Najpierw, w szkołach rolniczych 200 tys. uczniów rywalizowało w eliminacjach Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W kwietniu, w dziewięciu okręgach odbyły się finały. Finał centralny odbył się a 28-29 maja w Bolesławowie. Przyjechał na finał minister rolnictwa Marek Sawicki.
Dlaczego Bolesławowo
Z naszego okręgu (woj pomorskie i kujawsko-pomorskie) związanego z Uniwersytetem Technologiczno - Przyrodniczym w Bydgoszczy do finału ogólnopolskiego weszło 21 osób.
- Nie ma reguły co do organizacji finału. Ja jestem za organizacją finałów w szkołach średnich. Uważam, że jesteśmy ciągle wśród młodzieży szkół średnich – mówi szefowa jury, dr. hab. inż. Ewa Jędrzejczak. - Od tego są szkoły średnie, żeby się pokazywały między sobą. Uważam, że szkoła w Bolesławowie, to jest najlepsza szkoła w naszym okręgu. Tu jest atmosfera, klimat i zespół nauczycieli. Ta szkoła nas nie zawiedzie.
Na ogólnopolską Olimpiadę przyjechało do Bolesławowa 215 uczestników, plus opiekunowie i osoby towarzyszące. Szkoła dała sobie radę z organizacją imprezy.
Bloków i umiejętności przybywa
Olimpiadę rozegrano w ośmiu blokach tematycznych. Kiedyś tych bloków było mniej. Najpierw tematów było cztery: produkcja roślinna, zwierzęca, mechanizacja rolnictwa i ogrodnictwo. Potem doszła ochrona i inżynieria środowiska, agrobiznes oraz żywienie człowieka i gospodarstwo domowe. Najmłodszym blokiem jest leśnictwo.
Jury olimpiad to wykładowcy akademiccy z wydziałów: rolnictwa i biotechnologi, mechanizacji, hodowli i biologii zwierząt. Na ogólnopolskich finałach szczególnie dobrze wypadają uczestnicy z woj. kujawsko – pomorskiego, bo jest tam wiele szkól rolniczych szczególnie w bloku produkcja roślinna. Ostatnio dwukrotnie wygrali.
- Jako studentka zostałam wysłana do opieki nad zadaniem „ustawienie siewnika”. Pojechałam
wykręciłam i tak wspominam swój udział w I Olimpiadzie – wspomina prof. Jędrzejczak. - To było w roku 1976, na I olimpiadzie okręgowej w WOPR w Minikowie. Poziom? Jest niezmiennie wysoki.
Dobre miejsca, lecz poza podium
Koordynator Olimpiady Danuta Bławat była dumna, że w ogólnopolskim finale Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie miał dwóch reprezentantów. W bloku produkcja zwierzęca do finału ogólnopolskiej olimpiady weszła Małgorzata Łangowska, a w ramach bloku mech. rolnictwa startował Maciej Mielewczyk.
Małgorzata Łangowska (opiekun Stanisław Malinowski) była czwarta z wynikiem 82 pkt. (w stawce 30 finalistów bloku prod. zwierzęca). Natomiast Maciej Mielewczyk (nauczyciel Tadeusz Bzowski) z wynikiem 87 pkt. zajął 5 miejsce wśród 38 startujących w ogólnopolskim finale w tym bloku tematycznym.
- Dobre miejsca naszych absolwentów podkreśla wysoki poziom wiedzy absolwentów i jest najlepszą promocją szkoły – mówił zadowolony z wyników dyr. Alfred Porte'e. - Dziękuję profesorom Malinowskiemu i Bzowskiemu za dobre przygotowanie swoich wychowanków do olimpiady. Dziękuję nauczycielom i pracownikom szkoły za wkład pracy i pomoc przy organizacji Olimpiady. Takiej rangi impreza była w naszej szkole po raz pierwszy.
Wyniki OOWiUR
AGROBIZNES:
1. Elżbieta Korbel Zespół Szkół, Jordanów, 2. Katarzyna Krystians Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego Trzcianka, 3. Agnieszka Sobczak Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Słupia
LEŚNICTWO:
1. Adrian Talaśka, Zespół Szkół Leśnych Tuchola; 2. Igor Słabicki Zespół Szkół Leśnych Milicz; 3. Krzysztof Socha, Zespół Szkół Leśnych Biłgoraj.
MECHANIZACJA ROLNICTWA:
1. Łukasz Pietryka, Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Ustawicznego Miętne; 2. Robert Ganszczyk, Zespół Szkół w Komornie, 3. Robert Gacek, Zespół Szkół Piotrkowice Małe.
OCHRONA I INŻYNIERIA ŚRODOWISKA:
1 Jacek Białek, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
Breń; 2. Marcin Małkowski, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska Toruń; 3. Radosław Mróz Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych Trzciana.
OGRODNICTWO:
Mateusz Cygan, Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych Tarnów; Piotr Kozłowski, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie; Robert Starosz, Zespół Szkół Rolniczych CKP i CKU Miętne.
PRODUKCJA ROŚLINNA:
1. Paulina Spirka, 2. Arkadiusz Sobczak (obaj Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im.I Armii Wojska Polskiego Sypniewo); 3. Łukasz Lech, Zespół Szkół Rolniczych im.Władysława Grabskiego w Grudziądzu.
PRODUKCJA ZWIERZĘCA
1. Katarzyna Lewandowska, 2.Marcin Kudelski (oboje Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie); 3. Damian Tomala, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego Przygodzice.
ŻYWIENIE CZŁOWIEKA I GOSPODARSTWO DOMOWE:
1. Radomińska Angelika Zespół Szkół Nr 2 Przysucha; 2. Grzegorz Jakubowski, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Płoty; 3. Dorota Gugała, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Żelechów.
Nagrody wręczał minister rolnictwa Marek Sawicki.
Reklama
Najlepsi w kraju rolnicy rywalizowali w Bolesławowie
BOLESŁAWOWO. Na ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przyjechało do Bolesławowa 215 uczestników. Finaliści z Pomorza nie zdobyli w żadnym bloku tematycznym pierwszego miejsca. Absolwenci szkoły w Bolesławowie w krajowej czołówce.
- 31.05.2010 00:00 (aktualizacja 20.08.2023 13:55)
Napisz komentarz
Komentarze