Źródłem zakażenia odry jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzieliną jamy nosowo - gardłowej osoby chorej.
Gorączka, wysypka i złe samopoczucie
Główny inspektorat sanitarny informuje, że zachorowania na odrę w Polsce są związane przede wszystkim z zawlekaniem choroby z zagranicy lub zakażeniem osób, które nie są zaszczepione przeciwko odrze przez osoby niebędące narodowości polskiej.
- Objawy występują po 10-12 dniach od zakażenia. Na 2-4 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki występuje gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, katar, kaszel. Wraz z rozwojem choroby temperatura wzrasta do 39-41°C. W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika) a następnie czerwona wysypka stopniowo zlewa się w plamy i obejmuje całą głowę i ciało – informuje Karolina Muchowska, kierownik laboratorium bakteriologii w PSSE Starogard Gdański. - Około 30 proc. zachorowań przebiega z powikłaniami szczególnie wśród dzieci do 5. roku życia i dorosłych w wieku powyżej 20 lat.
Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.
Napisz komentarz
Komentarze