Czy to wieś, czy to miasto – nie ma znaczenia. Nasze czworonogi powinny być pod kontrolą. Pod żadnym pozorem nie można wypuszczać ich samopas w miejsca uczęszczane przez ludzi.
Niestety, teoria nie idzie w parze z praktyką i często można natknąć się na agresywne psy spacerujące przy drogach, leżące na posesji właścicieli, którzy nie zamknęli bramy.
Wystarczy chwila, żeby doszło do tragedii. Na pozór łagodne zwierzę może w niektórych przypadkach stać się nieobliczalne i zaatakować obcą osobę.
Straty zdrowotne i materialne
O tym, jak groźne potrafią być psy biegające luzem, przekonali się nasi Czytelnicy.
– Byłam z partnerem na rowerze, kiedy znienacka wybiegły psy i zaatakowały mojego partnera – opowiada. – Chcąc mnie obronić, osłonił mnie swoim ciałem, przez co doznał poważnych obrażeń, a rower został uszkodzony. Nie dokuczaliśmy tym psom, nie nawiązywaliśmy z nimi żadnego kontaktu – nawet wzrokowego. Zaczęły na po prostu gonić.
Do tego zdarzenia doszło w Ciecholewach koło Starogardu – przybliża mieszkanka miasta, pragnąca zachować anonimowość.
Musimy tu nadmienić, że do naszej redakcji napłynęło więcej skarg dotyczących psów biegających luzem właśnie w tej okolicy.
Policjanci odnotowali 26 zgłoszeń
W okresie od 1 stycznia 2018 roku do chwili obecnej policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim przyjęli 26 zgłoszeń dotyczących niezachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. W kilku przypadkach zgłoszenia te pochodziły z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której mieszkańcy naszego powiatu zaznaczyli miejsca, gdzie występuje takie zagrożenie.
Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że wypadałoby mieć również kaganiec i przede wszystkim pilnować, żeby nikogo nie pogryzł słyszał prawie każdy. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.
- Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić do 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności - wyjaśnia asp. sztab Marcin Kunka z Komendy Powiatowej Policji.
Obowiązek nakłada Ustawa
Ustawy nakładają na właściciela czworonogów obowiązku należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólno dostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń, który przybliża asp. sztab. Marcin Kunka.
- Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany (...)
Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.
Napisz komentarz
Komentarze