niedziela, 29 września 2024 03:24
Reklama
Reklama
Reklama

Najlepsi w kraju rolnicy rywalizowali w Bolesławowie

BOLESŁAWOWO. Na ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przyjechało do Bolesławowa 215 uczestników. Finaliści z Pomorza nie zdobyli w żadnym bloku tematycznym pierwszego miejsca. Absolwenci szkoły w Bolesławowie w krajowej czołówce.
Najlepsi w kraju rolnicy rywalizowali w Bolesławowie
Najpierw, w szkołach rolniczych 200 tys. uczniów rywalizowało w eliminacjach Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W kwietniu, w dziewięciu okręgach odbyły się finały. Finał centralny odbył się a 28-29 maja w Bolesławowie. Przyjechał na finał minister rolnictwa Marek Sawicki.

Dlaczego Bolesławowo
Z naszego okręgu (woj pomorskie i kujawsko-pomorskie) związanego z Uniwersytetem Technologiczno - Przyrodniczym w Bydgoszczy do finału ogólnopolskiego weszło 21 osób.
- Nie ma reguły co do organizacji finału. Ja jestem za organizacją finałów w szkołach średnich. Uważam, że jesteśmy ciągle wśród młodzieży szkół średnich – mówi szefowa jury, dr. hab. inż. Ewa Jędrzejczak. - Od tego są szkoły średnie, żeby się pokazywały między sobą. Uważam, że szkoła w Bolesławowie, to jest najlepsza szkoła w naszym okręgu. Tu jest atmosfera, klimat i zespół nauczycieli. Ta szkoła nas nie zawiedzie.
Na ogólnopolską Olimpiadę przyjechało do Bolesławowa 215 uczestników, plus opiekunowie i osoby towarzyszące. Szkoła dała sobie radę z organizacją imprezy.

Bloków i umiejętności przybywa
Olimpiadę rozegrano w ośmiu blokach tematycznych. Kiedyś tych bloków było mniej. Najpierw tematów było cztery: produkcja roślinna, zwierzęca, mechanizacja rolnictwa i ogrodnictwo. Potem doszła ochrona i inżynieria środowiska, agrobiznes oraz żywienie człowieka i gospodarstwo domowe. Najmłodszym blokiem jest leśnictwo.
Jury olimpiad to wykładowcy akademiccy z wydziałów: rolnictwa i biotechnologi, mechanizacji, hodowli i biologii zwierząt. Na ogólnopolskich finałach szczególnie dobrze wypadają uczestnicy z woj. kujawsko – pomorskiego, bo jest tam wiele szkól rolniczych szczególnie w bloku produkcja roślinna. Ostatnio dwukrotnie wygrali.
- Jako studentka zostałam wysłana do opieki nad zadaniem „ustawienie siewnika”. Pojechałam  
wykręciłam i tak wspominam swój udział w I Olimpiadzie – wspomina  prof. Jędrzejczak. - To było w roku 1976, na I olimpiadzie okręgowej w WOPR w Minikowie. Poziom? Jest niezmiennie wysoki.

Dobre miejsca, lecz poza podium
Koordynator Olimpiady Danuta Bławat była dumna, że w ogólnopolskim finale Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie miał dwóch reprezentantów. W bloku produkcja zwierzęca do finału ogólnopolskiej olimpiady weszła Małgorzata Łangowska, a w ramach bloku mech. rolnictwa startował Maciej Mielewczyk.
Małgorzata Łangowska (opiekun Stanisław Malinowski) była czwarta z wynikiem 82 pkt. (w stawce 30 finalistów bloku prod. zwierzęca). Natomiast Maciej Mielewczyk (nauczyciel Tadeusz Bzowski) z wynikiem 87 pkt. zajął 5 miejsce wśród 38 startujących w ogólnopolskim finale w tym bloku tematycznym.
- Dobre miejsca naszych absolwentów podkreśla wysoki poziom wiedzy absolwentów i jest najlepszą promocją szkoły – mówił zadowolony z wyników dyr. Alfred Porte'e. - Dziękuję profesorom Malinowskiemu i Bzowskiemu za dobre przygotowanie swoich wychowanków do olimpiady. Dziękuję nauczycielom i pracownikom szkoły za wkład pracy i pomoc przy organizacji Olimpiady. Takiej rangi impreza była w naszej szkole po raz pierwszy.

Wyniki OOWiUR
AGROBIZNES:
1. Elżbieta Korbel Zespół Szkół, Jordanów, 2. Katarzyna Krystians Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego Trzcianka, 3. Agnieszka Sobczak Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Słupia

LEŚNICTWO:

1. Adrian Talaśka, Zespół Szkół Leśnych Tuchola; 2. Igor Słabicki Zespół Szkół Leśnych Milicz; 3. Krzysztof Socha, Zespół Szkół Leśnych Biłgoraj.

MECHANIZACJA ROLNICTWA:

1. Łukasz Pietryka, Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Ustawicznego Miętne; 2. Robert Ganszczyk, Zespół Szkół w Komornie, 3. Robert Gacek, Zespół Szkół Piotrkowice Małe.

OCHRONA I INŻYNIERIA ŚRODOWISKA:

1 Jacek Białek, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
Breń; 2. Marcin Małkowski, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska Toruń; 3. Radosław Mróz Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych Trzciana.

OGRODNICTWO:
Mateusz Cygan, Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych Tarnów; Piotr Kozłowski, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie; Robert Starosz, Zespół Szkół Rolniczych CKP i CKU Miętne.

PRODUKCJA ROŚLINNA:
1. Paulina  Spirka, 2. Arkadiusz Sobczak (obaj Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im.I Armii Wojska Polskiego Sypniewo); 3. Łukasz Lech, Zespół Szkół Rolniczych im.Władysława Grabskiego w Grudziądzu.

PRODUKCJA ZWIERZĘCA

1. Katarzyna Lewandowska, 2.Marcin Kudelski (oboje Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie); 3. Damian Tomala, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego Przygodzice.

ŻYWIENIE CZŁOWIEKA I GOSPODARSTWO DOMOWE:
1. Radomińska Angelika Zespół Szkół Nr 2 Przysucha; 2. Grzegorz Jakubowski, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Płoty; 3. Dorota Gugała, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Żelechów.
Nagrody wręczał minister rolnictwa Marek Sawicki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Koncert Raz Dwa Trzy „Człowiek czasami serce otworzy” już 29 września w Kinie Sokół! Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski posiedli unikatową umiejętność obserwacji ludzkiej potrzeby bycia kochanym. Koncert złożony z piosenek ich autorstwa nie ma służyć porównaniu ich talentów. To żywe, muzyczne zestawienie odmiennego podejścia do uczuciowych usiłowań podejmowanych przez poszczególne bohaterki i bohaterów tych małych dzieł sztuki. Często - jak to bywa w życiu - przypadkowych sytuacji prowokujących burzliwy wzrost napięcia emocjonalnego przeradzającego się w nagłe, zaskakujące, acz nieuniknione np. zakochanie. Postaci z piosenek potrafią zapaść na „chorobę” miłości tak samo szybko, jak mozolnie i z trudem się odkochiwać. Opisać ulotną wymianę spojrzeń, albo spór między zimnym intelektem, a nagłym porywem serca. Czy to w ogóle możliwe? A. Osiecka i W. Młynarski prawdopodobnie przypuszczali, że nie. Ale jako twórcy niemogący i nieumiejący uwolnić się od wrodzonych talentów wiedzieli, że usiłować trzeba. Opowieść pozornie stara jak świat. „Człowiek czasami serce otworzy…” i dozgonna miłość, albo pasmo uczuciowych nieszczęść gotowe. Albo jedno i drugie.Zapraszamy Państwa na niezwykłą podróż muzyczną z Zespołem Raz Dwa Trzy.Informacje o wydarzeniu:Data: 29.09.2024Miejsce: Kino SokółStart: 19:00Otwarcie bram: 18:20Bilety na:Eventim.pl: https://www.eventim.pl/.../koncert-raz-dwa-trzy-czlowiek.../KupBilecik.pl: https://www.kupbilecik.pl/.../Starogard+Gda.../Raz+Dwa+Trzy/Zamówienia grupowe:prosimy o maila na [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.09.2024
9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama