię czytać targowisko. Jedno miejsce a historii tuzin.

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama