Autor słów Mazurka Dąbrowskiego – Józef Wybicki, był w młodości mocno związany ze Skarszewami. Urodził się w Będominie na Kaszubach 29 września 1747 roku. Mając 6 lat trafił do Skarszew, gdzie wychowywał go stryj Franciszek Wybicki – miejscowy proboszcz. Jak wspominał po latach, wiedza i roztropne uwagi stryja zachęciły go do nauki retoryki. W 1762 roku młody Wybicki zaczął praktykować w skarszewskim Sądzie Grodzkim. Pobyt w Skarszewach przyczynił się do skrystalizowania poglądów Wybickiego m.in. na stan oświaty w państwie i uświadomił mu, jaką role pełni w społeczeństwie prawo. Dostrzegał też krzywdę społeczną, nierówność wobec prawa oraz przekupstwo.
Pieśń Legionów
Józef Wybicki napisał ,,Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", podczas pobytu polskich legionistów w Reggio Emilia. Było to w lipcu 1797 roku i na cześć gen. Dąbrowskiego pieśń nazwano ,,Mazurkiem Dąbrowskiego". Po raz pierwszy publicznie odśpiewano ją 20 lipca 1797 r., a dwa lata później jej tekst ukazał się drukiem w piśmie wydawanym we Włoszech pt. ,,Legionowa dekada". W Polsce po raz pierwszy opublikowano go w 1806 roku.
Pierwotnie pieśń składała się z sześciu zwrotek, ale na mocy okólnika ministra z 1927 r. dokonano kilku zmian, przede wszystkim zrezygnowano z dwóch zwrotek (czwartej i szóstej).
Tablica na Zamku Joannitów
Skarszewy pamiętały i nadal pamiętają o Józefie Wybickim. Zrzeszenie Prawników Polskich z okazji Roku Józefa Wybickiego obchodzonego w 1972 r., ufundowało tablicę, którą umieszczono na ścianie dawnego zamku joannitów, gdzie mieściła się przed wiekami siedziba wspomnianego Sądu Grodzkiego. Na kamieniu znajdującym się na Pl. gen. J. Hallera, z okazji 800 - lecia Skarszew została umieszczona tablica z podobizną Wybickiego.
Napisz komentarz
Komentarze