Celem projektowanych przepisów jest zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinach wielodzietnych.
Gospodarzem projektu ustawy jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Taki program obiecywał w kwietniu ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci. O świadczenie będą mogły ubiegać się również osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn – 65 lat.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane obywatelom Polski lub osobom, mającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce bądź obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej.
W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. 1100 zł).
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej szacuje, że w całym kraju z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które obecnie nie mają prawa do emerytury lub renty oraz blisko 21 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.
Napisz komentarz
Komentarze