Od wejścia w życie nowych przepisów regulujących oznakowanie miejsc postoju dla osób niepełnosprawnych minęły już dwa lata. Przez ten okres nie udało się prawidłowo oznaczyć wszystkich miejsc parkingowych na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie”, o czym informuje nas jeden z Czytelników, który sprawę zna od podszewki, gdyż sam jest osobą niepełnosprawną.
Chcielibyśmy być zdrowi, ale nie możemy…
Kierowcy, którym najwyraźniej ciężko czasami postawić się w roli osoby niepełnosprawnej, stawiają swoje pojazdy na częściowo oznaczonych miejscach, tłumacząc się faktem, że nie spełniają one wszystkich wymogów tzw. kopert.
- Ludzie parkują swoje samochody tak, jakby parking był ich własnością. Osoby na wózkach potrzebują więcej miejsca, niż osoby, które chodzą o własnych siłach. My nie robimy tego złośliwie, po prostu los nas tak potraktował i w żaden sposób nie możemy tego zmienić, a proszę uwierzyć, że bardzo byśmy chcieli – mówi nam niepełnosprawny mieszkaniec Starogardu.
Mimo zapewnień, że wszystkie miejsca zostaną oznaczone niebieską farbą najprawdopodobniej do lipca 2018 roku, tak się jednak nie stało.
„Mamy łącznie 82 miejsca parkingowe”
Postanowiliśmy ponownie zapytać przedstawicieli spółdzielni, co mają zamiar dalej z tym robić. Tym razem przypuszcza się, że do końca 2019 roku wszystkie miejsca dla niepełnosprawnych na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie” zostaną w pełni oznaczone.
- Na terenach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie” w Starogardzie Gdańskim mamy łącznie 82 miejsca parkingowe wydzielone i oznaczone dla osób niepełnosprawnych, z tego miejsc oznaczonych zgodnie z nowymi przepisami jest 21 (oznaczone znakiem pionowym oraz pomalowane na niebiesko, dł. 5,0 m i szer. 3,6 m). Oznakowanie miejsc jest realizowane w większości przez pracowników Spółdzielni, co w istotny sposób pomniejsza koszty z tym związane - wyjaśnia Mieczysław Serocki, zastępca prezesa ds. techniczno - inwestycyjnych. - Przygotowanie jednego miejsca parkingowego, w przypadku zlecenia firmie zewnętrznej, wynosi ok. 1000 zł. Natomiast wykonywanie prac we własnym zakresie około 500 zł. Dlatego prace te są realizowane sukcesywnie, zależnie od tzw. wolnych mocy przerobowych. Zakładamy, że do końca 2019 roku wszystkie miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych będą oznaczone wg obowiązujących przepisów – dodaje Mieczysław Serocki, a my trzymamy za słowo, że tak się stanie.
Przepisy i niepełnosprawni. A życie swoje…
W czerwcu ubiegłego roku opisywaliśmy sprawę niewłaściwego oznaczenia miejsc dla niepełnosprawnych na osiedlowych parkingach. W 2017 roku w życie weszła bowiem ustawa regulująca oznakowanie miejsc dla niepełnosprawnych za pomocą m.in. niebieskiej farby.
Czytelnicy informowali nas wówczas, że wiele miejsc nie posiada prawidłowego oznaczenia, co wykorzystują cwani kierowcy. Przedstawiciele spółdzielni zapewniali, że najprawdopodobniej do końca lipca ubiegłego roku wszystkie miejsca zostaną prawidłowo oznaczone. Czy dotrzymali słowa?
- 04.01.2019 09:10 (aktualizacja 18.08.2023 07:24)
Napisz komentarz
Komentarze